Medzi investície, o ktorých sa v Banskej Bystrici bude hovoriť aj v roku 2017, patrí okrem novej autobusovej stanice a pokračujúcej rekonštrukcie kaštieľ Radvanských aj obnova Domu kultúry. Malo by tu vzniknúť centrum kultúrneho a kreatívneho priemyslu.
Chátrajúce nehnuteľnosť je na predaj
Dom kultúry v roku 2007 od Odborového zväzu KOVO kúpila spoločnosť VAV invest s. r. o. , ktorá túto nehnuteľnosť neskôr previedla na svoju dcérsku spoločnosť Zvolenská investičná, s. r. o. Malo tu vyrásť moderné kultúrne centrum Europa Culture Center, ale tento investičný projekt sa v rámci vypracovanej urbanistickej štúdie napokon neuskutočnil.
Ešte v roku 2011 sa o možnej kúpe Domu kultúry mestom hovorilo na mestskom zastupiteľstve, ale rokovania kvôli vysokej cene stroskotali. Na začiatku tohto roka sa materská spoločnosť VAV invest sa dostala do konkurzu a Dom kultúry išiel do dobrovoľnej dražby.
Vyvolávacia cena v prvom kole bola na úrovni 6 miliónov eur, v druhom klesla na 4,5 milióna. Mesto sa však tejto transakcie nezúčastnilo, pretože vyvolávacia suma bola neúmerne vysoká. Hoci podľa našich informácií sa našiel jeden kupec, k predaju nehnuteľnosti nedošlo.
MsZ schválilo úverový rámec na budúce možné odkúpenie Domu kultúry
V rámci rozpočtu mesta na rok 2017 po dlhšej diskusii schválilo mestské zastupiteľstvo aj možnosť získania nehnuteľnosti bývalého Domu kultúry do vlastníctva mesta v sume presahujúcej 3 milióny eur z úverových zdrojov. Prvý viceprimátor Jakub Gajdošík pri výmene poslaneckých názorov uviedol:
„Nie je pravda, že v rámci rozpočtu schvaľujeme kúpu Domu kultúry. Teraz len vytvárame predpoklady na to, aby bolo možné v budúcnosti tému jeho odkúpenia otvoriť.”
Mesto chce získať tento rokmi zanedbaný kultúrny stánok aj s pozemkom do svojho majetku. Cieľom je sústrediť do nového centra kultúrny a kreatívny priemysel, pričom projektový tím na MsÚ na rekonštrukciu celého objektu pripravuje europrojekt aj s budúcim prevádzkovaním.
Primátor mesta Ján Nosko po decembrovom zastupiteľstve o projekte nového centra kultúrneho a kreatívneho priemyslu povedal:
„Pýtal som sa, či máme v tejto chvíli právo zabuchnúť dvere a povedať nie, keď ostatné krajské mestá pripravujú projekty na čerpanie eurofondov. Nášmu mestu sa takto otvára šanca získať tento objekt do vlastníctva a následne sa uchádzať o prostriedky y EÚ na rozvoj kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Máme veľký potenciál kreatívnych mladých ľudí, ktorí možno preto odchádzajú z mesta, že tu nenachádzajú uplatnenie.“
Diskusia pokračuje
O kúpe nehnuteľnosti bývalého Domu kultúry sa medzi poslancami diskutuje aj po zastupiteľstve. Niektorí to považujú za rizikovú záležitosť. Spolu s ďalšími plánovanými investíciami sa obávajú veľkého navyšovania úverovej zaťaženosti mesta do budúcnosti, hoci v súčasnosti je celková zadlženosť mesta na minimálnej úrovni 20 percent bežných príjmov (max. hranica zo zákona je 60 percent).
Jedným z podporovateľov tejto investície je mestský poslanec a generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, ktorý o projekte hovorí:
„Mojou hlavnou prioritou je vytvorenie centra kultúrneho kreatívneho priemyslu. Jeho realizácie sa ujalo mesto Banská Bystrica a Múzeum SNP bude jeho kľúčovým partnerom. Ide o nóvum, možno bežné v Európe, ale pilotné na Slovensku. Proces je to zložitý, a preto sa pripravuje pomerne dlho, aby nedochádzalo k chybám. Banská Bystrica je však dobre pripravená, čo sa deklarovalo aj na novembrovej besede v Cikkerovej sieni, kde sme prezentovali naše zámery.“
Mičev k tomu dodáva:
„Nakoľko pripravovaný projekt nie je výlučne mestský, ale slúži pre Banskobystrický kraj, momentálne doplňujeme mapovanie situácie v tejto oblasti na krajskej úrovni a otvárame znova širokú diskusiu. Pristupujeme k tomuto projektu zodpovedne, a to aj v súvislosti s jeho nastavením v čase, keď už nebude financovaný z prostriedkov EÚ. Za ideálne miesto realizácie stále považujeme Dom kultúry – Dekáč.“
Kultúrny a kreatívny priemysel
V poslednom období sa stal veľkým fenoménom, ktorý predstavuje nezanedbateľného ťahúňa vyspelých ekonomík. Slovensko nechce v tomto smere nijako zaostávať. Existuje a viacero možností, ako podporiť kultúrny sektor a oblasť tvorivých činností, či naštartovať podnikanie využitím kreatívneho a umeleckého ducha šikovných ľudí aj v Banskej Bystrici.
Čo si pod pojmom kultúrny a kreatívny priemysel predstaviť? Patrí sem viacero odvetví a činností. Sú to napríklad rôzne remeslá (výroba a ladenie hudobných nástrojov; výroba šperkov, keramiky; sklárstvo či remeslá spracúvajúce drevo, prútie, textil, kožu a podobne.
Môže to byť nakladateľská činnosť v oblasti pc hier; dizajn, architektúru, reklamu; vizuálne a scénické umenie, hudobné diela, umelecké vzdelávanie; vydávanie kníh, novín, časopisov; preklad kníh a iných literárnych prác; výroba a distribúcia filmov, videozáznamov a televíznych programov, európske kiná; činnosti knižníc, archívov, múzeí a mnoho ďalších kreatívnych činností.
Mesto Banská Bystrica chce vytvoriť takéto kultúrne a kreatívne centrum aj s novým kultúrnym stánkom rekonštrukciou bývalého Domu kultúry z eurofondov, pričom by išlo o trvalo udržateľný projekt.
Autor: (tom), Foto: ilustračné