V Banskobystrickom kraji sme v krátkom čase objasnili už tri prípady, kedy podvodníci okradli seniorov a policajti Banskobystrického kraja naďalej pokračujú v objasňovaní sérií týchto prípadov.
Podvodníka z Lučenca zadržali bystrickí policajti priamo v byte dôchodkyne
Vyšetrovateľ v Banskej Bystrici obvinil zo zločinu porušovania domovej slobody v súbehu z prečinom podvodu spáchaného v štádiu pokusu, 34 – ročného muža z Lučenca. Vo štvrtok 28. júla medzi 12:15 až 17:30 hod. obvinený približne 10 – krát zatelefonoval na číslo pevnej linky zriadenej v byte na Tatranskej ulici v Banskej Bystrici, ktorý užíva 87 – ročná dôchodkyňa.
Uvádzal ju do omylu tým, že sa predstavil ako jej vnuk, ktorý sa dostal do problémov tým, že mal asi pred mesiacom nehodu a potrebuje 4.000 eur, pretože mu rodina ženy s dieťaťom do ktorých nabúral robí problémy. Zdôrazňoval, že o tom nesmie nikto vedieť a to ani jeho rodičia, na základe čoho mu poškodená najprv uverila a uviedla, že má doma hotovosť len 2.000 eur.
Po viacerých telefonátoch jej povedal, že pre peniaze pošle človeka aj s papiermi od notára. Okolo 17:30 hod. prišiel za ňou muž, ktorý sa predstavil ako „Mesároš“, pričom na jej výzvu, že chce vidieť papier od notára, bez slov a proti jej vôli vstúpil do chodby bytu a zatvoril za sebou dvere.
Tu ho však následne zadržali príslušníci odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici, ktorých na miesto činu privolala dcéra poškodenej. Keďže sa muž pohol smerom ku dverám a snažil sa utiecť, pričom kládol aktívny odpor, policajti mu založili putá.
„Obvinený bol pristihnutý priamo pri páchaní trestnej činnosti. Do bytu poškodenej vošiel bez jej výslovného súhlasu využijúc vysoký vek a zdravotný stav poškodenej, ktorá sama nemala šancu účinne sa brániť pred jeho neoprávneným vstupom. Obvinený predstierajúc, že je vnuk poškodenej, sa zároveň týmto podvodným spôsobom pokúsil od poškodenej vylákať finančné prostriedky, po ktoré si prišiel k nej do bytu a ktoré od nej výslovne a osobne požadoval,“
uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová.
Kto neoprávnene vnikne do obydlia iného, alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na 2 roky. Odňatím slobody na 3 až 8 rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin na chránenej osobe. Za chránenú osobu sa považuje aj osoba vyššieho veku, číže osoba staršia ako 65 rokov. Pokus trestného činu je konanie, ktoré bezprostredne smeruje k dokonaniu trestného činu, ktorého sa páchateľ dopustil v úmysle spáchať trestný čin.
Po vykonaní procesných úkonov vyšetrovateľ obvineného umiestnil do policajnej cely a spracoval podnet na návrh na jeho väzobné stíhanie. Sudca okresného súdu vzal v sobotu 30. júla obvineného do väzby. Za tieto skutky hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.
Policajná výzva seniorom
Polícia intenzívne pracuje na objasnení ďalších prípadov, ktoré sa stali v Banskobystrickom kraji. Zároveň žiada aj seniorov, aby boli opatrní, aby neodovzdávali a nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú.
Najskôr si overte, či naozaj volá Váš príbuzný, ktorý Vás v telefóne žiada o požičanie peňazí na kúpu auta alebo na iné účely. Zavolajte svojmu príbuznému a nedávajte peniaze do rúk osobe, ktorú nepoznáte, aj keď tvrdí, že ju za Vami posiela Váš príbuzný.
Preverte si, či ide o skutočných zamestnancov spoločností, ktorí Vám prišli bez ohlásenia vykonať odpis spotreby vody, plynu, elektriny alebo vyplatiť preplatok. Preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti!
Zdroj: KR PZ BB, Foto: ilustračné