O niekoľko dní by mal Ústavný súd SR rozhodnúť o tom, či sa na Slovensku môže konať referendum o predčasných voľbách. Uplynie 60 – dňová lehota na vyjadrenie.
Z aktuálneho prieskumu, ktorý urobila agentúra FOCUS v dňoch 2. – 9. júna 2021 na vzorke 1011 respondentov exkluzívne pre reláciu Na telo, vyplýva, že. ak by sa v najbližších mesiacoch konalo referendum o predčasných voľbách, na 90 až 100 percent by sa ho zúčastnila tretina Slovákov. Ak by prišli aj všetci, ktorí sú mu skôr naklonení, účasť by bola 52,9 percenta.
Naopak, na referendum by určite neprišlo 17,4 percenta opýtaných a skôr neprišlo ďalších 16,3 percenta populácie. Nerozhodných je 13,4 percenta občanov. Detailnejšie výsledky prieskumu si môžete pozrieť vo videu:
Z pohľadu jednotlivých strán majú najväčší záujem o takéto referendum voliči Smeru (77,4 percenta), Hlasu (63,4) a ĽSNS (61,6). Najviac odporcov je v tábore koaličného OĽANO. Okolo 48,5 percenta opýtaných voličov hnutia by sa ho nezúčastnilo. Pri strane Za ľudí je toto číslo na úrovni 21,8 a pri SaS 22,5 percenta. Najnerozhodnejší sú voliči Sme rodina, štvrtina z nich vidí svoju účasť tak „pol na pol“.
Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičné strany HLAS-sociálna demokracia, Smer-SD, SNS či Konfederácia odborových zväzov, pridali sa aj Socialisti.sk, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a ďalšie organizácie. Ide o občianske referendum, ktoré iniciovala opozícia na základe spoločenskej objednávky.
Napriek tomu, že podmienky organizátorov zberu podpisov pod petíciu za predčasné voľby boli kvôli pandémii značne obmedzené, za 11 týždňov sa podarilo vyzbierať rekordných takmer 600 tisíc podpisov občanov, čo história Slovenska nepamätá.
Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky s podpismi 585 816 ľudí (postačovalo 350 000 podpisov) v Prezidentskom paláci 3. mája 2021 po dvojmesačnom zbere podpisov v pandemickom čase, čo sa na Slovensku ešte nestalo.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa po obdržaní petície a prepočítaní podpisov obrátila na Ústavný súd SR, aby posúdil, či referendová otázka na skrátenie ôsmeho volebného obdobia Národnej rady SR s konaním parlamentných volieb do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda je v súlade s Ústavou SR.
Toto si o oprávnenosti referenda myslí opozičný líder Peter Pellegrini (HLAS-sociálna demokracia):
Zdroj: TV Markíza a (tom), Foto: ilustračné