Slovalco v Žiari nad Hronom končí s výrobou primárneho hliníka, stovky ľudí zostanú bez práce

SPRÁVY
7 /

Hlinikáreň Slovalco sa v utorok 16. augusta 2022 rozhodla ukončiť výrobu primárneho hliníka vo svojom závode v Žiari nad Hronom. Toto rozhodnutie predstavenstva spoločnosti je reakciou na vysoké ceny elektriny a nedostatočné kompenzácie, na ktoré Slovalco a ďalšie energeticky náročné podniky upozorňujú už viac ako dva roky bez vládnej odozvy.

Slovalco zastavilo výrobu hliníka

Doposiaľ však nebola prijatá novela zákona č. 414/2012 Z.z. o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá by stanovila predvídateľný rámec a výšku kompenzácií na úrovni iných priemyselných krajín EÚ.

Slovalco z rovnakých dôvodov obmedzilo objem svojej výroby už na prelome rokov 2021 a 2022 na súčasných 60 percent výrobnej kapacity. Proces odstavovania zvyšných elektrolýznych pecí začne okamžite a bude ukončený najneskôr do konca septembra 2022.

„Slovalco patrí medzi najekologickejšie a najmodernejšie hlinikárne na svete a je jedným z najväčších zamestnávateľov v Banskobystrickom kraji. Aj preto je nám ľúto, že aj v dôsledku nečinnosti vlády sa ukončí viac ako 70 – ročná tradícia výroby hliníka v Žiari nad Hronom. Hlinikáreň Slovalco je zároveň kľúčovým dodávateľom nielen pre slovenské, ale aj európske podniky. Odstavením výroby tak bude Európa nútená hliník dovážať z krajín ako napríklad Čína alebo Rusko,

hovorí generálny riaditeľ fabriky Slovalco Milan Veselý.

Milan Veselý

Milan Veselý

„Slovensko nezaviedlo konkurencieschopný rámec EÚ na kompenzáciu nepriamych CO2 nákladov, čo znemožnilo Slovalcu uzavrieť dlhodobú zmluvu na dodávku elektrickej energie. Ak by Slovalco pokračovalo v prevádzke aj po roku 2022, pri súčasných slovenských rámcových podmienkach a vysokých cenách elektriny by utrpelo značné finančné straty,“ 

dodáva Ola Sæter, vedúci divízie primárnej výroby spoločnosti Hydro a predseda predstavenstva spoločnosti Slovalco.

Ola Sæter

Ola Sæter

Vzhľadom na vysoké ceny elektriny na rok 2023 je výroba hliníka v budúcom roku pre Slovalco ekonomicky neudržateľná. V súvislosti s ukončením výroby fabrika predčasne ukončila všetky hedgingové operácie s cieľom zlepšiť finančné rezervy pre potenciálny reštart výroby v prípade korekcie cien elektrickej energie a prijatia novely zákona, ktorá upraví výšku kompenzácií na úroveň porovnateľnú s ostatnými priemyselnými krajinami EÚ.

„Rozhodnutie sa dotkne až 300 priamych zamestnancov fabriky a viac ako tisícky externých zamestnancov v subdodávateľskom reťazci, keďže s odstavením výroby sa zároveň zníži aj potreba na nákup služieb od dodávateľov v regióne. Momentálne sa sústredíme na bezpečné odstavenie výroby,“ 

konštatuje generálny riaditeľ Veselý. Slovalco pre zamestnancov, dotknutých odstavením výroby, pripravuje rôzne podporné opatrenia.

Hlinikáreň Slovalco patrí medzi najekologickejšie a najmodernejšie hlinikárne na svete a je jedným z najväčších zamestnávateľov v Banskobystrickom kraji. Je jedným z kľúčových dodávateľov hliníka pre európske podniky. Vznikla z bývalého národného podniku Závody Slovenského národného povstania v Ladomerskej vieske pri Žiari nad Hronom.

Slovalco je plne konsolidovaná hlinikáreň v rámci spoločnosti Hydro, ktorej 55,3 % vlastní Hydro a 44,7 % Penta Investments. Ročná výrobná kapacita fabriky predstavuje 175 000 ton primárneho hliníka a kapacitu Odlievarne približne 250 000 ton.  O to všetko príde Slovensko. Petičný výbor iniciatívy Pomôžme Slovalcu preto organizuje v stredu 24. augusta o 11:00 protest v Bratislave pred Úradom vlády SR.

