Banskú Bystricu viaže s partnerským severotalianskym mestom Alba viac než polstoročné priateľstvo. Aktuálne navštívila Albu delegácia z nášho mesta vedená primátorom Jánom Noskom.
Návšteva Alby
Banskobystrický primátor Ján Nosko na margo krátkej návštevy partnerského mesta v Taliansku uviedol:
„Súčasťou programu mojej oficiálnej návštevy bola aj prehliadka Scuola Enologica di Alba. Túto vychýrenú školu pre budúcich profesionálnych vinárov som navštívil spolu s riaditeľom našej úspešnej SOŠ Pod Bánošom Pavlom Fiľom. Predstavitelia Školy vína nás previedli odbornými učebňami a mali sme aj jedinečnú možnosť zažiť neopakovateľnú atmosféru počas aktuálnej oslavy talianskej vínnej školy,“
Na záver spolu s talianskymi partnermi hovorili zástupcovia Banskej Bystrice o možnostiach medzinárodnej vzájomnej spolupráce oboch odborných škôl.
Spolupráca v oblasti cestovného ruchu
Inšpirovať sa bohatými skúsenosťami a zároveň priniesť dobrú správu o našom záujme nadviazať spoluprácu. To boli hlavné ciele dnešného druhého dňa oficiálnej návštevy predstaviteľov Banskej Bystrice v severotalianskom partnerskom meste Alba.
„Úctyhodný 45. ročník národného festivalu vín v regióne Piemont ma presvedčil, že pri dobrej spolupráci lokálnych vinárov a producentov regionálnych produktov je možné vybudovať obdivuhodné podujatie s nadnárodným významom, ktoré je ukážkou profesionality v oblasti cestovného ruchu,“
skonštatoval Ján Nosko.
Organizátorov festivalu vín banskobystrický primátor informoval o Vinšpacírke v meste pod Urpínom. Zhodli sa na tom, že pri príprave budúceho ročníka festivalu vín v Albe by už mohol participovať aj Cech hostinských Banská Bystrica.
„Verím, že aj vďaka zanietenosti predstaviteľov samosprávy, sa bude partnerstvo s Albou rozvíjať aj v ďalších dekádach,“
dodal na záver návštevy Nosko.
Mesto Alba
Alba vznikla v období pred rímskou civilizáciou. Pravdepodobne ju založili keltské alebo ligúrske kmene. Na mesto ju oficiálne povýšil konzul Gnaeus Pompeius Strabo počas stavby cesty z Aqua Statiellae (Acqui Terme) do Augusta Taurinorum (Turín).
V roku 193 sa tu narodil cisár Publius Helvius Pertinax . Po páde Západorímskej ríše bolo mesto opakovane vydrancované. V 11. storočí sa Alba stala slobodným mestským štátom a pripojila sa k Lombardskej lige.
Počas obliehania Španielska a Francúzska ju dvakrát dobyl Karel Emanuel I. Savojský . Po týchto vojnách bola Alba pripojená k Savojsku. Počas Napoleonských vojen 1796 sa stala súčasťou Albskej republiky. Po II. svetovej vojne získalo mesto zlatú medailu za statočnosť svojich občanov v talianskom odboji.
Alba patrí do regiónu Piemont/Piemonte a okrem tradičného poľnohospodárstva je aj dôležitým centrom vinárstva. V oblasti sídli asi 290 vinárstiev pestujúcich hrozno na ploche 700 hektárov. Vína z Alby patria medzi najznámejšie v Taliansku. Mesto sa môže chváliť prosperujúcou ekonomikou vďaka cukrárskemu priemyslu (Ferrero), vydavateľstvu (Spoločnosť svätého Pavla) a textilnému priemyslu (Miroglio). Každý rok sa tu koná hľuzový festival.
Partnerstvo Banskej Bystrice s mestami v zahraničí
Mesto Banská Bystrica patrí medzi krajské mestá s najrozšírenejšími zahraničnými kontaktmi. V záujme Banskej Bystrice ako i obyvateľov a inštitúcií pôsobiacich v našom meste je i naďalej rozvíjať sieť spolupráce v oblasti ekonomických, obchodných, kultúrnych či vzdelávacích vzťahov.
Základom zahraničnej spolupráce sú partnerské zmluvy medzi mestami. Ide o zaväzujúce dokumenty, ktoré nie sú ohraničené volebnými obdobiami a ich význam spočíva v dlhodobom napĺňaní cieľov zúčastnených partnerských miest. Banská Bystrica rozsahom svojich zahraničných aktivít deklaruje svoju otvorenosť voči rozvoju perspektív spolupráce v rámci EÚ, regionálnej spolupráce, výmeny skúseností národných kultúr a skúseností v komunálnej oblasti.
Partnerské mestá
Hradec Králové (Česká republika) od 1967, Durham (Veľká Británia) od 1967, Salgotarján (Maďarsko) od 1967, Tula (Rusko) od 1967, Alba (Taliansko) od 1969, Larissa (Grécko) od 1995, Tarnobrzeg (Poľsko) od 1995, Zadar (Chorvátsko) od 1995, Herzliya (Izrael) od 1996, Halberstadt (Nemecko) od 1998, Dabas (Maďarsko) od 2000, Radom (Poľsko) od 2001, Budva (Čierna Hora) od 2001, Kovačica (Srbsko) od 2002, Vršac (Srbsko) od 2004, Montana (Bulharsko) od 2005, Mangalia (Rumunsko) od 2006 Charleston (Západná Virgínia, USA) od 2010.
Okrem toho Banská Bystrica spolupracuje s mestami Jyväskylä (Fínsko) od 2006, Sumy (Ukrajina) od 2016 a Shenyang (Čína) od 2016.
Autor: (tom) , Foto: mesto BB a ilustračné