Polícia upozorňuje najmä seniorov na nárast podvodných telefonátov po Novom roku

SPRÁVY
0 /

Po Novom roku sa území Bratislavy i v ďalších mestách zaznamenala polícia nárast podvodných telefonátov najmä seniorom. V jednom prípade podvodníci  pripravili dôverčivú ženu o niekoľko tisíc eur v hotovosti, spolu aj so zlatom a šperkami.

Podvodníci začali nový rok atakmi na seniorov

Polícia odporúča seniorom, aby zvýšili obozretnosť vždy, keď ich ktokoľvek požiada telefonicky o požičanie finančnej hotovosti. Skôr akoby o niečom takom uvažovali, treba si to dobre overiť.

Je potrebné si overiť, či naozaj volá váš príbuzný a neverte výhovorkám volajúceho po telefóne, že má iný hlas preto, že je chorý,“

radí polícia seniorom.

Ľudia by nemali otvárať dvere neznámym osobám, ktoré im výhodne ponúkajú na predaj rôzny tovar alebo ich uisťujú, že im prišli vyplatiť výhru v lotérii či zvýšiť dôchodok. Odmietnuť by tiež mali ponúkanú službu pracovníkov plynární, elektrární, vodární, poisťovní či iných inštitúcií, ktorí sa bez ohlásenia a predloženia odborných preukazov snažia vykonať napríklad odpis plynu či vyplatenie preplatku za vodu. Takto to spomínané inštitúcie nerobia, iba podvodníci.

Najmä seniori by  nemali dôverovať a požičiavať peniaze neznámym osobám, ktoré ich náhodne oslovia na ulici alebo pred domom s tým, že súrne potrebujú požičať a ako dôvod uvádzajú silné emotívne príbehy, napríklad vážnu dopravnú nehodu. Neodporúča sa ani vyberať financie a cennosti v prítomnosti neznámych ľudí.

Rovnako by nemali podpisovať rôzne dokumenty s osobami, ktoré nepoznajú. Odmietnuť by mali taktiež bezdôvodnú, v niektorých prípadoch až násilnú pomoc od neznámych osôb, napríklad pomoc s nákupom, odvoz smetí z dvora. Seniori by tiež mali poznať telefónne čísla susedov v prípade potreby, ale tiež by mali mať zapísané aj iné dôležité telefónne čísla, ako napríklad políciu, lekára či hasičov.

Polícia uvádza niekoľko praktických príkladov, ako postupujú podvodníci:

Falošný policajt

Telefonický podvod s falošným policajtom podvodníci cielia najmä na seniorov. Modus operandi je väčšinou takýto: Podvodník zavolá obeti a oznámi jej, že hrozí krádež jej cenností a peňazí, pretože zlodeji sa zamerali na jej byt/dom.

Následne ju ale upokojí s tým, že mu môže obeť ako policajtovi dôverovať, a keď vyhodí von cez okno alebo balkón peniaze zabalené v igelitke, on túto finančnú hotovosť ochráni. V momente ako obeť vyhodí finančnú hotovosť, prípadne spolu s inými cennosťami von oknom, sú nenávratne preč!

Platí, že policajti si cez telefón nepýtajú peniaze. Ak vám zavolá policajt, je to pravdepodobne vtedy, keď vás chce predvolať na výsluch alebo oznámiť napríklad nájdenie stratenej alebo odcudzenej veci.

Výhra v súťaži a nakupovanie cez internet

Slováci prídu každý rok o tisíce eur v domnení, že vyhrali hlavnú cenu súťaže. Pritom naletia na jednoduchý trik. Podvodná stránka vám pošle správu, že ste vyhrali hlavnú cenu a stačí už len zadať údaje z karty, aby vám mohli odovzdať „výhru“.

Druhým prípadom je nakupovanie na neoverených nákupných stránkach. Zadáte komplet údaje z vašej karty v domnení, že kupujete tovar. V momente ako to spravíte, podvodník má prístup k vášmu účtu a vybieli vám ho. Podľa štatistík Slováci v dôsledku online podvodov a telefonických podvodov prichádzajú každý rok o desaťtisíce eur.

Platobné karty

Rozšíreným podvodom sú staré známe platobné brány na inzertných portáloch, ktoré majú obeť presvedčiť, že záujemca už za tovar zaplatil a kuriér čaká, stačí len prijať platbu tak, že zadáte údaje z karty.

Takto to však nefunguje. Predávajúci v reálnom živote nemusí nikde zadať svoje údaje z karty. Ak záujemca chce tovar skutočne kúpiť, záleží na dohode, či pošle peniaze na účet alebo sa predávajúci a kupujúci stretnú osobne.

Ak ste však už stali obeťou takéhoto podvodu, okamžite volajte do banky a zablokujte si kartu. Potom choďte na políciu.

Zdroj: Polícia SR, Foto: ilustračné