Moment ovládnutia ohňa a jeho využitie v každodennom živote človeka znamenalo pre celé ľudstvo obrovský posun vpred. Najnovšia výstava o ohni a ochrane ľudského života a majetku včera a dnes je spoločným výsledkom niekoľkomesačnej spolupráce Stredoslovenského múza a Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici (HaZZ BB).
Slávnostné otvorenie výstavy s dobovým názvom PORIADOK OHŇA sa uskutoční vo štvrtok o 14:00 hod. v reprezentatívnych priestoroch Thurzovho domu na Námestí SNP.
Oheň – dobrý sluha, ale zlý pán
Výstavu, ktorú môžu vzhliadnuť návštevníci Stredoslovenského múzea za bránami Thurzovho domu je prezentáciou tak profesionálnych hasičských zborov v Banskobystrickom kraji, ako aj tých dobrovoľných.
Už v staroveku ľudia čelili ničivým následkom požiarov, a aj preto išla potreba organizovaného boja s ohňom ruka v ruke so skrotením tohto nevyspytateľného živlu. Napriek všetkým opatreniam a ľudským snahám boli aj v minulosti veľké požiare bežnou súčasťou života stredovekých miest. Ani Banská Bystrica sa nevyhla ničivým plameňom. Vo viac ako 760 ročnej histórii mesta práve požiare viackrát zmenili jeho podobu.
Do boja s ohňom nasadzovali naši predkovia tie najlepšie zbrane. Jednou z nich bol aj tzv. Poriadok ohňa – súpis povinností obyvateľstva mesta, medzi ktorými nesmelo chýbať vyhlásenie poplachu trúbou na kostolných či radničných vežiach, či vyvesenie červenej zástavy.
S rozvojom priemyselnej výroby úzko súvisel aj vznik najprv dobrovoľných a neskôr aj profesionálnych hasičských zborov. Práve oni prevzali pomyselnú štafetu po cechových organizáciách, ktoré v čase požiaru mesto hasili.
4. máj je sviatkom sv. Floriána
„Viac ako sto rokov je hasičstvo neodmysliteľnou súčasťou života našich obcí. Ochrana majetku a ľudského života pred ohňom sa častokrát v rodinách odovzdáva z generácie na generáciu, a preto povolanie hasiča už dávno nie je len profesiou, ale stalo sa celoživotným poslaním“,
zdôrazňuje význam tohto povolania riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Roman Hradecký.
Začiatkom mája si pripomíname patróna hasičov – svätého Floriána – ochrancu pred ohňom. Jeho vyobrazenie nájdeme na freskách, maľbách stien domov, sochách a soškách zdobiacich priečelia, či výklenky domov, v erboch a na pečatiach, bránach miest, zástavách a tiež na hasičských zbrojniciach. Sv. Florián je vyobrazený zväčša ako mladý rímsky vojak hasiaci vodou horiacu budovu s kopijou v jednej ruke a s vedrom v tej druhej.
V deň otvorenia výstavy PORIADOK OHŇA sa zároveň uskutoční aj slávnostné oceňovanie členov hasičských zborov z Banskobystrického kraja.
Štvrtky patria v SSM nielen vernisážam, ale už aj komentovaným prehliadkam výstav
Čoraz väčšej popularite sa tešia komentované prehliadky výstav s ich autorom, ktoré pripravuje Stredoslovenské múzeum tak v Thurzovom dome ako aj v Tihányiovskom kaštieli.
O najdôležitejších míľnikoch v histórii hasičstva na území Slovenska, o raritných kúskoch zo zbierok Stredoslovenského múzea, ale aj jednotlivých hasičských oddielov v kraji porozprávajú autori výstavy – Roman Hradecký a Vladimír Klemanič na komentovaných prehliadkach výstavy – vo štvrtok 9. a 23. júna 2016 o 16:00 hod. Súčasťou prehliadky je aj prednáška HaZZ BB s názvom „Oheň – dobrý sluha, ale zlý pán“ pozýva riaditeľ Stredoslovenského múzea a zároveň spoluautor výstavy.
Výstavu nielen o ohni si môžu návštevníci Stredoslovenského múzea pozrieť v Thurzovom dome až do 3. júla 2016.
Autor: Gabriela Benčová, Foto: Mirka Chabadová archív