Primátor mesta Ján Nosko sa s poslancami MsZ dohodol na prioritách tohto volebného obdobia, ktoré budú spoločne presadzovať. Je to dobrý signál smerom k verejnosti aj k investorom svedčiaci o tom, že volení zástupcovia občanov napriek rôznym politickým tričkám dokážu v otázkach budúceho rozvoja mesta ťahať za jeden povraz.
Plán rozvoja na celé funkčné obdobie primátora a poslancov
Banskobystrickí poslanci na septembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili zoznam rozvojových priorít mesta Banská Bystrica do roku 2022.
„V zozname, ktorý bol na mestskom zastupiteľstve schválený, sú uvedené len tie najväčšie investičné zámery. Okrem toho pripravujeme aj menšie projekty, ktoré sú dôležité pre jednotlivé mestské časti a samozrejme, budeme pokračovať aj v bežných opravách zlepšujúcich kvalitu života v našom meste,“
uvádza prednosta MsÚ Martin Adamec.
Priority predstavujú cestu k rozvoju mesta a k zvýšeniu kvality života obyvateľov a návštevníkov. Pri ich stanovení sa vychádzalo z viacerých strategických dokumentov, ktoré definujú komplexnú predstavu o budúcnosti a smerovaní Banskej Bystrice.
Vedenie mesta i poslancov denne kontaktujú obyvatelia, ktorí poukazujú na nedostatky v našom meste. Samospráva okrem toho pravidelne uskutočňuje stretnutia s občanmi či verejné prerokovania, aby sa oboznámila s názormi Banskobystričanov a následne ich vyhodnocovala.
„Som veľmi rád, že sme sa s poslancami zhodli na prioritách, ktoré by sme chceli zrealizovať počas tohto volebného obdobia. Počas najbližších rokov nás čaká veľa projektovej aj realizačnej práce, no verím, že budeme úspešní. Ak sa nám aj nepodarí dokončiť všetky projekty, budeme pracovať na ich dôkladnej príprave, aby ich naši prípadní nástupcovia mohli dotiahnuť do úspešného konca,“
povedal primátor mesta Ján Nosko.
Opravy ciest a chodníkov s dopravnými stavbami
V oblasti dopravy bude mesto pokračovať v súvislých rekonštrukciách ciest a chodníkov, ktoré sú v nevyhovujúcom stave. Opravy by sa mala dočkať časť cesty a chodníky v úseku od Kyjevského námestia cez Nové Kalište, THK až po kruhový objazd Tajovského. Novú podobu by mala dostať aj cesta a chodníky v Lazovnej ulici od areálu Slovenky po Medený Hámor, vrátane prestavby križovatky.
Na rad by sa mali dostať aj ulice Bakossova, Horná od Námestia Š. Moysesa po križovatku pri Hungárii a Hutná od križovatky na Švermovej po štadión Štiavničky. Počíta sa aj s obnovou Partizánskej cesty od budovy ústredia pošty po Prior. Mesto plánuje opravy na Javorníckej, Kollárovej, Gaštanovej či Bernolákovej ulici.
V súvislosti s dobudovaním miestnych komunikácií sú medzi prioritami výstavba cesty na ulici Na Troskách, výstavba chodníka v Kremničke ku krematóriu a chodníka od rázcestia Moskovská po Poľnú ulicu, vrátane opravy vozovky smerom na Malachov.
Intenzívnu dopravu a takisto bezpečnosť je potrebné riešiť na ulici Tajovského pri Mestskom parku, kde by celú situáciu mala zlepšiť výstavba miniokružnej križovatky, ako aj oprava miestnej komunikácie od ulice Janka Kráľa po nadjazd na rýchlostnú cestu. Realitou by mohla byť aj nová prístupová komunikácia v Kapitulskej ulici okolo areálu Múzea SNP.
