Pripravuje sa projekt rekonštrukcie a dostavby Rooseveltovej nemocnice ako priorita Banskej Bystrice

SPRÁVY
11 /

Vláda Petra Pellegriniho uznesením z 30. januára 2019 odsúhlasila komplexnú rekonštrukciu Rooseveltovej nemocnice za viac ako 104 miliónov eur. Banskobystrická Rooseveltka v máji 2019 rozbehla proces verejného obstarávania s tým, že prvé rekonštrukčné práce mali začať v polovici roka 2020 s dokončením v roku 2023. Po nástupe novej vlády z toho zišlo.

Súčasná vláda zmarila pripravenú rekonštrukciu Rooseveltky

Dokonca bol už vybraný aj dodávateľ stavby. Po parlamentných voľbách koncom februára 2020, keď nastúpila vláda Igora Matoviča, sa však rozbehnutá príprava rekonštrukcie Rooseveltky zastavila. Vraj kvôli pandémii a novým ekonomickým podmienkam.

Areál Rooseveltky

Areál Rooseveltky

Vďaka vtedajšiemu ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu ožil plán Penty postaviť v Sielnici na súkromnom pozemku novú nemocnicu medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Za  komplexnú rekonštrukciu Rooseveltky sa jednoznačne postavila generálna riaditeľka Miriam Lapuníková a všetkých  30 prednostov kliník či primárov oddelení nemocnice.

Po nástupe nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského sa na chvíľu zdalo, že by sa predsa len mohlo pokračovať v zastavenom projekte rekonštrukcie Rooseveltky. Prišlo však zdražovanie tovarov a služieb, čo zvýšilo aj náklady na stavebné práce. Napriek prísľubom sa Rooseveltova nemocnica nedostala do investícií z Plánu obnovy, prednosť dostali bratislavské Rázsochy a Univerzitná nemocnica Martin. Premiér Eduard Heger má jednoducho iné priority, medzi ktoré nepatrí Banská Bystrica…

Pripravuje sa nový projekt rekonštrukcie a dostavby bystrickej nemocnice

Vedenie Rooseveltovej nemocnice však nezložilo zbrane a nerezignovalo. Pripravilo projekt komplexnej rekonštrukcie a dostavby areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta, ktorý sa teraz posudzuje z hľadiska vplyvov na životné prostredie.

Riaditeľka Rooseveltky Miriam Lapuníková uviedla:

„My sa, samozrejme, pripravujeme na ďalšie výzvy. Uvidíme, ako budú napísané a akým spôsobom budeme môcť do nich vstúpiť. V každom prípade nesedíme so založenými rukami a snažíme sa posúvať a pripraviť projekt obnovy v rámci existujúceho areálu nemocnice.“

Miriam Lapuníková

Miriam Lapuníková

Hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje ju doplnila:

„Pevne veríme, že sa, my, Banskobystričania a obyvatelia kraja dočkáme koncovej nemocnice hodnej 21. storočia.“

Tento aktívny prístup vedenia Rooseveltovej nemocnice víta aj banskobystrický primátor Ján Nosko:

„Som rád, že súčasná riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Mirka Lapuníková, ktorá je zároveň poslankyňou MsZ a členkou môjho tímu v nastávajúcich komunálnych voľbách spolu s Ruženou Maťašeje, sa veľmi aktívne pustila do prípravy projektu komplexnej rekonštrukcie našej nemocnice s nadregionálnym charakterom.“

Ján Nosko s Ruženou Maťašeje

Ján Nosko s Ruženou Maťašeje

Štúdia uskutočniteľnosti 

Projekt sa pripravoval viac ako rok aj s využitím poznatkov zahraničných odborníkov na logistiku a zdravotnícke postupy, vďaka čomu dnes existuje veľmi konkrétny plán komplexnej prestavby Rooseveltky.

V zmysle zákona 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v znení neskorších predpisov, Rooseveltova nemocnica zverejnila Štúdiu uskutočniteľnosti plánovanej verejnej investície.

Podľa tejto štúdie sú na takúto rozvojovú koncepciu potrebné investície vo výške takmer 540 miliónov eur vrátane DPH. Ide o celkové kapitálové výdaje vo väzbe na rozvoj FNsP FDR v čase do roku 2030, kde je hodnota upravená o infláciu.

