Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) organizuje stretnutia s učiteľmi po slovenských mestách s cieľom informovať ich o chystanom ostrom štrajku 25. januára. Naň sa zatiaľ do pondelka malo prihlásiť 2.650 učiteľov zo 142 škôl.
O čo ide učiteľskej iniciatíve
Snažíme sa zistiť, aká je situácia v Banskej Bystrici. Zriaďovatelia základných ani stredných škôl však ešte nemajú informácie o tom, koľkých školských zariadení by sa štrajk mal dotknúť. V meste pod Urpínom nebolo ani stretnutie ISU s učiteľmi.
Slovenská komora učiteľov a Iniciatíva slovenských učiteľov žiadajú vládu a parlament, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur a ďalší rok o ďalších 90 eur.
Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je novela zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch s opätovným zavedením kreditov.
Vláda za štyri roky zvýšila platy učiteľom o 25 percent
Premiér Robert Fico minulý týždeň povedal, že jeho vláda sa nebráni rokovať s oficiálnymi školskými odbormi a umožniť im mať priamy vplyv na tvorbu programového vyhlásenia novej vlády. Priemerný plat učiteľa je dnes vyšší ako priemerný zárobok v národnom hospodárstve. Táto vláda od roku 2012 zvyšovala platy učiteľov v troch krokoch o 21 percent a teraz o 4 percentá,
Za aktivitami ISU vidí premiér spolu s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim a ministrom školstva Jurajom Draxlerom organizovanú politickú akciu pred voľbami. Politológ Michal Horský charakterizoval tento stav slovami:
„Demokratická Európa nepozná prípad, že by parlament v decembri schválil štátny rozpočet predložený vládou aj s navýšením miezd pre zdravotníkov či učiteľov, ale v januári ho majú otvárať kvôli nespokojnej skupine tej či onej profesie. Ak by toto ktorákoľvek vláda pripustila, tak to bude kocúrkovský štát. To je zneužitie hoc aj oprávnených požiadaviek zdravotníkov či učiteľov na číry politický zápas.“
Školský odborový zväz štrajk nepodporuje
Oficiálne školské odbory združujúce vyše 50.000 pedagogických a nepedagogických pracovníkov na Slovensku vlani v októbri podpísali s vládou a ďalšími sociálnymi partnermi Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, zaručujúcu v roku 2016 zvýšenie miezd všetkých zamestnancov v školstve o 4 percentá.
„Zväz nemôže brániť svojim členom využiť svoje ústavné práva, avšak v momentálnej situácii odporúča zvážiť efektívnosť zapojenia sa do uvedených aktivít,”
uviedol predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek, podľa ktorého sa odborári chcú podieľať na tvorbe programového vyhlásenia novej vlády v oblasti školstva.
Čo obnáša prípadný štrajk učiteľov
Organizátori štrajku okrem učiteľov očakávajú solidaritu a pochopenie aj od riaditeľov škôl či rodičov školákov. Učiteľov, ktorí sa prihlásia do ostrého štrajku v pondelok 25. januára, na svojich webových stránkach informujú o právnych dôsledkoch ich krokov v „štrajkovom manuáli“.
„Samotný štrajk vyhlasuje centrálny štrajkový výbor zložený z predstaviteľov učiteľských iniciatív. Začiatok štrajku je plánovaný na 25. januára 2016 (ak škola vstúpi do štrajku v tomto dátume, riaditeľa treba informovať najneskôr do 21. januára 2016). Nakoľko očakávame „lavínovitý“ priebeh štrajku, ďalšie školy sa môžu pridávať aj po tomto termíne, pričom je potrebné včas upozorniť zamestnávateľa,“
uvádza Viktor Križo z ISU.
Bez nároku na mzdu s vlastným zdravotným poistením
Keďže štrajk nie je organizovaný žiadnym odborovým zväzom, každý zamestnanec školy sa ho zúčastňuje individuálne ako občan. Počas štrajku nemajú jeho účastníci nárok na mzdu. Písomné rozhodnutie o vstupe do štrajku aj s kópiou menného zoznamu štrajkujúcich musia najneskôr 3 dni pred začiatkom štrajku odovzdať riaditeľovi školy.
Počas štrajku nedochádza k prerušeniu zdravotného poistenia, ale účasť na štrajku má za následok zmenu v osobe platiteľa poistného. Zo zamestnanca sa počas štrajku stáva samoplatiteľ zdravotného poistného, ak nie je platiteľom poistného z iného dôvodu (SZČO). Zamestnávateľ ani zamestnanec počas štrajku neodvádzajú poistné do Sociálnej poisťovne, čo zamestnávateľ potom vykáže v mesačnom výkaze poistného.
Riziká na strane štrajkujúcich učiteľov, škôl i rodičov žiakov
Podľa právnika JUDr. Petra Chrašča ak by štrajk učiteľov trval viac dní, počas ktorých sa nedá vykryť napr. riaditeľským voľnom a škola by nedokázala zabezpečiť výučbu či náhradný program pre deti, tak rodičia by mohli vznášať požiadavky na štát vo veci náhrady škody.
Ústava SR garantuje právo na štrajk vo veci mzdových nárokov a iných vecí. Učiteľ je súčasťou poskytovanej „štátnej služby“ voči občanom. Ak by súd uznal v dôsledku štrajku spôsobenie škody rodičom žiakov za ich vynútenú opateru svojich detí, štát by si ju mohol regresne uplatniť voči štrajkujúcim učiteľom.
Autor: (tom), Foto: ilust.