Regionálne úrady verejného zdravotníctva prostredníctvom komunitných pracovníkov v oblasti zdravotnej výchovy usilujú o zmenu v zdravotnom stave a životnom štýle Rómov.
Nízke zdravotné uvedomenie, nedostatočné návyky zdravého životného štýlu a starostlivosti o zdravie, nízka vzdelanosť a vysoká nezamestnanosť, či pomerne vysoká rizikovosť výskytu civilizačných ochorení – to sú len niektoré overené poznatky Programu podpory zdravia znevýhodnených komunít, ktorý sa od roku 2007 na Slovensku realizuje prostredníctvom viacerých regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) – banskobystrického nevynímajúc.
Neslávne známa banskobystrická „Kotva“. Komunitní zdravotní asistenti pravidelne pracujú aj tu.
Ako Bystricoviny.sk informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová, Národný akčný plán Slovenskej republiky k dekáde začleňovania rómskej populácie na roky 2005-2015 je spoločnou iniciatívou Bulharska, Chorvátska, Česka, Maďarska, Macedónska, Rumunska, Srbska, Čiernej Hory a Slovenska. „Cieľom programu je dosiahnuť v dlhodobom horizonte- do roku 2015, podporu rovnosti a spravodlivosti v zdraví, zlepšenie zdravotného stavu a životného štýlu a zvýšenie individuálnej zodpovednosti za vlastné zdravie v rómskej populácii. Zameriava sa na štyri prioritné oblasti a to vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie, a bývanie. Na základe získaných údajov je nutné konštatovať, že úroveň zdravia, ako aj jednotlivých jeho determinantov a faktorov, je u rómskej populácie horšia“, zovšeobecnila doterajšie poznatky vedúca odboru podpory zdravia (OPZ) RÚVZ Banská Bystrica MUDr. Silvia Kontrošová. Program sa realizuje prostredníctvom komunitných pracovníkov v oblasti zdravotnej výchovy – asistentov a koordinátorov, ktorých úlohou je sprostredkovať komunikáciu, zvyšovať informovanosť a šíriť zdravotnú výchovu medzi RÚVZ, všeobecným lekárom, pediatrom, lekárom špecialistom – gynekológom a komunitou. Gestorom programu je Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Bratislava.
Ako úspešné možno hodnotiť aj oblasť vzdelávania a osvety, ktorú robili komunitné zdravotné asistentky a zúčastnilo sa na nich 3512 osôb od detí predškolského veku až po dospelú rómsku populáciu. „Výraznejšia zmena v zdravotnom stave a životnom štýle cieľovej skupiny si však vyžaduje dlhotrvajúce, sústavné a systematické zdravotno-výchovné pôsobenie. Program by mal pokračovať aj v roku 2011″, uzatvára tému MUDr. Kontrošová.
Zdroj: Bystricoviny.sk, Mária Tolnayová (RÚVZ)