V piatok sa v Prezidentskom paláci stretol prezident SR Peter Pellegrini so so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska a SK8. Na tomto stretnutí hľadali možnosti v oblasti financovania, kompetencií modernej samosprávy a čerpania eurofondov.
Podľa prezidenta Pellegriniho po 32 rokoch potrebuje samospráva zmenu, aby mohla čo najlepšie slúžiť ľuďom:
„A preto som si to ako prezident zobral za svoje a zorganizoval jeden z prvých veľkých okrúhlych stolov na túto tému. Je spoločným záujmom všetkých, ktorí dnes prijali pozvanie do Prezidentského paláca, riadiť Slovensko modernejším a efektívnejším spôsobom.“
Peter Pellegrini vidí problém Slovenska v tom, že v rôznych oblastiach nemá zadefinované jasné ciele a dlhodobejšie stratégie:
„Slovenská republika sa po 32 rokoch nemôže venovať len dennodennej politike, nemôže sa vláda zaoberať len tým, čo bolo včera, čo bude zajtra, respektíve reagovať len ad hoc na to, čo sa v krajine deje. Nesúhlasím s rezortizmom, teda keď si minister bráni svoje kompetencie a právomoci, akoby boli jeho, hoci o štyri roky bude na jeho mieste sedieť iný minister. Samozrejme, že nikto nechce oslabovať pozíciu a silu centrálnej vlády, ale tá má mať jasne definované oblasti, kde má zasiahnuť, kde má mať silu.“
Pred vládou veľká výzva – zadefinovať, ako chceme v 21. storočí zefektívniť riadenie celého štátu, k akému presunu kompetencií by malo dôjsť. Prezident Pellegrini spomenul, že pri existujúcom spôsobe financovania, prestávajú byť samosprávy schopné plnohodnotne plniť všetky potrebné služby tak, aby obyvatelia v mestách či v obciach viedli kvalitný život zodpovedajúci úrovni tohto storočia. Upriamil pozornosť napríklad na oblasť cestnej infraštruktúry, ktorá je v mnohých regiónoch v kritickom stave:
„Chcem požiadať vládu, aby tento problém naozaj považovala za vážny, ktorý môže výrazným spôsobom ohroziť fungovanie v jednotlivých regiónoch, ohroziť akúkoľvek dopravu, spôsobovať obrovské obchádzkové trasy a výrazne zhoršiť kvalitu života. Treba pripraviť národný program obnovy a opráv všetkých mostov v katastrofickom stave.“
Pellegrini upozornil aj na nedostatočné financovanie, ktorým mestá a obce čelia a nemajú aktuálne zdroje na odmeny pre štátnych a verejných zamestnancov, ktoré im štát prisľúbil. Takisto poukázal na problém s každoročným ročným zúčtovaním dane z príjmov fyzických osôb, ktoré pravdepodobne spôsobí, že v máji tohto roku mnohé obce nedostanú od štátu financie na svoju prevádzku:
„Preto chcem požiadať aj v mene slovenskej samosprávy ako prezident ministra financií a jeho kolegov, aby našli spôsob, aby naše mestá a obce nezostali naozaj bez eura na svojich účtoch.“
Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček označil piatkové stretnutie a jeho pracovný formát za historické a zásadné:
„Poznám pána prezidenta ako človeka, ktorý si vždy stál za svojím slovom. Aj dnes presne popísal problémy, ktorým čelí samospráva. Som presvedčený, že jeho zainteresovanosť môže výrazne napomôcť k presadeniu reformy verejnej správy.”
Súhlasil s ním aj predseda Združenia Samosprávne kraje Slovenska (SK8) Jozef Viskupič, podľa ktorého sa téma decentralizácie po piatkovom stretnutí stáva prezidentskou. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik deklaroval, že samosprávy budú hlave štátu maximálne nápomocné pri identifikovaní možných riešení.
„Medzi hlavné témy, ktoré sme otvorili, patril potreby reformy a modernizácie fungovania samospráv obrovský investičný dlh v oblasti dopravnej infraštruktúry, kritická situácia s mostami či stavebná legislatíva a zjednodušenie jej procesov. Hovorili sme aj o financovaní samospráv a legislatívnych dopadoch, ktoré ukrajujú z našich rozpočtov a bránia nám plnohodnotne zabezpečovať služby pre obyvateľov. Ďakujem, že to nebolo len formálne stretnutie, ale otvorená diskusia s cieľom hľadať strategické riešenia pre fungovanie našich samospráv v ďalšom období,“
uviedol banskobystrický primátor Ján Nosko.
Prezident SR sa predstaviteľom samosprávy poďakoval za otvorenú, priamu a veľmi konkrétnu diskusiu o problémoch, ktoré ich trápia. Primátori a župani označili toto stretnutie za historické.
Prezident Peter Pellegrini zároveň zvolal na utorok 4. februára stretnutie troch koaličných a troch opozičných strán za okrúhlym stolom k zahraničnopolitickej orientácii Slovenskej republiky. Progresívne Slovensko a SaS pozvanie odmietli, prídu len strany Smer, HLAS, SNS a KDH.
Hlava štátu reagovala slovami:
„Ako si máme vysvetliť, že PS a SaS nechcú hovoriť o slovenskej zahraničnej politike za jedným stolom? Alebo to snáď znamená, že im konsenzus a zmierenie v tejto kľúčovej téme nevyhovuje?
Autor: (tom), Foto: Prezidentská kancelária a TASR