V záujme ochrany pešej zóny je cieľom mesta na jej vjazdoch umiestniť dopravné technické zariadenia (elektronicky ovládané stĺpiky). Pripravuje sa aj modernizáciu 24 autobusových zastávok v meste, ktoré okrem novej tváre budú vybavené elektronickými informačnými panelmi.
Nové stavby v oblasti dopravnej infraštruktúry Na Huštáku sa mesto zaoberá myšlienkou vybudovania podchodu pre peších a cyklistov v priestore pri kruhovom objazde, výstavba ktorého súvisí s predĺžením pešej zóny z Dolnej ulice k ESC. V lokalite medzi OC Point a Štadlerovým nábrežím sa z dlhodobého hľadiska plánuje premostenie potoka Bystrica.
Rekonštrukcia by sa na základe priorít mala dotknúť aj podchodu pre peších v Kapitulskej ulici. Samospráva sa zameria aj na opravu mosta ponad rýchlostnú cestu R1 v Kremničke a aj v časti Laskomer. Cieľom je aj vybudovanie nového mosta v Iliaši, ktoré je momentálne v štádiu územného konania. Nový most by mal pribudnúť na potoku Bystrica v mestskej časti Jakub.
Dopravná výchova a cyklotrasy
Mesto sa bude snažiť aj o vybudovanie dopravného ihriska, kde by deti mali možnosť získavať praktické skúsenosti v oblasti dopravnej výchovy. V Banskej Bystrici sa tak vytvorí priestor, kde sa najmenší budú môcť pripraviť na samostatný pohyb v cestnej premávke ako chodci, cyklisti a zároveň sa postupne vzdelávať ako budúci vodiči motorových vozidiel.
Viaceré projekty v budúcnosti budú smerovať k zlepšeniu podmienok pre cyklistov v meste. Dobrým štartom bolo tohtoročné otvorenie prvého cyklostanoviska, požičovne elektrobicyklov či cyklotrasy v meste. K sieti cestičiek pre bezpečný pohyb cyklistov po vzore vyspelých európskych miest by mali prispieť aj výstavby cyklotrás Hušták – Radvaň – Kráľová, Hušták – Námestie Slobody – Senica či nová cyklolávka ponad R1 v Radvani. Podporu nemotorovej dopravy v meste posunie vpred aj plánovaný bikesharing, tzv. služba zdieľaných bicyklov.
Parkovanie
Tak ako vo všetkých krajských mestách na Slovensku, deficit parkovacích miest je viditeľný aj v Banskej Bystrici. Vedenie mesta sa preto systematicky venuje i parkovacej politike. Do konceptu zapadá aj výstavba parkovacích domov na Tatranskej a Kalinčiakovej ulici a výstavba parkoviska za Tatranskou ulicou.
Školy v novom šate
Dlhodobým zámerom mesta je zvýšiť zaškolenosť detí predškolského veku pred vstupom do základnej školy a zároveň uspokojiť záujem čo najvyššieho počtu rodičov detí. Z týchto dôvodov bystrická samospráva už od roku 2014 postupne rozširuje kapacity materských škôl. Zameriava sa aj na znižovanie energetickej náročnosti jednotlivých budov, čím sa skvalitňuje prostredie a zároveň sa znižujú náklady na celkovú prevádzku škôl.
Začiatkom roka 2019 sa mestu podarilo dokončiť výmenu okien na poslednej materskej škole v pôsobnosti mesta. Postupne sa realizuje oprava striech, fasád, elektroinštalácie, kúrenia, výmena podláh, rekonštrukcia sociálnych zariadení či modernizácia školských kuchýň a exteriérového vybavenia školských areálov.
Prioritou v oblasti školstva je dokončenie rekonštrukcií materských škôl Strážovská, Karpatská a 9. mája. V základných školách je cieľom zlepšiť technické vybavenie odborných učební a knižníc. V rámci projektov sa bude modernizovať 37 učební a 3 knižnice.
