Banskú Bystricu s mestom Hradec Králové spája nielen dlhoročné partnerstvo, ale aj spoločný názov ulice, na ktorej obidva mestské úrady sídlia. Obe partnerské mestá si navzájom vymieňajú svoje skúsenosti so správou vecí verejných.
Prvý deň návštevy Bystričanov v Hradci Králové
V priestoroch českej radnice, na ulici Československej armády, mal banskobystrický primátor Ján Nosko v piatok pracovné stretnutie s pani Pavlínou Springerovou – primátorkou Hradca Králové, s ktorou sa večer zúčastnil na otvorení 28. ročníka podujatia REGIONY Medzinárodní divadelní festival Hradec Králové.
„V sobotu nás spolu s kolegami čakala návšteva sociálneho zariadenia Odlehčovací služba Honkova. Naši partneri v ňom navýšili ubytovacie kapacity pre osoby so zníženou sebestačnosťou z dôvodu veku, chronického ochorenia alebo zdravotného znevýhodnenia,“
uviedol Ján Nosko.
Následne sa presunuli do areálu mestských lesov. Královohradecká radnica sa totiž usiluje formou rekreačnej ekoturistiky usmerňovať návštevníkov lesov tak, aby nedochádzalo k nadmernému využívaniu ekologicky zaujímavých miest a k ich ničeniu.
„Som rád, že si nielen v otázkach sociálnych vecí a manažmentu mestských lesov sme si navzájom vymenili svoje skúsenosti,“
dodal Nosko.
Druhý deň návštevy
Pravidelné kontakty medzi naším mestom a Hradcom Králové sú, okrem iného, zamerané aj na kultúrnu a sociálnu oblasť. Sobotu začal primátor Ján Nosko so svojimi spolupracovníkmi prehliadkou zariadenia Odlehčovací služba Honkova. V uplynulých dvoch rokoch královohradecká samospráva obnovila nevyhovujúce priestory zariadenia a vytvorila pobytovú službu pre 35 klientov odkázaných na starostlivosť iných.
„Je potešujúce, že podobne aj mesto pod Urpínom zabezpečuje odbornú pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením v zariadeniach sociálnych služieb,“
povedal primátor Nosko.
Banská Bystrica a Hradec Králové majú toho veľa spoločného. Spojivom je aj krásna príroda, ktorá obklopuje obidve mestá.
Na bicykli, v sprievode s hradeckou primátorkou nazrel banskobystrický primátor do tamojších mestských lesov, kde vybudovali aktivity pre obyvateľov i návštevníkov, ako cyklotrasy, okruhy pre korčuliarov, ale aj atrakcie pre rodiny s deťmi.
„Českým kolegom ďakujem za milé a srdečné prijatie. Už teraz ich pozývam na Radvanský jarmok, ktorý bude v meste pod Urpínom od 7. do 10. septembra tohto roka. A samozrejme, na tradičné podujatie pozývam aj všetkých vás ostatných,“
uzavrel návštevu partnerského mesta Ján Nosko.
Hradec Králové je partnerským mestom Banskej Bystrice od roku 1967. Zmluvu s českými priateľmi uzatvoril vtedajší predseda MNV Jozef Valuška.
Partnerské mestá Banskej Bystrice
Mesto Banská Bystrica patrí medzi krajské mestá s najrozšírenejšími zahraničnými kontaktmi.
V záujme mesta ako i obyvateľov a inštitúcií pôsobiacich v meste je i naďalej rozvíjať sieť spolupráce v oblasti ekonomických, obchodných, kultúrnych či vzdelávacích vzťahov.
Základom zahraničnej spolupráce sú partnerské zmluvy medzi mestami. Partnerské zmluvy sú zaväzujúce dokumenty, ktoré nie sú ohraničené volebnými obdobiami a ich význam spočíva v dlhodobom napĺňaní cieľov zúčastnených partnerských miest. Banská Bystrica rozsahom svojich zahraničných aktivít deklaruje svoju otvorenosť voči rozvoju perspektív spolupráce v rámci EÚ, regionálnej spolupráce, výmeny skúseností národných kultúr a skúseností v komunálnej oblasti.
Partnerská spolupráca poskytuje široký priestor pre kultúrne a športové podujatia a možnosť prezentovať naše tradície a umenie za hranicami Slovenskej republiky. Účasť na vedeckých konferenciách dáva možnosť pre výmenu užitočných informácií a skúseností.
Partnerskými mestami Banskej Bystrice sú: Hradec Králové (Česká republika) od 1967, Durham (Veľká Británia) od 1967, Salgotarján (Maďarsko) od 1967, Tula (Rusko) od 1967, Alba (Taliansko) od 1969, Larissa (Grécko) od 1995, Tarnobrzeg (Poľsko) od 1995, Zadar (Chorvátsko) od 1995, Herzliya (Izrael) od 1996, Halberstadt (Nemecko) od 1998, Dabas (Maďarsko) od 2000, Radom (Poľsko) od 2001, Budva (Čierna Hora) od 2001, Kovačica (Srbsko) od 2002, Vršac (Srbsko) od 2004, Montana (Bulharsko) od 2005, Mangalia (Rumunsko) od 2006 Charleston (Západná Virgínia, USA) od 2010.
Okrem toho Banská Bystrica spolupracuje s mestami Jyväskylä (Fínsko) od 2006, Sumy (Ukrajina) od 2016 a Shenyang (Čína) od 2016.
Zdroj: (tom) a mesto BB , Foto: FB a ilustračné