Predkladaná zmena navrhovanej činnosti predstavuje rekonštrukciu a zbúranie niektorých starých objektov a výstavbu nových objektov v rámci existujúceho areálu nemocnice. Primárnym cieľom zámeru je zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti o pacientov.

Urbanisticko-architektonické riešenie vychádza zo súčasného stavu, pričom predpokladá sanáciu niektorých objektov vrátane hlavnej dominanty, ktorá sa skladá z dvoch prepojených blokov.

Súčasne objekty, z ktorých je pôvodná funkcia premiestnená a ktoré sú natoľko morálne a technologicky zastarané, že ich prípadná rekonštrukcia nie je rentabilná, sú navrhnuté na odstránenie. Zároveň sa predpokladá výstavba nového komplexu vo vedľajšej časti areálu.

Plynulým prechodom a premiestnením zdravotníckych prevádzok do novovybudovaných priestorov sa eliminuje prechodné obdobie, ktoré je v prípade nevyhnutných rekonštrukcií zdravotníckych infraštruktúrnych parkov spojené s významným prepadom poskytovania dedikovaných služieb spojených s výpadkom súvisiaceho finančného plnenia.

Vzniknuté územie po sanácii starých objektov by mohlo slúžiť ako zelená plocha s parkovou úpravou. Pre vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu sa počíta s vybudovaním nového heliportu, ktorý by mal korešpondovať s plánovaným umiestnením urgentného príjmu.

Navrhované riešenie má optimálne prepojiť logistické, personálne a pacientske toky medzi novonavrhovanou a existujúcou zástavbou a rešpektuje existujúce dopravné riešenie. V rámci areálu má pribudnúť aj 285 nových parkovacích miest v nových parkovacích domoch. Podlahová plocha by sa mala podľa predloženého zámeru zvýšiť o takmer 12 tisíc m2 zo súčasných viac ako 135 tisíc m2.

Realizácia tak náročného projektu si vyžaduje aj zmenu aktuálne platného územného plánu, ktorú operatívne pripravili zamestnanci Odboru architekta mesta Banská Bystrica. V týchto dňoch sa spustil proces EIA – posudzovanie vplyvov na životné prostredie  z rekonštrukcie a dostavby areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta.

„Urobíme všetko preto, aby projekt, ktorý je jedným z najdôležitejších nielen pre Banskú Bystricu, ale aj pre celý región, sa v ďalšom období úspešne rozbehnúť. Preto bude rekonštrukcia viackrát oceňovanej Rooseveltovej nemocnice, v ktorej pracujú skutoční profesionáli, patriť aj naďalej k prioritám nášho mesta,“

vyhlásil primátor Nosko, ktorý sa v tejto otázke zhodne s bývalým premiérom Petrom Pellegrinim podporujúcim projekt komplexnej rekonštrukcie bystrickej Rooseveltky.

Zľava Ján Nosko a Peter Pellegrini

Zľava Ján Nosko a Peter Pellegrini

Rooseveltka musí riešiť aj aktuálne technicko – ekonomické problémy

Rooseveltova nemocnica sa aktuálne musí vysporiadať s tepelným hospodárstvom, zlým stavom rozvodov v nemocnici a striech, problémom je aj tepelná efektívnosť celej budovy nemocnice. Náklady na riešenie týchto akútnych problémov sa  pohybujú v rozpätí 30 až 50 miliónov eur.

Už pri súčasných cenách Rooseveltke enormne vzrástli prevádzkové náklady. Dodávku energií má nemocnica  zabezpečenú do 28. februára 2023, avšak v súčasnosti sa nakupuje zemný plyn za štvornásobne vyššiu cenu ako v predchádzajúcom období, cena elektrickej energie vzrástla šesťnásobne.

Pokiaľ nebude rast nákladov kompenzovaný zo strany štátu, dôjde k prehĺbeniu straty nemocnice. Do toho prichádzajú výpovede lekárov, s ktorými sa nevie dohodnúť vláda na vyriešení ich legitímnych požiadaviek…

Autor: (tom) , Foto: ilustračné