Sociálna oblasť
Mesto Banská Bystrica je poskytovateľom rôznych druhov sociálnych služieb, ktorými sa snaží napomôcť všetkým obyvateľom v ich rôznych životných situáciách. Mnohé služby poskytuje vo svojich zariadeniach a vzhľadom na veľký záujem je potrebné rozširovať kapacity, zároveň aj revitalizovať objekty.
Napríklad v súčasnosti eviduje bystrická samospráva v poradovníku do zariadení pre seniorov 364 žiadostí a do zariadení opatrovateľskej služby 45 žiadostí. Dôležitou témou sú aj nájomné byty a potreba po nich neutícha, práve naopak. Mali by byť dobrým štartom najmä pre mladé rodiny.
Oblasť urbanizmu
Sústavu verejných priestorov s mestským až nadmestským významom je potrebné riešiť koncepčne a komplexne. Teda zohľadniť väzby s okolím, potreby všetkých užívateľov priestoru, vytvoriť pridané hodnoty urbanistickej kompozície, vizuál a charakter miesta.
Zo schválených priorít v tejto oblasti sa zameriame na vypracovanie architektonicko-urbanistickej štúdie Námestia Slobody, okolia multifunkčnej haly v lokalite Pod Ryba či riešenie hlavného predstaničného priestoru.
Oblasť životného prostredia
Mesto pripravuje a plánuje podávať projekty v oblasti regenerácie verejných zelených plôch. Ide o projekty – revitalizácia mestského parku či regenerácia vnútroblokov na dvoch sídliskách. V rámci vodozádržných opatrení máme ambíciu zrekonštruovať fontány v Národnej ulici, na ulici Martina Rázusa a pred Hungáriou.
Zámerom je aj revitalizácia priestoru Kyjevského námestia, vybudovanie oddychovo -relaxačnej zóny Tajovka a jasnejšie kontúry naberá aj plán parčíka pri malej železničnej stanici. V spolupráci so Stredoslovenskou vodárenskou spoločnosťou by sa mesto chcelo pustiť do príprav na vybudovanie kanalizácie v časti Uľanka. Mesto má aj zámer pripojiť sa k zmierňovaniu klimatických zmien, a to spracovaním Adaptačnej stratégie na zmenu klímy.
Šport
Banská Bystrica je mesto športu, čo potvrdzuje aj rozhodnutie organizovať v našom meste veľké športové podujatie EYOF 2021. S tým súvisí výstavba multifunkčnej športovej haly na Mičinskej ceste. Podmienky by mala zlepšiť aj revitalizácia priestoru v okolí krytej plavárne a rekonštrukcia zimného štadióna.
Na podporu športu v meste bude zrekonštruovaný športový areál a telocvičňa na ulici Na zábave a vybuduje sa multifunkčný areál vo vnútrobloku na ulici Podháj. Výstavba mestského mládežníckeho futbalového štadióna v Radvani je momentálne vo fáze príprav na vydanie stavebných povolení.
Cestovný ruch
Ten v našom meste napreduje, o čom svedčí narastajúci počet návštevníkov. Samospráva sa však snaží posúvať vpred aj v tejto oblasti a jednou z ambícií je vybudovanie rozhľadne na Urpíne, ktorá ponúkne úplne nový výhľad na Banskú Bystricu.
Ďalším plánom je vytvorenie prístaviska pre vodákov pri malej železničnej stanici. Naše mesto je partnerom medzinárodného projektu Európska fuggerovská cesta, a preto vznikla aj potreba vytvoriť expozíciu na túto tému modernou zážitkovou formou.
Mesto v srdci Slovenska je okrem iného známe doma aj v zahraničí bábkami a bábkarstvom, preto je prioritou vytypovať vhodný priestor pre zriadenie Bábkarského múzea Antona Anderleho. Nie je nám ľahostajný ani ďalší osud Medeného hámra a zameriame sa aj na vybudovanie skladovej haly pre technické zabezpečenie podujatí.
Zdroj: Mesto BB, Foto: ilustračné