Štát by mal podľa BBSK riadiť utečeneckú krízu, solidarita verejnosti nie je dlhodobé riešenie

SPRÁVY
2 /

Predstavitelia Banskobystrického samosprávneho kraja vo štvrtok upozornili na upadajúcu vlnu solidarity s vojnovými utečencami z Ukrajiny a avizované ukončovanie ich ubytovania zo strany zariadení cestovného ruchu i súkromných osôb.

Situácia utečencov z Ukrajiny v našom kraji

Pre riešenie dlhodobých otázok potrebujú samosprávne kraje partnera, ktorým má byť štát. Krajské samosprávy sú pripravené pomôcť s bývaním aj integráciou  utečencov do spoločnosti, chýba však diskusia aj dáta.

Od ruskej invázie na Ukrajinu a vypuknutia vojny ubehol už viac ako mesiac, ktorý sa niesol na vlne solidarity s vojnovými utečencami. Tá však začína slabnúť a vynárajú sa nové otázky, najmä v súvislosti s ubytovaním a ďalšou integráciou týchto ľudí.

„Kým na začiatku vojny, keď k nám prúdili stovky až tisíce utečencov denne, bolo najdôležitejšie poskytnúť im jedlo, oblečenie a ubytovanie, dnes sú počty ľudí prichádzajúcich cez hranice nižšie a pred nami stoja ďalšie, no nemenej dôležité úlohy – čo s utečencami, ktorých na území nášho kraja a štátu máme? Ako ich začleniť do spoločnosti, ako s nimi a ich deťmi ďalej pracovať? Vlna solidarity pomaly upadá – vidíme to v našom centre pre humanitárnu pomoc, ktoré bojuje s akútnym nedostatkom základných trvanlivých potravín či hygienických potrieb. Vidíme to aj v zariadeniach cestovného ruchu, ktoré na začiatku vojny ubytovali utečencov, no postupne hlásia, že na letnú sezónu už s nimi nepočítajú. Tiež vidíme, že postupne klesá aj ochota súkromných ubytovateľov poskytovať utečencom svoje nehnuteľnosti a radšej by ich využili na komerčný prenájom,“

upozornil na tlačovej konferencii predseda BBSK Ján Lunter.

Zľava Ondrej Lunter, Ján Lunter a Denisa Nincová

Zľava Ondrej Lunter, Ján Lunter a Denisa Nincová

Ten inicioval v tejto veci aj mimoriadne stretnutie županov v rámci Združenia SK8, ktoré je naplánované už na piatok. Zamyslieť sa podľa neho treba nad tým, čo bude s utečencami ďalej a kto preberie zodpovednosť v prípade, ak sa naraz ocitnú na ulici stovky ľudí, pre ktorých už nebude miesto na súkromí či v hoteloch a penziónoch.

Chýbajú dáta aj diskusia

Tento scenár nie je podľa podpredsedu BBSK Ondreja Lunter vôbec nereálny. V tejto chvíli je podľa medializovaných čísiel na území Slovenska viac ako 60 tisíc utečencov, ktorí požiadali o dočasné útočisko. Z toho, podľa údajov cudzineckej polície, len v Banskobystrickom kraji ich bolo vyše 4 000.

„Veľmi prácne sa nám podarilo zistiť, že asi polovica z tohto počtu je ubytovaná v rodinných domoch a bytoch a v zariadeniach cestovného ruchu, pričom pri asi desiatich percentách nemáme o ubytovaní žiadnu informáciu. Tieto dáta dali dokopy naši analytici z viacerých zdrojov, podobnú súhrnnú štatistiku nám nikto nebol schopný poskytnúť,“

povedal Ondrej Lunter.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Kraj podľa jeho slov disponuje viacerými avízami od ubytovateľov v cestovnom ruchu, napríklad z regiónu Banskej Štiavnice, ktorí hlásia, že na letnú sezónu budú potrebovať uvoľniť svoje ubytovacie kapacity – niektorí do konca apríla, niektorí do konca mája, niektorí do konca júna. Podobná situácia hrozí aj pri ubytovaní na súkromí – Lex Ukrajina síce hovorí o príspevku 7 eur na dospelého a 3,50 na dieťa, ale len do konca júna.

„Je naozaj čas pýtať sa, čo bude ďalej – my túto otázku kladieme, sme pripravení pomôcť, no v tejto chvíli nemáme partnera, s ktorým by sme o tom mohli hovoriť – okresné úrady sa síce snažia hľadať pre týchto ľudí ubytovanie, no ani oni nemajú presné a jasné pokyny, ako postupovať. Žiaľ, musím konštatovať, že sme sa nepoučili ani z covidu a rovnako ako vtedy, aj dnes nám od štátu chýbajú štatistky – koľko utečencov a kde je ubytovaných, kto sú títo ľudia a akú pomoc budú od nás potrebovať,“

dodal podpredseda BBSK.

Banskobystrický samosprávny kraj pritom už pred mesiacom posielal na Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI)  súbor aktivít, ktoré je schopný v prospech utečencov urobiť, vrátane plánu na obnovu nevyužívaných budov a ich zmeny na jednoduché nájomné byty. Práve tie by mohli vyriešiť časť problému s ubytovaním utečencov, najmä, ak by sa takéto zdroje našli systémovo a bola by vypísaná vhodná výzva pre krajské a miestne samosprávy.

