Rokovanie SK 8 v Kremnici: Kraje opakovane žiadajú vládu a ministerstvá o stretnutie

SPRÁVY
0 /

Predsedovia a predsedníčka ôsmich samosprávnych krajov na štvrtkovej tlačovej konferencii po rokovaní združenia SK 8 v Kremnici kritizovali prístup súčasnej vlády k regiónom. Ich žiadosti o rokovania ostávajú napriek početným snahám nevypočuté, vláda nereaguje ani na pripomienky k zmenám, ktoré priamo ovplyvňujú životy ľudí a fungovanie samospráv.

Župani kritizovali prístup vlády a premiéra k požiadavkám z regiónov. Tým sa najvyšší vládni predstavitelia dlhodobo vyhýbajú a napriek prísľubom nie sú ochotní viesť konštruktívnu diskusiu o kľúčových témach, ktoré priamo ovplyvňujú životy ľudí v krajoch.

„Samospráva je blízko pri občanoch, vidí ich problémy a už piaty rok ukazujeme, že ich vieme aj riešiť. Bojím sa však, koľko z našej práce už vyšlo a ešte vyjde nazmar, koľko našich návrhov riešení ostane nevypočutých. Dobrých a potrebných vecí, schopných prinášať reálne výsledky,“

povedal Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a podpredseda združenia SK 8.

Ján Lunter

Ján Lunter

Napriek prísľubom premiéra, ktorý ešte v júni minulého roka tvrdil, že sa bude so zástupcami regiónov stretávať na pravidelnej, štvrťročnej báze a zaoberať sa ich návrhmi a pripomienkami, sa doposiaľ neuskutočnilo jediné takéto stretnutie.

Rokovať neprišiel k reforme ambulancií či k Plánu obnovy ani minister zdravotníctva. Podobným príkladom je už takmer ročná diskusia ohľadom reformy ambulancií.

„Ambulantná zdravotná starostlivosť na Slovensku je v stave kolapsu a ako SK8 aj Banskobystrický samosprávny kraj na to dlhodobo upozorňujeme. Dožadujeme sa stretnutí s ministrom, pretože nechceme len kritizovať, ale ponúkame našu pomoc a naše dobré praktiky, ktoré sa už osvedčili – napríklad so zakladaním krajských ambulancií,“

uviedol bystrický župan Lunter.

Tiež protiinflačný balíček, ktorý samosprávam na celom Slovensku zoberie len v tomto roku prostriedky v celkovej výške asi 125 miliónov eur, pripravilo ministerstvo financií bez diskusie s regiónmi. Samosprávy tak musia upravovať rozpočty v priebehu rozpočtového roka. V tom budúcom prídu celkovo o 628 miliónov eur.

Jozef Viskupič

Jozef Viskupič

Podľa predsedu SK 8 a trnavského župana Jozefa Viskupiča je najvyšší čas na zmenu paradigmy vlády:

„Štátna správa a samospráva tvoria verejnú správu. Spolu tvoríme Slovensko. Želám si, aby to vládni predstavitelia pochopili a skutočne sa podľa toho riadili. Samosprávne kraje boli vláde po ruke, keď bolo treba operatívne manažovať pandémiu ochorenia Covid-19, zabezpečovať proti nemu očkovanie alebo podieľať sa na pomoci odídencom z Ukrajiny. Tieto skúsenosti sme považovali za základ novej dimenzie vzťahu a spolupráce. Avšak ako za trest nám vláda siahla na daňové príjmy. A to všetko v kontexte dvojcifernej inflácie a rastu cien tovarov, služieb a energií.“

Členovia združenia SK 8 sú presvedčení, že vláda Slovenskej republiky má všetky možnosti na to, aby našla zdroje na financovanie svojich priorít inde ako v rozpočtoch samospráv. Naopak, a tiež na rozdiel od obcí a miest, samosprávne kraje nemajú možnosť ovplyvniť výšku svojich daňových príjmov.

Zdroj: Lenka Štepáneková , Foto: BBSK