Reakcie vládnych predstaviteľov a opozičnej poslankyne z nášho kraja

Minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý je toho času na dovolenke, ešte pred očakávaným ukončením výroby primárneho hliníka v Slovalco Žiar nad Hronom uviedol:

„Situácia sa dotkne priemyslu a subdodávateľov v celom žiarskom regióne. Na výrobu v spoločnosti je naviazaných ďalších približne 2 500 pracovných miest. To, čo postihlo našu jedinú slovenskú hlinikáreň, sa nedá nazvať inak ako katastrofou.“

Zľava Milan Veselý a Richard Sulík

Zľava Milan Veselý a Richard Sulík

Ministerstvo hospodárstva podľa jeho slov podniklo všetky kroky k zníženiu poplatkov v koncových cenách energií, ktoré boli v jeho kompetencii. Zároveň si uvedomuje, že vzhľadom na náročnosť výroby v hlinikárni to nepostačovalo. Ako ďalšie riešenie preto navrhovalo zmenu kompenzačnej schémy pre energeticky náročný priemysel, rovnako ako spoločnosť Slovalco, čím by sa vytvorili podmienky, ktoré by boli porovnateľné s konkurenčnými podnikmi v iných európskych krajinách.

Sulík pripomenul, že správa Environmentálneho fondu ako i zákon o obchodovaní s emisnými kvótami spadajú do spôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR, pričom rozhodnutie o poskytnutí finančných prostriedkov z envirofondu rezort životného prostredia prijíma spolu s Ministerstvom financií SR.

„Bohužiaľ, stroskotalo to na zamietavom stanovisku ministerstva financií napriek tomu, že v envirofonde sa nachádza dostatok financií. Výsledkom je, že stovky ľudí skončia na úrade práce,“

potvrdil minister Sulík.

Príspevky do envirofondu odvádzajú i firmy z ťažkého priemyslu, pričom na základe určenia Európskej komisie o použití prostriedkov z fondu je tieto možné využiť i na realizáciu opatrení v súvisiacich s dekarbonizáciou priemyslu.

Minister životného prostredia SR Ján Budaj sa ohradil voči „trvalej kampani“ firmy Slovalco, ktorú podľa neho vedie vedenie podniku s účelom získať výhody štátnej pomoci aj na úkor iných podnikov postihnutým zvyšovaním cien energií:

„Najnovší vývoj, to znamená odstávka výroby a prepúšťanie sú jednoznačne dôsledkom faktu, že fabrika, ktorá spotrebováva najviac elektrickej energie, si nevytvorila v predošlých rokoch dostatočnú rezervu, ani žiaden iný plán pre prípad zdraženia energií. Je zrejmé, že deficit, do ktorého sa hlinikáreň dostala, nevyvoláva nedostatok štátnej podpory z prostriedkov Environmentálneho fondu. Podnik si nedokázal zabezpečiť energiu na ďalšie účinkovanie a jeho ekonomika padla tak, že ani prijatie novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami by na tom nič nezmenila.“

Ján Budaj

Ján Budaj

Ministerstvo financií SR sa ohradilo voči obvineniam, že blokuje zvýšenie kompenzácií z Envirofondu pre energeticky náročné firmy. Matovičov rezort mal v rozporových konaniach k novele zákona o obchodovaní s emisnými kvótami opakovane navrhovať riešenie s ponukou vyššej  kompenzácie , ako žiadalo ministerstvo hospodárstva, pričom  asi polovica štátov EÚ kompenzácie neposkytuje vôbec.

Slovalco je podľa ministerstva financií aj v súčasnosti výrazným beneficientom energetickej legislatívy, pričom okrem kompenzácií z Environmentálneho fondu má dlhodobo znížené tarifné poplatky za prenos elektrickej energie. Súčasne je priamo napojené na sieť, a nie prostredníctvom distribútora.

Igor Matovič

Igor Matovič

Minister financií Igor Matovič sa vyhol poskytnutiu priamej pomoci Slovalcu konštatovaním:

„Problémy na trhu s hliníkom sú celoeurópske a možnosti Slovenskej republiky v tomto smere sú podľa rezortu extrémne limitované. Ministerstvo financií, samozrejme, ľudsky mrzia individuálne dosahy tejto krízy na zamestnancov, avšak v tomto smere zároveň dodávame, že štát nedokáže a nemôže dlhodobo kompenzovať vstupné náklady podnikateľským subjektom.“

