Bločková lotéria, ktorá sa spustila na Slovensku pred pár týždňami, už má nielen prvých výhercov, ale aj obete. Ľudia nahlásili vyše dvetisíc podozrivých bločkov, ktoré sanedali zaregistrovať do lotérie.
Finančná správa aj na základe toho objavuje podvodníkov, ktorí sa nachádzajú nielen v tzv. šedej ekonomike bez bločkov, ale aj v obchodoch s registračnými pokladňami. Týka sa to dokonca aj niektorých veľkých obchodných reťazcov. Bločková lotéria sa tak stala jedným z účinných nástrojov daňovej kontrolyna Slovensku.
„Máme v rukách nástroj, ako zefektívniť naše kontroly. Na podvodníkov prídeme skôr, keďže budeme mať údaje, aké bločky vystavili,“
uviedol pre Pravdu prezident Finančnej správy František Imrecze.
Štát prichádza za rok na podobných daňových únikoch približne o 150 miliónov eur. Niektorí obchodníci neodvádzajú daň z pridanej hodnoty buď nevydaním pokladničného bločku alebo vydajú falošný. Daniari okrem vlastných náhodných kontrol môžu teraz kontrolovať aj bločky, ktoré im pošlú občania v lotérii o peňažné či vecné výhry.
Pre zaujímavosť daniari takto skontrolovali jednu veľkú sieť obchodu s textilom a pri 64 kontrolách zistili v jej 23 prevádzkach porušenie zákona. Jednu z nich nechala Finančná správa zatvoriť kvôli používaniu nelegálnej elektronickej pokladne, ktorú predtým odhlásili na Daňovom úrade.
Posledný prípad je z Bratislavy, kde zatvorili reštauráciu, v ktorej používali dve nelegálne pokladnice. Okrem toho tam bez nadobúdacích dokladov predávali aj tabak a alkohol. „Tam nebolo legálne vôbec nič,“skonštatoval Daniel Čech z Daňovej a colnej sekcie.
V súvislosti s pokladničnými bločkami sa stávajú kuriózne situácie aj priamo v obchodoch. Na strednom Slovensku zaznamenali niekoľko prípadov, keď si podvodník zobral odhodený blok a vydávajúc ho za svoj chcel od nepozorného nakupujúceho cez ochranku obchodu, aby mu vrátil tovar v košíku, lebo je vraj jeho. Napokon to musela riešiť polícia, pričom podvodník pred jej príchodom zväčša utiekol. Preto Finančná správa aj s Ministerstvom financií SR upozorňujú občanov, aby si na vydávanie pokladničných bločkov dávali pozor.
V rámci bločkovej lotérie je najvýhodnejšie údaje z bločkov posielať bezplatne cez internet, ako si ich registrovať v zberných miestach, kde sa za podanie tiketu platí. Je to zaujímavé aj pre seniorov, ktorých sa do lotérie zapája najviac.
„Vidím logiku v tom, aby jeden z bezplatných kanálov na registráciu bločkov bol prostredníctvom internetu. Môže tak byť motivujúcim faktorom, aby bezplatné kanály registrácie bločkov prostredníctvom internetu využívali aj tieto ročníky, či už to budú sami seniori alebo s pomocou svojich detí a vnúčat,“
komentoval túto skutočnosť štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini.
Podľa údajov ŠÚ SR má dnes u nás osobný počítač približne 415-tisíc seniorov vo veku od 65 do 74 rokov a takmer polovica z nich je denne na internete.
Zdroj: Bystricoviny.sk