Nový územný plán mesta pod drobnohľadom občanov

SPRÁVY
3 /

Banskobystričania sa živo zaujímajú o budúcnosť územného rozvoja mesta pod Urpínom. Dokazujú to natrieskané sály mestského úradu pri januárovom verejnom prerokovaní Generelu nemotorovej dopravy i návrhu nového územného plánu mesta.

Kým návrh rozvoja cyklodopravy v našom meste sa stretol s pozitívnou odozvou medzi prítomnými občanmi, návrh nového územného plánu, na ktorom pracuje bratislavská spoločnosť Aurex s.r.o. od roku 2003, má svojich odporcov. Hoci ide o koncepčný a dosť abstraktný dokument stanovujúci základné regulatívy v území, protesty občanov sa zameriavajú skôr na konkrétne plánované stavby či projekty v blízkosti ich obydlí.

Verejnosť v Banskej Bystrici je citlivá najmä na zahusťovanie sídlisk či centra mesta novými výškovými stavbami na úkor zelene. To sa prejavilo na Fončorde, kde občania protestovali proti plánovanej výstavbe 15-podlažného polyfunkčného objektu na mieste bývalého úsvitu. Aktivisti tu v roku 2010 súdnou cestou dosiahli zrušenie vydaného územného rozhodnutia, ale investor sa svojho zámeru nevzdáva.

Výškové a funkčné regulatívy umožňujúce takúto výstavbu sa dostali do posledného návrhu územného plánu mesta, čo naštvalo členku petičného výboru Ivanu Škodovú. Tá k predloženému návrhu uviedla: „Pripomienkovali sme koncept územného plánu, ale na našu pripomienku sme neodstali žiadnu odpoveď. Teraz vidím, že nebola akceptovaná.“ Podobných pripomienok k detailom návrhu územného plánu bolo viac. Kvôli neakceptovaniu niektorých pripomienok v štádiu ich prerokovania, čo dotknutí občania napádajú odvolaniami, sa predlžuje celý schvaľovací proces.

Mesto Banská Bystrica pri verejnom prerokovaní konceptu územného plánu v roku 2010 i teraz pri jeho návrhu nad rámec zákona predĺžilo pripomienkovanie verejnosťou o jeden mesiac na 60 dní. Pripomienky k návrhu nového územného plánu mesta môžu dávať občania až do 20.februára 2012. Zámerom mesta je schváliť tento základný územnoplánovací dokument ešte v tomto roku. Súdiac podľa odozvy u občanov to ešte bude náročné.

Riešiteľský tím okolo Ing. arch. Dušana Kostovského sa tak bude musieť vysporiadať s námietkami, ktoré zrejme nezapadajú do celkovej koncepcie územného rozvoja mesta z pohľadu spracovateľa. Sú to síce z hľadiska tvorby územného plánu mesta detaily, ale práve tie u občanov vyvolávajú väčšie negatívne emócie, ako komplexné riešenie. S tým sa spracovateľ v Banskej Bystrici potýka od samého začiatku prác.

Nie je žiadnym tajomstvom, že naše mesto sa stalo pre investorov vďaka častým protestom aktivistov prakticky proti každej novej stavbe akýmsi postrachom. Pravdou je, že developeri sa často snažia presadzovať aj v iných mestách svoje maximalistické predstavy. Ide však o to, aby sa vždy našla rozumná miera kompromisu z oboch strán.

Občianski aktivisti majú svojich podporovateľov aj medzi mestskými poslancami a členmi Rady primátora pre architektúru a urbanizmus, takže ich pripomienky sa napokon môžu presadiť do konečnej verzie územného plánu mesta, ktorý schvaľuje mestské zastupiteľstvo.

Treba však neustále pripomínať, že práve obhajcovia pripomienok nespokojných občanov boli tí, ktorí na samom počiatku spracovania nového územného plánu „vyšachovali z hry“ vtedajšieho hlavného architekta mesta a jedného z tvorcov stále platného územného plánu schvaľovaného vládou SR ešte v roku 1976 Ing. arch. Jána Kupca.

Napriek dobrozdaniu Slovenskej komory architektov aj vďaka poslankyni a poradkyni primátora Ing. arch. Ľudmile Priehodovej neprešiel pred takmer 9 rokmi originálny návrh architekta Kupca na dvojkolovú súťaž návrhov idey a filozofie ďalšieho dlhodobého územného rozvoja mesta Banská Bystrica. Hneď sa išlo na obchodnú súťaž spracovateľa dokumentácie, ktorým sa stala spoločnosť Aurex s.r.o. z Bratislavy. Niekedy sa zdá, akoby sa filozofia ďalšieho územného rozvoja mesta hľadala až teraz, na konci prác…

Odborná príspevková organizácia mesta Útvar hlavného architekta robí pre spracovateľa len servis a koordináciu prác, zodpovednosť za výslednú podobu nového územného plánu je na Aurexe. Znie to možno paradoxne, ale pokiaľ nový územný plán mesta nebude zodpovedať predstavám občianskych aktivistov, určitý podiel viny na tom budú niesť aj tí, ktorí na začiatku odmietli prijať novú filozofiu jeho vypracovania. Ale o tom až potom.

Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)