Rómovia z Kotvy sa sťažujú na tvrdé podmienky núdzového ubytovania

SPRÁVY
9 /

V piatok na Medzinárodný deň Rómov prišli klienti zo sociálneho zariadenia Kotva aj s rómskymi aktivistami pred mestský úrad s petíciou proti podmienkam v tejto dočasnej ubytovni pre rodiny v núdzi.  Aktuálne tu býva trinásť rodín s 33 deťmi.

Spúšťačom tejto akcie bola samovražda bývalého klienta Kotvy 25 – ročného Radoslava, ktorého našli minulý týždeň obeseného v lesíku nad Srnkovou. V sociálnom zariadení zostala jeho rodina s dvomi deťmi, z ktorého však on musel odísť aj s ďalším klientom pre opakované problémy s alkoholom a bitku.

Po rozšírení informácie o jeho smrti vzniklo medzi Rómami v Kotve napätie, ktorého výsledkom je predmetná petícia adresovaná primátorovi Jánovi Noskovi a poslancom MsZ (posielajú ju aj Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity a ombudsmanke):

„Vážený pán primátor, touto petíciou sa na Vás obraciame, my občania mesta Banská Bystrica, vo veci neúnosnej situácie, ktorá už hraničí s neľudskosťou. 

Tragická smrť, kedy si 25-ročný Radko Kuchár siahol na svoj život dňa 2. apríla 2016 nás spojila a posilnila, aby sme prekonali strach z toho, že keď sa ozveme ako jednotlivci a dáme najavo svoju nespokojnosť, prídeme o strechu nad hlavou, ocitneme sa na ulici a prídeme tak o svoje deti, pretože nám ich odoberú z úradu do detských domov. 

Pán primátor, po smrti jedného z nás sme prekonali strach a s dôverou sa na Vás obraciame so žiadosťou o pomoc pri riešení veľmi nepriaznivého stavu v zariadeniach núdzového a dočasného bývania Kotva. Platia tu totiž pravidlá, hraničiace s porušovaním základných práv a slobôd a rezonujú iba povinnosti, ktoré však prekračujú rámec racionálneho chodu, zámeru a existencie tohto ubytovacieho zariadenia.“

Vedúci Oddelenia sociálnej a krízovej intervencie MsÚ Banská Bystrica Karol Langstein je autorom jedného z najúspešnejších slovenských projektov dočasného núdzového  bývania pre sociálne slabé rodiny. Odmieta však zodpovednosť zamestnancov Kotvy za smrť mladého muža, ktorý musel kvôli alkoholu opakovane opustiť toto zariadenie.

Kotva je otvorené zariadenie pre rodiny s deťmi v núdzi, ktoré ich má chrániť pred tým, aby deti nemuseli skončiť v ústavnej starostlivosti. Kto chce, požiada o ubytovanie, ak splní podmienky býva, kto nie, odíde. Vnútornou motiváciou každého klienta by mal byť  normálny život mimo tohto zariadenia,“

hovorí Langstein.

Ďalej dodáva:

„Podmienky v zariadení stanovuje prevádzkový poriadok. Ani v nemocnici však nemôžete chľastať. Títo ľudia požiadali o ubytovanie v núdzi a mesto im ho poskytlo na profesionálnej úrovni v zmysle zákona. Kedykoľvek sem môže prísť kontrola z kompetentných miest, ako to tu vyzerá a či mesto dodržiava zákonné postupy. To však nikoho z klientov nezbaví povinnosti dodržiavať stanovené podmienky sociálneho ubytovania.“

Rómovia s deťmi, ktorí prišli s petíciou na mestský úrad, sa sťažujú na tvrdé podmienky v zariadení, ktoré sú podľa nich ako v „base“. Hovoria o zákaze návštev, obmedzenom praní, zákaze vynášania jedla a nápojov, musia sa starať o čistotu zariadenia.

Nespokojných klientov sociálneho zariadenia Kotva prišla spolu s rómskymi aktivistami podporiť aj poslankyňa NR SR Viera Dubačová, ktorá je okrem iného aj členkou Komisie MsZ pre zdravie, sociálnu starostlivosť a bytovú politiku. Hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová informovala, že petíciou sa budú zaoberať orgány mesta.  

Autor: (tom, Foto: FB