V piatok 23. júna 2023 sa v Kremnici uskutoční posledná rozlúčka so Školou umeleckého priemyslu, ktorá po 57 rokoch nepokračuje vo vzdelávaní. Podujatie sa začne pred budovou školy o 9:00 hod. posledným symbolickým kovaním rakvy a klincov, odkiaľ o 13:00 hod vyrazí smútočný sprievod bývalých absolventov.
Bude prechádzať cez Štefánikovo námestie smerom na lúku pod Keslom, kde spolu s putovnými školskými insígniami symbolicky pochovajú aj vlajku školy a jednotlivých zaniknutých odborov. V sprievode nebude chýbať živá smútočná hudba, konský povoz a obohatený bude aj tematickými maskami a živými vstupmi.
Súčasťou podujatia bude nahrávaná diskusia “Koniec legendy?” s hosťami, ktorá sa uskutoční o 11:00 hod v Kultúrnom centre Akropola Kremnica. (pozvaní sú bývalí pedagógovia, zástupcovia BBSK, a Ministerstva školstva SR). Diskusiu moderuje režisér a kultúrny manažér Viliam Csino.
Podujatie zorganizovali absolventi školy, ktorí si touto poslednou ceremóniou chcú pripomenúť slávu tejto legendárnej inštitúcie a ešte raz zdôrazniť spoločenskú potrebu výchovy mladých kvalitných výtvarníkov a remeselníkov.
Súkromná škola umeleckého priemyslu v Kremnici
SŠUP Kremnica je stredná odborná škola, na ktorej sa štúdium končí maturitnou skúškou zo slovenského jazyka, cudzieho jazyka, teoretických odborných predmetov a praktických odborných predmetov.
Výsledkom štúdia je o. i. praktická maturitná práca, ktorá pozostáva z ideového zadania, prípravnej štúdie po konečný artefakt, a jej obhajobu. SŠUP je škola s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá mávlastnú jedáleň v budove školy a 2 budovy školského internátu. Štúdium na tejto škole je 4-ročné, je zaradená medzi stredné odborné školy.
Škola sa skladá z dvoch budov a budovy internátu. Je situovaná do krásneho prírodného prostredia Kremnických vrchov. Mesto Kremnica sa vyznačuje nielen obdivuhodnou prírodnou scenériou, ale aj bohatou historickou tradíciou baníctva, medailérstva a mincovníctva. Výnimočnú hodnotu majú aj architektonické historické pamiatky.
Súkromná škola umeleckého priemyslu v Kremnici má silnú tradíciu. Vzdeláva umeleckých rytcov, kováčov, zlatníkov a dizajnérov. Žiaľ koncom minulého roka zostala opustená. Odpojili ju od plynu, takže v budove sa nekúrilo. Študenti sa učili v náhradných priestoroch. Rodičia začali svoje deti postupne odhlasovať zo školy, čo predznamenávalo jej koniec.
Zriaďovateľom školy bolo pôvodne BBSK, ale v roku 2011 sa krajská samospráva rozhodla pre klesajúci počet žiakov dať zriaďovateľskú pôsobnosť do rúk spoločnosti Swedish Education Group – SE group, ktorú vlastní Švéd Kemal Benali.
V budove, kde sídli SŠUP, je aj gymnázium, ktoré má rovnakého zriaďovateľa. Tam však funguje len posledný ročník maturantov a viac študentov už nemá. Objekty, v ktorých sa vyučuje, patria Banskobystrickému samosprávnemu kraju. Nájomca však neplatil za dodávky plynu, dlhuje Sociálnej poisťovni aj zdravotným poisťovniam na odvodoch, rovnako aj daňovému úradu na daniach.
Kemal Benali odôvodnil odpojenie školy od plynu tým, že na tieto výdavky nedostáva žiadne dotácie, na ktoré má nárok a o ktoré žiadal:
„Mohol by som zvýšiť poplatky žiakom, čím by ale došlo k zaťaženiu ich rodičov natoľko, že by to bolo neúnosné. Mám vážne podozrenie, že majiteľ objektov, v ktorých je škola a jej zariadenia, má s budovami iný zámer, ako je prevádzkovanie škôl. Aj preto som tlačený do podpisu dodatku, na základe ktorého by bolo omnoho ľahšie donútiť ma, aby som školu zavrel. Bol by som to ja, kto ju zatvorí, nie regionálna politická reprezentácia. Žiaľ, toto nie je v rovinách konšpirácií, toto sa deje.“
BBSK tvrdenia švédskeho podnikateľa poprela. Hovorkyňa kraja Lenka Štepáneková uviedla:
„Na výchovno-vzdelávací proces na tejto súkromnej škole nemáme žiadny vplyv. Kraj v tomto vzťahu vystupuje ako vlastník budov. Doposiaľ neboli podniknuté žiadne kroky, ktoré by smerovali k ukončeniu predmetu nájmu. Práve naopak, dlhodobo sa snažíme o stransparentnenie tohto vzťahu a komunikáciu s nájomcom, aby tam vyučovací proces mohol pokračovať a žiaci mohli riadne doštudovať.“
Zdá sa však, že čas hrá proti škole a jej študentom. Preto organizujú Šupkárske „posledné“ zbohom.
Zdroj: (tom) a Veronika Uhrecká, Foto: ilustračné