Premiér Eduard Heger sa v spore o príčinách zastavenia výroby a prepúšťania v Slovalcu prikláňa k názorom ministrov za OĽaNO Igorovi Matovičovi a Jánovi Budajovi. Hlavným problém žiarskej hlinikárne podľa neho nie sú kompenzácie z Environmentálneho fondu:

„Samotné Slovalco vie, že je preň nerentabilné dnes investovať elektrickú energiu do výroby hliníka, ktorý predáva za polovičnú cenu len nákladov elektriny.“ 

Eduard Heger

Eduard Heger

A tak ako sa posledné dva roky stalo zvykom,  vláda SR neurobila pre záchranu Slovalca nič. Rozhorčenie nad nečinnosťou vlády v tomto prípade neskrýva poslankyňa NR SR z Banskej Bystrice Ľubica Laššáková (HLAS-SD):

„Jeden z najväčších zamestnávateľov v Banskobystrickom kraji, SLOVALCO v Žiari nad Hronom, po nepretržitej 70-ročnej výrobe bude musieť PREPUSTIŤ okolo 300 zamestnancov. Táto zlá správa rezonuje v kraji už dlhšie a zdá sa, že pohár pretiekol. Štát ani v tomto prípade nedokázal včas zasiahnuť, vypočuť si reálne argumenty manažmentu Slovalca a kompenzovať vysoké a zničujúce ceny energií.  Naozaj musí cela krajina padnúť na kolená, aby sa bábky vo vláde prebrali?“

Ľubica Laššáková

Ľubica Laššáková

Nepomohli ani výzvy BBSK na pomoc Slovalcu adresované vláde SR

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja na zasadnutí krajského zastupiteľstva začiatkom júla 2022 schválili uznesenie, ktorým vyjadrili podporu žiarskej spoločnosti Slovalco a ďalším  strategickým podnikom v našom kraji.

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja vyzvalo vládu, aby prehodnotila rozdeľovania peňazí z envirofondu pre strategické podniky, ktorých prevádzka je energeticky náročná, a teda ju významne ovplyvňujú ceny elektriny. Na území BBSK sa nachádzajú tri takéto strategické podniky: Slovalco Žiar nad Hronom, Železiarne Podbrezová a  SHP Harmanec.

Ján Lunter s poslancami BBSK

Ján Lunter s poslancami BBSK

Pomôcť v čase krízy strategickým podnikom by podľa poslancov BBSK mohla novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Zákon dnes umožňuje prostredníctvom environmentálneho fondu vrátiť naspäť do strategických podnikov 7,5 % z výnosu získaného z dražieb emisných kvót. Táto suma by však mala byť vyššia.

„Vyspelé krajiny, ktoré chcú na svojom území takéto strategické podniky udržať, im ponúkajú kompenzácie z výnosu v priemere vo výške 18 %. Realita u nás je taká, že hoci je v zákone 7,5%, ministerstvo životného prostredia môže v odôvodnených prípadoch túto výšku meniť. Podľa podnikov sa im v podobe kompenzácií vrátili v uplynulých rokoch len asi 2 % z výnosu. Slovalco je spoločnosť s ekologickou prevádzkou, ktorá zamestnáva až 4 % všetkých zamestnaných v žiarskom okrese. Nesmieme dopusti, aby sa tu zastavila výroba. 

informoval predseda BBSK Ján Lunter.

Krajský poslanec Ladislav Kukolík s kolegami a vedením BBSK

Krajský poslanec Ladislav Kukolík s kolegami a vedením BBSK

Vláda však k výzve BBSK zostala hluchá, podobne ako k výzvam samospráv týkajúcich sa znižovania podielových daní či viacerých profesných skupín pracujúcich na zvyšovanie miezd a dôchodkov našich seniorov v dôsledku neúmerného zdražovania energií, potravín a ďalších životne dôležitých nákladov. Pre vládnu koalíciu je dôležitejšie riešiť svoje vnútorné problémy, ako sa starať o obyvateľov Slovenska.

Aj preto petičný výbor iniciatívy Pomôžme Slovalcu organizuje v stredu 24. augusta o 11:00 hod. protest v Bratislave pred Úradom vlády SR, samosprávy tu budú protestovať začiatkom septembra po sneme ZMOS a chystajú sa ďalšie občianske demonštrácie. Politický vývoj na Slovensku v týchto krízových časoch čoraz reálnejšie smeruje k predčasným voľbám.

A takto zareagoval ďalší poslanec NR SR z Banskej Bystrice a predseda Hlasu Peter Pellegrini:

Zdroj: (tom) a Slovalco , Foto: ilustračné