„Doposiaľ nemáme od MIRRI žiadnu reakciu a rovnaké údaje si od nás v týchto dňoch vyžiadal aj Úrad vlády. Prosím, nečakajme, pripravme sa na situáciu, ktorá môže nastať, aby sme nemuseli byť opäť o pár týždňov či mesiacov prekvapení,“

apeluje na partnerov župan Ján Lunter, ktorý zároveň verejne vyzval kompetentných:

  1. Hovorte s nami o dlhodobých riešeniach pre utečencov a hľadajme spoločne zdroje na ich financovanie aj z európskych peňazí.
  1. Zdieľajte s nami štatistiky o pobyte a štruktúre utečencov – nech vieme, na čo sa máme pripraviť z hľadiska vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, sociálnej starostlivosti a ďalších oblastí.

Integračný program 

Banskobystrický samosprávny kraj doposiaľ poskytol utečencom ubytovanie v piatich svojich internátoch, kde našlo domov 170 osôb., ktorým poskytuje ubytovanie, stravu i hygienické potreby.

Zabezpečil službu nepretržitej telefonickej linky, kam môžu zavolať lekári i lekárnici, ktorí potrebujú tlmočenie, aby sa vedeli dorozumieť s ukrajinsky hovoriacim pacientom. Tiež vyvinul iniciatívu smerom k tomu, aby mohol zamestnávať ukrajinských lekárov, sestry či farmaceutov aj v regiónoch.

Poskytol priestory pre Centrum humanitárnej pomoci utečencom, ktoré od 1. marca s pomocou dobrovoľníkov obslúžilo viac ako 4000 ľudí a každý týždeň vydá viac ako dve tony potravín a hygienických potrieb. Pripravuje tiež spustenie call-centra a špeciálnej webovej stránky s informáciami pre utečencov, poskytovanie adresných sociálnych a psychologických služieb v regiónoch, integračný program či jazykové vzdelávanie.

Na otázku Bystricovín, či spôsob riadenia utečeneckej krízy z centrálnej úrovne štátu nepripomína situáciu pri covidovej kríze, kedy ťarcha riešenia problémov spočívala na samosprávach a dobrovoľníkoch a ako je to s refinancovaním nákladov, podpredseda BBSK Ondrej Lunter odpovedal:

„Aby sme boli féroví, videli sme činnosť štátu hlavne na hraniciach. To čo nevidíme je riešenie situácie, keď tí utečenci sa preliali do celého územia. Na úrovni kraja jednotlivé úrady na základe pokynov svojich ministerstiev robia čiastkové práce, ale to pri takejto kríze nie je postačujúce. Potrebujeme mať jeden integrovaný orgán štátu na našom území – centrálny mozog, ktorý bude mať databázu prepojenú do všetkých oblastí života a následne bude vysielať signály, informácie a pokyny do celého kraja jednotlivým štátnym orgánom a samosprávam. Len vtedy dokážeme všetkých zapojiť a tú energiu so zdrojmi efektívne využiť. Analógia s covidom je úplne presná.“ 

Vlna solidarity s Ukrajinou, ktorá sa prehnala Slovenskom, ukázala veľkú mieru empatie občanov Slovenska s vojnou postihnutými Ukrajincami na úteku. Všetko má však svoju mieru, pretože každý z nás musí riešiť aj svoje vlastné problémy. Práve tu by mal štát a jeho predstavitelia vo vláde ukázať svoje líderstvo. Musí povedať: „Ďakujeme občania, teraz preberáme iniciatívu my a budeme riadiť túto krízu.“

Čo sa týka preplácania nákladov na riešenie utečeneckej krízy krajským samosprávam zo strany štátu, vedúca Odboru sociálnych služieb a zdravotníctva na Úrade BBSK Denisa Nincová uviedla:

„Zastupiteľstvo BBSK na svojom poslednom zasadnutí schválilo finančný balík na pomoc vojnovým utečencom z Ukrajiny. My potrebujeme spoluprácu s okresnými úradmi, ktoré by nám mali prefinancovať vynaložené náklady za hlavného riešiteľa tohto problému, ktorým je štát. Okresné úrady si prostredníctvom príkazov na vecné plnenie jednotlivým inštitúciám zabezpečia súčinnosť pomoci. Od 3. marca sme v našom kraji ubytovali a odstravovali už veľkú skupinu ľudí a na to potrebujeme tie príkazy OÚ, aby nám štát preplatili vynaložené prostriedky.“

K problematike riadenia utečeneckej krízy na Slovensku prijmú vyhlásenie smerom k vláde župani na stretnutí SK8.

Na webovej stránke mesta Banská Bystrica pribudla v sekcii „Pomoc pre Ukrajinu“ kolónka „Aktuálne informácie pre obyvateľov Banskej Bystrice“. Nachádzajú sa tu všetky dôležité informácie, týkajúce sa pomoci v Banskej Bystrici, vrátane prijatých detí a žiakov do MŠ a ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta k dnešnému dňu či to, koľko porcií teplej stravy zabezpečila samospráva v danom týždni ľuďom, ktorí nemajú možnosť variť si.

Pre zaujímavosť do 8. apríla 2022 bolo do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica prijatých 28 detí a do základných škôl zapísaných 99 žiakov ukrajinských rodičov na úteku pred vojnou.

Zdroj: Lenka Štepáneková a (tom), Foto: redakčné a BBSK