Signál smogovej výstrahy z meracej stanice pri I/66 pre mesto už neplatí…

SPRÁVY
0 /

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) ešte  víkend odvolal signál smogovej výstrahy pre Banskú Bystricu, ktorý vyhlásil vo štvrtok 24. novembra kvôli zvýšenému výskytu prachových častíc PM10. Tie namerala jediná stanica umiestnená v tesnej blízkosti I/66, medzi staveniskom novej autobusovej stanice a bývalým Domom kultúry.

Namerané hodnoty vyššej  koncentrácie prachových častíc pri I/66  a stavenisku

SHMÚ odvolal signál smogovej výstrahy pre Banskú Bystricu 26. novembra, keď na svojej webovej stránke oznámil:

„Riadiace stredisko smogového varovného systému SHMÚ informuje verejnosť o odvolaní signálu smogovej výstrahy pre prachové častice PM10, vydaného pre mesto Banská Bystrica, a to k 26. novembru.“

V odôvodnení sa uvádza, že na monitorovacej stanici kvality ovzdušia v Banskej Bystrici na Štefánikovom nábreží bol zaznamenaný pokles hodinových koncentrácií prachových častíc PM10 pod prah výstrahy v zmysle Vyhlášky 442/2013 a Zákona č. 137/2010 o ovzduší.

Hovorkyňa primátora mesta Zdenka Sekerešová k celej situácii vecne poznamenala:

 „Meracia stanica sa nachádza v blízkosti rozostavanej autobusovej stanice. Ide o lokalitu, v ktorej je v súčasnosti najväčší stavebný ruch, dôsledkom čoho je práve zvýšená prašnosť. Ďalším faktorom je i počasie a poveternostné podmienky.“

Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici namerané zvýšené hodnoty prachových častíc PM10, v hodnotách presahujúcich limit stanovený z hľadiska ochrany zdravia, mohli ovplyvniť zdravie najmä citlivejších populačných skupín, ako sú deti, mladí ľudia, starí obyvatelia, ľudia trpiaci astmou a alergiami či kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Zverejnené informácie o smogovom varovaní znepokojili viacero Bystričanov, hoci ani zďaleka nešlo o také smogové zamorenie, ako ho poznáme z niektorých veľkých miest vo svete. Podľa viacerých meraní SHMÚ v minulosti by Banská Bystrica mala spolu s Ružomberkom patriť medzi najprašnejšie mestá na Slovensku.

Meracia stanica pri najfrekventovanejšej križovatke v údolí Hrona

Faktom však je, že jediná monitorovacia stanica SHMÚ na meranie kvality ovzdušia je umiestnená pri jednej z najfrekventovanejších križovatiek v meste. Intenzita dopravy na ceste I/66 pri Hrone je aj po vybudovaní obchvatu na R1 stále pomerne vysoká, čo spôsobuje viac výfukových plynov i prachu vo vzduchu.

Keď k tomu prirátame neďaleké veľké stavenisko novej autobusovej stanice, nečudo, že namerané hodnoty prachových častíc v ovzduší v tomto mieste vykazujú omnoho vyššie hodnoty, ako sú o pár sto metrov ďalej. Preto sa čoraz častejšie pri zverejňovaní varovných hodnôt prachových častíc v ovzduší okolo tejto meracej stanice objavuje verejná polemika o (ne)vhodnosti jej umiestnenia s tým, že nevystihuje objektívny stav ovzdušia v celom meste pod Urpínom.

Navyše prachové emisie a zdraviu škodlivé splodiny v ovzduší sa udržujú hlavne pri rieke Hron. Je všeobecne známe, že táto dolina má najhoršie pomery v prirodzenom vetraní a výmenách vzduchu v našom meste. Tu sa pri nízkom tlaku a bezvetrí sústreďuje najväčšie množstvo splodín z dopravy, stavieb, kúrenia a ďalších zdrojov znečisťovania ovzdušia.

Mnohí Bystričania si určite pamätajú na nepríjemné smradľavé závany z Biotiky v Slovenskej Ľupči, ktoré prúdy vzduchu prinášali v minulosti do tejto časti mesta a tie tu zostávali bez pohybu najmä v noci.

Prachové pomery ovzdušia v tejto časti mesta by sa mali zlepšiť okrem zmien v organizácii dopravy a využívaní ekologických vozidiel v bystrickej MHD aj u ostatných účastníkov motorovej premávky, dokončením prechodu vykurovania bytových domov s ich zateplením na ekologicky čistejšie a úspornejšie zdroje energie, vrátane častejšieho čistenia komunikácií. Čaká sa aj na dobudovanie novej autobusovej stanice.

V záujme objektívnejšieho hodnotenia stavu ovzdušia v Banskej Bystrici s výrazne členitým terénom  by určite prospelo veci, keby tých monitorovacích bodov v našom meste bolo viac, trebárs aj s využitím mobilných meracích zariadení, ako je to v iných väčších mestách.

Rešpektujúc prísne platné normy, vyhlášky a zákon o ovzduší, meraním kvality ovzdušia na viacerých miestach krajského mesta  by sa predišlo možnému šíreniu „poplašnej“ správy o smogu pre celé mesto. Ide o to, že namerané prekročenie sa týka iba konkrétnej malej časti územia, čo tvrdia viacerí environmentalisti v Banskej Bystrici…

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová a ilustr.