Poslanci Hlasu bojujú v rámci zastupiteľstva BBSK za zachovanie sídla SVP š.p. v Banskej Štiavnici

SPRÁVY
6 /

Poslanecký klub Hlas-SD  v Zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja v novembri predloží na rokovanie krajských poslancov  podporné stanovisko k zachovaniu sídla Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Štiavnici. Ministerstvo životného prostredia ho chce presťahovať do Bratislavy.

Hlas: SVP má zostať v Banskej Štiavnici!

Poslanci Hlasu sú rozhodnutí urobiť všetko preto,  aby nedošlo k presunu sídla SVP z Banskej Štiavnice do Bratislavy. Informoval o tom v utorok v Banskej Bystrici podpredseda BBSK  Roman Malatinec:

„Nemyslíme si, že je správne, aby nám vláda takýmto spôsobom vrážala do regiónu nôž do chrbta. Pred pár dňami bol v Národnej rade SR predložený návrh zákona, aby sídlo štátneho podniku SVP zostalo zachované. Vládni poslanci ho utopili v lyžičke vody.“

Roman Malatinec

Roman Malatinec

Podľa primátorky Banskej Štiavnice a poslankyne BBSK Nadeždy Babiakovej v súvislosti s tým, že ich mesto je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO, má vláda a krajina určité povinnosti:

„Jej úlohou je podporovať administratívny, sociálny a inštitucionálny rozvoj mesta a okolia. Aj z tohto dôvodu si myslíme, že sídlo SVP má zostať zachované v našom meste. Tu nemôžeme hovoriť o politických súvislostiach, treba sa na to pozrieť z pohľadu rozvoja mesta. Nemôžeme sa hrdiť iba tým, že Banská Štiavnica je nádhernou perlou Slovenska. Aj tu žijú ľudia, nemôžeme všetko sústrediť iba do Bratislavy.“

Návrh poslanca Richarda Takáča zo Smeru, ktorý neprešiel cez koaličných poslancov, aby sídlo SVP zostalo v Banskej Štiavnici, podporila aj bystrická poslankyňa v NR SR Ľubica Laššáková:

Primátorka Babiaková už o tomto probléme hovorila s premiérom Eduardom Hegerom. Rokovanie bolo podľa nej korektné a racionálne, teraz čaká na výsledok dúfajúc, že zvíťazí zdravý rozum.

Nadežda Babiaková

Nadežda Babiaková

Boj o zachovanie sídla SVP v našom regióne s ministerstvom životného prostredia

Samostatný Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. vznikol v roku 1997. Má celoštátnu pôsobnosť, zamestnáva viac ako 3 100 zamestnancov a zabezpečuje správu vodných tokov a povodí Slovenska.

Zámer Ministerstva životného prostredia SR je po 24 rokoch presťahovať sídlo podniku do Bratislavy. Hovorca SVP Marián Bocák k tomu pre TASR uviedol:

Sťahovanie sídla SVP do Bratislavy je len jedným z mnohých opatrení na dosiahnutie požadovaného cieľa – racionalizácie a zefektívnenia činností podniku v záujme šetrenia verejných finančných zdrojov. Koncentrovať podnikové riaditeľstvo a činnosti bližšie k zriaďovateľovi a ostatným partnerským organizáciám, s ktorými SVP úzko spolupracuje na dennej báze, je logickým krokom, a to aj s ohľadom na množstvo pracovných aktivít v hlavnom meste, ktorých je problematické sa operatívne zúčastňovať, ak je potrebné prekonať 200 kilometrov.

Marián Bocák

Marián Bocák

Presídlenie podnikového riaditeľstva SVP podľa neho prinesie nie iba časovú, ale najmä finančnú úsporu podniku. Pri určitých pracovným pozíciách, ktoré to budú dovoľovať, sa uvažuje o ich zachovaní v Banskej Štiavnici:

Okrem iných krokov dôjde k reorganizácii súčasných 4 odštepných závodov a 19 správ povodí na 7 samostatných závodov, čím sa eliminuje počet stupňov riadenia a s tým spojený počet riadiacich pracovníkov, zároveň sa podporí výkonná činnosť správcu vodných tokov. Majetok, ktorý zefektívňovaním procesov a činnosti podniku bude prebytočný, bude ponúknutý na odpredaj.

Pracovná skupina, ktorej členmi budú zamestnanci podniku, začne s prípravami reorganizácie v zmysle všetkých zákonných a technicko-prevádzkových povinností. Na základe záverov budú jasné nasledujúce kroky, s ktorými oboznámia zamestnancov SVP.

Vedenie podniku podľa hovorcu Bocáka chápe obavy zamestnancov zo zmien:

Na druhej strane je však potrebné uvedomiť si naliehavú nevyhnutnosť, na ktorú už roky poukazujú audity, odborníci, samotní zamestnanci či verejnosť,Zamestnanci podnikového riaditeľstva v Banskej Štiavnici boli so všetkými skutočnosťami na stretnutí s vedením podniku oboznámení, bol im poskytnutý priestor na otázky a kedykoľvek ponúknutá možnosť na stretnutie s vedením podniku v prípade ďalších otázok, námetov či nejasností.

Snahou vedenia SVP je realizovať kroky v čo najkratšom možnom čase. Podľa tlačového oddelenia Ministerstva životného prostredia SR bol vznik generálneho riaditeľstva SVP v Banskej Štiavnici v minulosti výlučne politickým, nie manažérskym rozhodnutím:

Počet zamestnancov generálneho riaditeľstva sa rokmi zvýšil takmer trojnásobne na súčasných 120. Či bude nové vedenie SVP redukovať prezamestnanosť, je iba na jeho rozhodnutí. Ministerstvo očakáva koncepciu ďalšieho rozvoja SVP, ktorá bude zverejnená.

Ján Budaj

Ján Budaj

Pokiaľ sa nepodarí tento postup Budajovho MŽP SR zastaviť, Banskobystrický kraj príde o ďalšiu z rady inštitúcií, ktoré sa majú odtiaľto odsťahovať. Otázka znie, prečo to táto vláda robí. Miesto proklamovanej podpory regiónov a vyrovnávania regionálnych rozdielov takýmto spôsobom de facto ochudobňuje Banskobystrický kraj, s čím sa jeho obyvatelia nemôžu zmieriť.

Autor: (tom), Foto: redakčné a ilustračné