Strateného Lenina nahradil na prázdnom podstavci Špekáčik

ZAUJÍMAVOSŤ
11 /

Banskobystričania už roky chodia na Námestí slobody okolo prázdneho mramorového podstavca, na ktorom pred rokom 1990 stála veľká bronzová socha Lenina. Teraz sa nestačia diviť, lebo vodcu proletariátu  vystriedalo iné umelecké dielo „Špekáčik“.

Niektorí najmä starší okoloidúci nad týmto výtvorom krútia hlavou, iní mladší sú za každú srandu. Tak si vyberte. Autorom ležatej dvojmetrovej plastiky „Špeka-Špekač“ z ružového vápenca je mladý sochár Matej Rosmány. Svoje dielo vytvoril  v rámci projektu výtvarníčky Niny Šoškovej, ktorého cieľom je  preniesť umenie z galérií a výstavných siení von medzi ľudí.

„Umenie by malo vyvolať emócie a toto je ten prípad. Ide o zobrazenie pokrmu, ktorý nesie v sebe stretnutie ľudí a formálnu zmenu tvaru pomocou ohňa,“ povedal pre TASR po inštalácii svojho diela sochár Matej Rosmány. „Špekáčik“ by mal na „Leninovom“ podstavci vydržať do 24.júna. Bolo by zaujímavé vedieť, čo si o tom myslí autor podstavca, na ktorom pred 23 rokmi stála socha Lenina.

Faktom je, že sa o našom meste bude aspoň hovoriť a „Špekáčik“ na podstavci miesto Lenina priláka zvedavcov aj  odinakadiaľ. A možno táto recesia pomôže aj cestovnému ruchu.  Inak sochár Matej Rosmány s architektom Karolom Rosmánym v roku 2008 vyhrali verejnú súťaž na pamätník Jánovi Langošovi s názvom „Odkrývanie“, ale  ich dielo v tvare stolca sa dodnes nerealizovalo.

Leninove sochy stáli pred rokom 1989 prakticky v každom väčšom meste ako symbol socializmu pod sovietskym dohľadom. Pamätníci si možno spomenú aj na obrovský kosák s kladivom z nerezového plechu, ktorý bol osadený na Huštáku blízko cestného nadjazdu. Ten slúžil bezdomovcom ako dočasné bývanie, kým ho po novembri 1989 neodstránili a jeho oceľové diely skončili v zberných surovinách.

Pamätník V.I. Lenina sa zrodil na prelome 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia na banskobystrickom Stavoprojekte ako súčasť dotvorenia námestia pri Dome kultúry (autor architekt Jozef Chrobák). Zvláštny červený vysokoleštený mramor bol dovezený až z Ruska a jednotlivé kusy sa osádzali do špeciálneho lôžka s originálnym škárovaním. Aj na vtedajšiu dobu to bola značná investícia.

Až prišla novembrová revolúcia v roku 1989 a padol socializmus. Z Československa odišli sovietske vojská a postupne sa z miest odstraňovali sochy vodcu svetového proletariátu aj  so symbolmi socializmu. Začiatkom 90-tych rokov odstránili aj obrovskú bronzovú sochu Lenina v Banskej Bystrici a priestor pred ňou dostal symbolický názov Námestie slobody. Socha mala podľa pamätníkov skončiť v areáli vtedajších Technických služieb mesta a potom akoby sa po nej zľahla zem. 

Na mieste zostal iba podstavec, ktorý už 23 rokov viac či menej odoláva zubu času. Z času na čas sa stáva miestom tréningu skaterov alebo stretnutí mladých ľudí, občas si na mramorových stenách zgustnú sprayeri s nie celkom vydarenými grafickými výtvormi. V škárach mramorových platní rastie burina a nikto nevie, čo s tým.

Naša redakcia sa pred dvomi rokmi prostredníctvom čitateľov snažila nájsť stopu po bronzovej Leninovej soche. Ohlásil sa nám dokonca istý zahraničný Slovák z Ameriky, ktorý nám poslal fotografiu z jednej výstavy sôch Lenina v Seattle. Nebol to ten však banskobystrický…

No môžeme si myslieť o vápencovom Špekáčiku na Námestí slobody svoj, ale aspoň sa v našom meste niečo deje. Omnoho užitočnejšie by však bolo, keby sme v Banskej  Bystrici dokázali vyriešiť omnoho dôležitejšie problémy ekonomického charakteru, vrátane získania nejakého strategického  investora.

Zdroj: Bystricoviny.sk