Platobné karty – ako Vás môžu zradiť?

SPRÁVY
0 /

Platobné karty a svet elektronických peňazí, koľkí z nás si môžu seriózne povedať, že sa v tej spleti finančných čísel a drobných percent vyznajú? Pre množstvo z nás sa malá plastová kartička, ktorú sme k účtu dostali, stala nanajvýš prostriedkom platby v obchode – či už z lenivosti, alebo z praktických dôvodov. Aké sú však rozdiely medzi jednotlivými platobnými kartami a aké úskalia so sebou prináša tento výdobytok uľahčujúci každodenný život?

credit-cardTakže takto:Máme dva druhy platobných kariet: elektronické a embosované.

Kúpite si chlieb, šunku a mlieko, šup kartičku na terminál pri pokladni, zadáme PIN a o pár sekúnd kráčate s nákupom domov. Ak potrebujete hotovosť, jednoducho požiadate bankomat, aby vám vypľul farebné europapieriky a máte hotové.

Na druhej strane embosovaná platobná karta vám naviac umožňuje aj platbu na termináloch, ktoré nie sú priamo napojené na vašu banku. Tiež umožňujú elektronickú platbu, ak využívate internetové obchody. A práve tu môžeme vidieť priestor pre šikovných zlodejov, ktorý nevedomým ľuďom často vybielia účet bez toho, aby o tom vedeli.

Takže aby ste sa nabudúce nečudovali, prečo ste prišli o 150 euro, keď ste cez internet kupovali len nový mixér pre babičku stojaci 35 eur. Prečo? Lebo sa vám nechce „googliť“. Inak by ste vedeli, že možností, ako môže dôjsť k zneužitiu vašej platobnej karty, je celkom dosť. Nezáleží na tom či máte debetnú alebo kreditnú kartu.

Ak platobnú kartu stratíte alebo vám ju ukradnú, viete, čo máte robiť. Zavoláte na číslo uložené v mobilnom telefóne a kartu zablokujete. Ak také číslo nemáte, zostane len dúfať, že ste si PIN nenechali napísaný v peňaženke alebo dokonca na karte.

Čo však v prípade rafinovanejších podvodov? Embosované karty (spoznáte podľa typických reliéfových písmeniek a číslic), ako už bolo spomenuté, môžete jednoducho využiť aj pri platbe na termináloch priamo nespojených s bankou.

Čiže ak pán zlodej nakúpi na takúto kartu, nič mu v tom nezabráni, pretože číslo pre uskutočnenie platby (tzv. CVC alebo CVV) svieti na karte a banka nemá ako obchodníkovi povedať, že karta je zablokovaná. Jediným ochranným prostriedkom je váš podpis na zadnej strane karty, ktorý musí napodobniť, ale povedzme si pravdu, dá sa spoľahnúť na laické oko predavača? Našťastie pre vás – utrpí banka alebo obchodník, nie vy. Ak ste ju zablokovali, samozrejme.

Existujú však aj prípady, že si nepoctivý obchodník šikovným spôsobom skopíruje údaje vašej karty a hádajte čo. Nie, účet vám síce nevybieli, ale často sa stane, že na svojom výpise človek objaví, ako mu pravidelne z účtu odchádzajú malé čiastky niekam do neznáma. Preto kontrolujte výpisy. Našťastie pre vás, môžete zájsť pozdraviť slečnu za priehradkou vo vašej banke a nežiadané platby reklamovať.

Ďalšími podvodmi môžete utrpieť, ak si nedávate pozor pri internetovej platbe. Pri nezabezpečených a nedôveryhodných obchodoch zadáte potrebné údaje ktovie komu a potom sa stane, že spomínaný mixér pre babičku vás vyjde niekoľkonásobne drahšie. Takže čo urobíte nabudúce pri takejto platbe embosovanou kartičkou? Skontrolujete si, či má daný obchod tzv. 3D-secure. Tento systém vám zabezpečí bezpečnú púť vašich údajov, aby nemohli byť zneužité. Pozor na to!

Určite sa nejeden z vás počas surfovania svetom internetu stretol s lákavým okienkom „Vyhrali ste, zadajte údaje svojej karty, aby sme vám poslali výhru“ a pod. Božechráň. Nevyplňovať! Dokonca ani banka nemá žiadne právo vypýtať si od vás údaje cez internet, pokiaľ nejde o zabezpečenú cestu. Čiže nasmerujeme kurzor myšky smerom k červenému krížiku v pravom hornom rohu a zatvoríme. Snáď ste si nemysleli, že stať sa milionárom bude také jednoduché.

Takže pre nás vyplýva ponaučenie, aby sme si na karty dávali väčší pozor. Možno sa vám zdá, že sa vás to netýka a možno ste už teraz o pár stoviek ľahší a ani o tom neviete. O to horšie, ak máte kreditnú kartu, ktorá vám dovolí „ísť do mínusu“. To sa možno po čase dozviete, že máte obrovské dlhy a ešte väčšie úroky.

Odstrašujúcim príkladom nám môže byť Erich Wirtz, ktorý po krádeži kreditky prišiel za dve hodiny o 4200 eur. Samozrejme banka chcela utratené peniaze späť. A tak Erichovi nezostáva nič iné, len dlh zaplatiť a dúfať, že policajné vyšetrovanie nepreukáže jeho chybu pri strate karty. Inak by sa mohlo stať, že peniaze už nikdy neuvidí.

Podvodov a tak isto možností, ako sa im brániť, je veľké množstvo, preto si radšej stanovte denný limit výberu peňazí, kontrolujte výpisy, zapíšte si číslo pre zablokovanie karty a hlavne, nenechávajte si PIN a ostatné údaje nikde napísané.

Zdroj: Bystricoviny.sk