Už nielen benzín a nafta prekonávajú cenové rekordy na Slovenku, ale aj slepačie vajcia. Ich cena v Banskej Bystrici už aj v supermarketoch prekonala minimálnu hranicu 17 centov za jedno vajíčko.
To je necelé tri týždne pre Veľkou nocou zlá správa pre všetkých. V obchodoch medzi ľuďmi počuť, že si azda zaobstarajú zopár sliepok a budú ich chovať na balkóne. Vyzerá to tak, že súčasné superceny za vajcia ešte nepovedali posledné slovo.
Podobná situácia je v celej Európe. U našich susedov v Česku jedno vajce stojí až sedem českých korún. Francúzi sú na ešte horšie, lebo vajíčka zdraželi o 75 percent, Angličanom dokonca o 100 percent. Ľudia sa pýtajú, čo sa deje. Na vine nie je žiadna slepačia epidémia ani nejaké triky obchodníkov, ale administratíva Európskej únie.
Od polovice februára doposiaľ zdraželi na celom Slovensku vajcia o 70 percent. Zatiaľ ich je dostatok, ale ľudia obmedzili spotrebu vajec na minimum. Je to pochopiteľné, lebo náklady v rodinných rozpočtoch rastú aj v iných položkách. Podľa štatistík priemerná štvorčlenná rodina minie za rok viac ako 800 vajec. Pokiaľ sa ich cena v dohľadnej dobe nezníži, tohoročné štatistiky pôjdu výrazne dolu.
„Na pultoch je teraz až 88 percent slovenských vajec, kým vlani to bolo len 75 percent.
Vysoké ceny vajec by sa mali udržať až do Veľkej noci, ale ďalej by už nemali rásť,“ povedal pre Pravdu riaditeľ Únie hydinárov Daniel Molnár.
Kontroverzné rozhodnutie z Bruselu na jednej strane zlepšilo životné podmienky sliepkam, ale de facto zhoršilo dostupnosť vajec za primeranú cenu mnohým ľuďom v celej Európe. Farmári musia presunúť sliepky do nových „obohatených“ klietok, v ktorých majú nosnice viac životného priestoru a väčšie pohodlie pri znáške vajec. Nezvládli to v 14 z 27 členských krajín EÚ. čo spôsobilo nedostatok vajec z „obohatených“ klietok a tak ich obchodníci skupujú od tých farmárov, ktoré už nové klietky majú.
Výsledkom je, že vzrástla cena „správnych“ vajec. Skupujú sa po celej Európe a ani naši farmári ich nestačia predávať do zahraničia. Na našom trhu je vajec síce dostatok, ale sú neúmerne drahé. Ľudia na dedinách zareagovali aj tým, že vo veľkom začali skupovať mladé sliepky-nosnice. Určite najlepším riešením by bol voľný chov sliepok na farmách, ako sa chovali sliepky vo veľkom na dedine. Teraz sa to volá „bio“.
Tohoročná Veľká noc sa bude niesť v znamení vajec. Ani nie tak tých maľovaných, ale obyčajných na konzumáciu. Ľudia pritom na sviatky hľadajú pekné veľké vajíčka, ktorých cena je ešte vyššia, ako tých bežných. Možno to čiastočne zachráni šunka a dobré víno, ale Veľká noc bez vajíčok predsa byť nemôže…
Na Slovensku okrem dvoch fariem prešli rekonštrukciou s obohatenými klietkami všetky hydinárne. Hydinári upokojujú, že vajíčok bude u nás dosť a súčasné ceny by už do Veľkej noci nemali výraznejšie rásť. Na náš trh sa už nepúšťajú lacné vajcia z Poľska, lebo tamojší farmári nesplnili prísne podmienky EÚ.
Ak chcú Banskobystričania nakúpiť lacnejšie, musia sa vybrať do okolitých obcí a dohodnúť sa so súkromníkmi. Aj ich sliepky však majú len určitú kapacitu znášky. Ak nie ste vysadení na konzumáciu vajec, môžete sa pokochať tými maľovanými, ktoré budú aj na banskobystrických Veľkonočných trhoch na Námestí SNP.
Sledujúc túto novú situáciu s vajíčkami v slovenských obchodoch sa nedá nad tým pokrútiť hlavou. Nevedno, čo viedlo administratívu v Bruseli k tomu, že prijali nové pravidlá chovu sliepok. Pri všetkej úcte k životnému priestoru sliepky, mysleli pritom bruselskí úradníci s tučnými platmi na to, že existujú aj normálni ľudia s normálnymi (teda omnoho nižšími) príjmami, ktorí si jednoducho nebudú môcť dovoliť kupovať drahé vajíčka z „obohateného“ chovu?
Možno by úradníkom v EÚ prospelo, keby sa starajúc o sliepky-nosnice zaujímali aj o životný priestor ľudí žijúcich na hranici chudoby, ktorých v celej Európe i na Slovensku pribúda viac, ako drahých vajec od pohodlnejšie žijúcich sliepok. Azda sa na nás nenahnevajú ľudia zo Slobody zvierat, keď vyslovíme názor, že Brusel to s tými sliepkami prehnal a zbytočne skomplikoval život mnohým ľuďom. Najviac sa z toho smejú výrobcovia slepačích klietok…
Zdroj: Bystricoviny.sk