Na prvý sviatok vianočný otriasla svetom letecká tragédia. Dopravné lietadlo typu Tu – 154 s 92 osobami na palube, vrátane 64 členov armádneho umeleckého súboru Alexandrovci, sa v nedeľu nadránom krátko po štarte zrútilo do Čierneho mora.
Letecká tragédia
„Havarovaný stroj smeroval z prímorského mesta Soči na ruskú leteckú základňu Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja. Jeho trosky lokalizovali v hĺbke 70 metrov pod hladinou Čierneho mora, vo vzdialenosti 1,5 kilometra od ruského pobrežia,“
informoval hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
V zrútenom lietadle sa nachádzalo 84 cestujúcich a osemčlenná posádka. Ruské ministerstvo obrany zverejnilo zoznam pasažierov, medzi ktorými bolo 64 členov legendárneho súboru Alexandrovci vrátane vedúceho Valerija Chalilova, ale aj novinári a vojaci. Podľa leteckých odborníkov je nepravdepodobné, aby niekto túto haváriu prežil.
Záchranári nachádzajú na hladine mŕtve telá obetí s ich osobnými vecami. Hovorkyňa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Svetlana Petrenková pre agentúru TASS uviedla, že vojenskí vyšetrovatelia v tomto prípade preverujú podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia pravidiel letovej bezpečnosti. Výbor už zaistil príslušné dokumenty a vypočúva osoby, ktoré sa podieľali na príprave letu.
Do pátracích a záchranných práca sú nasadené štyri lode, päť vrtuľníkov a bezposádkové lietadlá. Práce koordinuje osobne ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý priebežne informuje prezidenta Vladimira Putina.
Tupolev Tu – 154 je trojmotorové prúdové lietadlo vyvinuté začiatkom 70. rokov minulého storočia, ešte v ére Sovietskeho zväzu. Vďaka svojej vysokej cestovnej rýchlosti (900 km / h) patrí Tu – 154 k najrýchlejším dopravným lietadlám, je schopné vzlietať a pristávať z nespevnených dráh a je schopné operovať v extrémnych arktických podmienkach. Toto lietadlo má v porovnaní s modernými strojmi vyššiu spotrebu paliva a nevyhovuje už súčasným hlukovým predpisom v EÚ.
Alexandrovci
Svetoznámy vojenský súbor založil v roku 1928 začínajúci skladateľ, generálmajor a profesor moskovského konzervatória Alexander Vasiľjevič Alexandrov. Vtedy súbor tvorilo 12 ľudí – osem spevákov, dvaja tanečníci, harmonikár a recitátor. V roku 1946 sa vedenia umeleckého kolektívu ujal jeho syn Boris Alexandrovič Alexandrov a počas ďalších 20 rokov dôstojne pokračoval v tradíciách svojho otca.
Pomerne skoro sa z kolektívu spevkov stalo popredné hudobné teleso, ktoré bolo príkladom pre ostatné novovznikajúce súbory podobného typu. Alexandrovci si získali obľubu a popularitu na celom svete.
Súbor Alexandrovcov mal v súčasnosti 186 členov, vrátane 9 sólistov a 64 spevákov v mužskom zbore, 38 členov orchestra a 35 tanečníkov a tanečníc. Hlavný sólista Vadim Alexandrov Ananajev so súborom na vystúpenie v poslednej chvíli neodletel. Život mu zachránil čerstvo narodený syn.
K leteckej tragédii Ananajev povedal: „Neviem čo na to povedať, stále dúfam v to najlepšie. Neletel som z rodinných dôvodov. Narodilo sa mi tretie dieťa. Zostal som doma, aby som pomohol svojej žene.“
Okrem hlavného sólistu zostali doma ešte dvaja sólisti Valerij Gavva a Boris Ďjakov. Z hudobného orchestra mali letieť len hráči na harmoniky a balalajku…
Alexandrovci vystupovali aj v Banskej Bystrici pri výročiach SNP v rokoch 2013 a 2014, pričom spievali aj slovenské ľudové piesne Aj preto zahynuvším členom súboru Alexandrovcov venujme aj my Bystričania tichú spomienku.
Zdroj: (tom) a svetové agentúry, Foto: Mirka Chabadová+ilustračné