Podľa meteorológov mala byť v nedeľu v Banskej Bystrici smogová situácia, celý deň však svietilo slnko a bolo príjemne

SPRÁVY
1 /

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pri svojom monitoringu ovzdušia podľa iMeteo.sk nameral zvýšené koncentrácie látky PM10 v Banskej Bystrici. Z toho dôvodu meteorológovia informovali obyvateľov a návštevníkov nášho mesta, že v nedeľu sa tu bude vyskytovať nebezpečný smog. Nič také sa však nestalo.

Údajná smogová situácia v Banskej Bystrici

Dôvodom smogovej situácie malo byť najmä aktuálne počasie, ktoré u nás ovplyvňuje rozsiahla tlaková výš, ktorá sa rozprestiera nad väčšinou Európy. Zároveň sa vo vyšších vrstvách ovzdušia nad našou oblasťou nachádza teplý vzduch.

Keďže panuje bezvetrie resp. len slabý vietor, prachové častice v dôsledku dopravy a vykurovania sa viac koncentrujú vo vzduchu, pričom celkovo nad Slovenskom aktuálne prevládajú nepriaznivé rozptylové podmienky.

Kto z Bystričanov zachytil túto poplašnú informáciu, sa možno rozhodol v nedeľu radšej nevychádzať z domu. Vyhlásenie smogovej situácie v Banskej Bystrici podľa meteorológov malo trvať až do odvolania, čo nastalo ešte v ten deň a dozvedeli sa to až večer v televíznych novinách.

Na prekvapenie počas celej v nedele bolo v Banskej Bystrici po mierne mrazivej noci a rozplynutí rannej hmly krásne slnečné počasie. Po žiadnom smogu ani stopy, vzduch bol čistý, priam stvorený na príjemnú prechádzku. Ak niečo občas znepokojuje obyvateľov nášho mesta, tak je to nepríjemný zápach šíriaci sa údolím Hrona z neďalekej farmaceutickej fabriky…

Otázka znie, prečo a na základe čoho potom SHMÚ vyhlasoval na nedeľu smogovú situáciu v našom meste? Odpoveď sme našli na stránke www.shmu.sk v zozname aktuálnych výstrah a upozornení kvality ovzdušia:

Keď o celom meste rozhoduje len jedna monitorovacia stanica umiestnená pri frekventovanej ceste

Nejde o prvý prípad vyhlasovania smogovej situácie v Banskej Bystrici na základe prekročenia limitu koncentrácie prachových častíc PM10 v jednej meracej stanici na Štefánikovom nábreží oproti Luxu v údolí Hrona, hneď vedľa cesty I/66, kým ostatné meracie stanice v ďalších častiach mesta žiadne prekročenie limitov nesignalizujú.

Keďže sme sa tejto téme venovali už aj v minulosti a kontaktovali sme kvôli tomu SHMÚ, prekvapilo nás, že aj po rokoch sa vyhlasuje smogová situácia v celom meste stále iba na základe výsledkov jedinej monitorovacej stanice osadenej v najnepriaznivejšom prostredí, kým v ostatných staniciach k prekročeniu limitov prachových častíc v minulosti ani teraz nedochádza.

Máme na mysli napríklad ďalšiu monitorovaciu stanicu na Zelenej ulici na Fončorde, ktorá nevykazovala žiadne prekročenie limitov v minulosti ani teraz. Mesto Banská Bystrica uviedlo do prevádzky pilotnú kompaktnú environmentálnu stanicu pre meranie kvality ovzdušia a meteorologických charakteristík v roku 2021. Meracia stanica  umiestnená na Uhlisku je schopná kontinuálne merať 13 veličín, avšak žiadne prekročenie limitov prachových častí v ovzduší nezaznamenala.

Logicky človeka napadne, prečo sa smogová situácia v našom meste s členitým terénom  neposudzuje na základe porovnaní výsledkov meraní vo viacerých monitorovacích staniciach resp. ak v niektorom mieste dôjde k prekročeniu limitov, sa smogová situácia nevyhlási len na konkrétnu časť mesta.

Keď sme túto otázku už pred piatimi rokmi položili SHMÚ, dostali sme nasledujúcu odpoveď:

„Upozornenie na smogovú situáciu prípadne výstraha pred závažnou smogovou situáciou sa vydáva, ak 12 – hodinový kĺzavý priemer koncentrácií PM10 prekročí 100 resp. 150 mikrogramov/m3 a zohľadňuje sa tiež predpokladaný vývoj meteorologickej situácie. Vychádza sa teda z meraných údajov na monitorovacích staniciach. Za základe údajov z dvoch staníc je veľmi problematické vyčleniť v rámci Banskej Bystrice oblasti, kde vyhlásiť smogovú situáciu a kde nevyhlásiť.“

Zdá sa, že odvtedy sa napriek tomu, že na území mesta pribudla ďalšia monitorovacia stanica, nič nezmenilo. Tak nečudo, že hoci v Banskej Bystrici je krásne slnečné počasie, ale jedna stanica umiestnená pri frekventovanej komunikácii nameria mierne prekročenie limitov prachových častí v ovzduší, SHMÚ okamžite vyhlási smogovú situáciu pre celé mesto.

Okrem toho, že by sme to vzhľadom na skutočný stav ovzdušia v našom meste mohli pokojne považovať za šírenie poplašnej správy, takéto skreslené informácie zbytočne poškodzujú dobré meno Banskej Bystrice na verejnosti budiac falošný dojem, že patríme medzi najprašnejšie mestá na Slovensku.

Čo je PM10

Pod pojmom PM10 rozumieme frakciu suspendovaných častíc v pevnom alebo kvapalnom skupenstve s aerodynamickým priemerom 10 µm, ktoré môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie.

K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Radia preto obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností.

U citlivých osôb sa akútne účinky môžu prejavovať vo forme dráždenia očí, nosa, hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môžu vyvolávať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest.

 

Zdroj: (tom) a SHMÚ, Foto: ilustračné