Podľa Štatistického úradu SR ceny tovarov a služieb vzrástli v novembri 2022 medziročne o 15,4 percenta. Je to najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov.
Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo dramaticky rastúce ceny potravín a nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, ktoré spolu tvoria takmer polovicu všetkých výdavkov.
Ceny potravín rastú kontinuálne od júna minulého roka, aktuálne vzrástli medziročne o takmer 29 percent. Zvýšenie cien o viac ako štvrtinu sa prejavilo až v 6 z 9 skupín potravín. Najväčší vplyv na výdavky domácností mal rast cien chleba a obilnín o takmer 28 %, mäsa o 30 % či mlieka, syrov a vajec o tretinu.
V odbore bývanie a energie majú dlhodobý vplyv na infláciu zmeny cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavujú nasledujúcich 12 mesiacov. Medziročný rast sa postupne stabilizoval nad úrovňou 16 %. Počas celého roka v tomto odbore však nepretržite rastú ceny pevných palív, aktuálne sú o 45 % vyššie ako pred rokom, a ceny tepelnej energie, ktoré sú vyššie o 19,3 %.
Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa prejavuje v imputovanom (hypotetickom) nájomnom a opravách a údržbe obydlí už len mierne, medziročne má imputované nájomné aktuálne nárast približne o 18 %, údržba a opravy o 20 %.
Infláciu v novembri potiahli tiež vyššie ceny za alkoholické nápoje (pivo, víno aj destiláty).
Rast cien v odbore doprava na medziročnej úrovni sa v novembri znovu znížil najmä preto, že pokračovalo zlacňovanie pohonných hmôt v porovnaní s cenami z prvých šiestich mesiacov tohto roka. Za pohonné hmoty platili spotrebitelia medziročne vyššie sumy o takmer 17 %, čo je výrazne menej ako rasty nad úrovňou 40 % dosahované v júni tohto roka.
Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov 15,1 %, za nízkopríjmové domácnosti o 16,1 %, za domácnosti dôchodcov o 16,9 %.
V súhrne za jedenásť mesiacov roka 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 12,5 % (za domácnosti zamestnancov o 12,4 %, za nízkopríjmové domácnosti o 12,8 %, za domácnosti dôchodcov o 13,6 %).
Analytik UniCredit Bank Czech Ľubomír Koršňák predpokladá zrýchlenie inflácie aj v ďalších mesiacoch:
„Napriek vysokej porovnávacej bázy i ďalšieho zlacňovania cien pohonných látok (a spomalenia dynamiky ich medziročného rastu) predpokladáme, že inflácia sa mierne zrýchli aj v decembri, stále najmä pod vplyvom drahších potravín. V januári o výške inflácie rozhodnú predovšetkým regulované ceny energií pre domácnosti. V prípade, že by štát netlmil rast cien energií pre domácnosti, inflácia v januári by sa zrýchlila nad úroveň 30 percent.“
Pre zaujímavosť susednom Česku novembrová hodnota inflácie stúpla na 17,2 percenta. Eurostat spresnil novembrovú infláciu v eurozóne na 10,1 percenta. Najnižšiu mieru inflácie malo v predposlednom mesiaci tohto roka Španielsko (6,7 percenta), Francúzsko (7,1 percenta) a Malta (7,2 percenta).
Naopak najvyššie medziročné tempo zdražovania zaznamenali Maďarsko (23,1 percenta), Lotyšsko (21,7 percenta) a Estónsko s Litvou (zhodne 21,4 percenta).
Zdroj: ŠÚ SR a (tom), Foto: ilustračné