Po nočných a ranných rokovaniach ukrajinského prezidenta s ministrami EÚ sa podarilo dospieť k dohode, ktorú by mali podpísať v piatok na poludnie kyjevského času. Podľa nej do 10 dní vznikne nová koaličná vláda a prezidentské voľby spolu s parlamentnými by sa mali konať v decembri tohto roku. V centre Kyjeva sa však opäť strieľa, radikáli odmietajú rokovania s Janukovyčom, ktorého považujú za zradcu národa.
Ministri zahraničných veci Francúzska Laurent Fabius, Nemecka Walter Steinmeier a Poľska Radoslaw Sikorski rokujú s prezidentom Viktorom Janukovyčom od štvrtka, kedy sa v uliciach Kyjeva odohral najväčší masaker so stovkou mŕtvych a veľkým množstvom zranených ľudí. Na rokovaniach sú aj opoziční lídri Vitalij Kličko, Arsenij Jaceňuk a Oleh Ťahnybok, taktiež ruský ombudsman Vladimír Lukin. Svet vzdáva úctu obetiam nepokojov na Ukrajine a čaká na ukončenie krviprelievania.
Rovnako ako vo štvrtok aj v piatok dopoludnia opäť vypukli v centre Kyjeva ozbrojené zrážky. „Strieľa sa pri budove parlamentu,“ hlásila priamo z miesta ozbrojeného konfliktu Kyjeva spravodajkyňa Lidových novín Petra Procházková. Videla viacero zranených. Podľa polície agresívni demonštranti napadli príslušníkov vojsk ministerstva vnútra, ktorí strážili budovu a pokúsili sa preniknúť do snemovne. Podľa opozície naopak konflikt začala polícia.
Petra Procházková priniesla aj svedectvo lekárky Olhy Bohomolecovej, ktorá je na Majdane so svojou 19-ročnou dcérou a pomáhajú ošetrovať zranených v hoteli Ukrajina:
„Týchto ľudí zastrelili a to absolútne profesionálne. Napríklad priamym zásahom do srdca. Často do zátylku. Z diaľky a zozadu. Charakter zranení, ako aj použité zbrane svedčia o tom, že toto nie sú žiadni amatéri. Niekto nás tu profesionálne vraždí.“
Ukrajinský server Zerkalo nedele napísal, že snajperi, ktorí strieľali aj zo strechy hotela Ukrajina, sa už dlhšie pohybujú v meste v džípoch s tmavými sklami a sú v týchto dňoch v sídle kabinetu ukrajinských ministrov. Bývalý veliteľ armády Vladimír Zaman vyhlásil, že keď 19. februára dostal príkaz nasadiť vojakov proti demonštrantom, odmietol. Janukovyč ho následne odvolal…
Centrum opozičných protestov na námestí Nezávislosti (Majdane) aj naďalej okupuje niekoľko desiatok tisíc ľudí. Ozbrojené zložky sa však vo štvrtok v noci stiahli z okolitých ulíc a priľahlých budov. Či sa tam nevrátia, ukážu najbližšie hodiny a vývoj stretov pred parlamentom.
Obnovila sa prevádzka metra a otvorili sa predtým zablokované ulice okolo Majdanu. Starosta Kyjeva. Volodymyr Makejenko vystúpil z ukrajinské vládnej Strany regiónov.
„Odmietam prevziať zodpovednosť za krviprelievanie v uliciach mesta. Žiadna moc nestojí za ľudské obete,“
odkázal Makejenko prezidentovi Janukovyčovi.
Ukrajinskí poslanci od štvrtkového večera rokujú o vytvorení úradníckej vlády a reforme ústavy, ktorá má hlavné výkonné právomoci preniesť z hlavy štátu na vládu a parlament. V noci 236 poslancov schválilo uznesenie, ktoré má pomôcť ukončiť násilie v krajine stiahnutím všetkých vojakov do kasární. Dokument už podpísal predseda parlamentu. Poslanci držali minútu ticha za obete štvrtkového násilia a potom začali jednať o novej amnestii.
Pomoc Ukrajine pri liečbe zranených počas nepokojoch oznámil premiér Robert Fico. Slovensko je podľa neho pripravené v prípade potreby prijať stovky uprchlíkov z Ukrajiny. Zatiaľ však naše úrady nezaznamenali na slovensko-ukrajinskej hranici zvýšený pohyb ľudí.
Celá Ukrajina smúti nad obeťami nepokojov. Nikto nevie, čo bude ďalej. Jedno je však isté -keď sa to skončí, táto krajina už nebude takou, akou bola predtým…
Zdroj: svetové agentúry