Banskobystrická samospráva postupne pokračuje v stretnutiach s obyvateľmi dotknutých sídlisk, v ktorých sa plánuje revitalizácia vytypovaných verejných priestorov v rámci projektu Zelené sídliská. Tentoraz to bolo stretnutie s obyvateľmi sídliska Podháj, ktoré sa tešilo ich veľkému záujmu.
Stretnutie s občanmi na Podháji
Viceprimátor Jakub Gajdošík k tomuto stretnutiu s uviedol:
„Vo štvrtok večer sme štúdiu obnovy vnútrobloku predstavili obyvateľom Podhája. Záujem bol veľký a zasadačku mestského mládežníckeho štadióna zaplnili ľudia do posledného miesta. V prvom rade som mal skutočne dobrý pocit z toho, že sme sa pred pár rokmi rozhodli postaviť tento štadión. Práve vtedy, keď na ploche trénovalo cca 50 mladých futbalistov, vo vnútri v moderných priestoroch prebiehalo perfektné komunitné stretnutie. A to všetko na mieste, kde ešte nedávno stáli len dve plechové striedačky a zanedbané ihrisko s hrdzavým oplotením.“
Skúsené architektky vypracovali štúdiu, ktorá zahŕňa námety, akými je doplnenie osvetlenia, pešie prepojenie sídliska, priestor pre stretávanie sa a odpočinok či trhovisko. Vzhľadom na klimatickú zmenu, ktorá je každodennou súčasťou našich životov, sa myslí tiež na hospodárenie s dažďovou vodou. Vzniknúť by tu mohli priepustné povrchy ako vsakovacia dlažba, resp. zasakovacie rošty pre spevnené priepustné povrchy, ale aj terénna modelácia s výsadbou trvaliek – dažďová záhrada.
Obyvateľom Podhája sa predložený návrh revitalizácie vnútrobloku, ktorý im okrem projektantov za mesto prezentovali obaja viceprimátori Jakub Gajdošík a Martin Majling s poslanom Milanom Smädom, páčil najmä preto, že vychádzal z predchádzajúcich participatívnych stretnutí, na ktorých si sami zadefinovali svoje požiadavky. Architektky pracujúce na projekte prisľúbili zapracovať do neho aj pripomienky, ktoré odzneli v diskusii s občanmi.
„Zdá sa, že na Podháji sa blížime k finálnemu návrhu. Okrem aktívnych obyvateľov a zamestnancov mestského úradu, sa chcem poďakovať aj poslancom za túto mestskú časť – Milanovi Smädovi a Igorovi Kašperovi, ktorí stáli pri zrode tohto projektu a počas prípravy tvoria mostík medzi mestom a ľuďmi žijúcimi v tejto lokalite. Som presvedčený, že ak sa nám navrhnutá revitalizácia vnútrobloku podarí, obyvatelia Podhája sa majú na čo tešiť,“
dodal Gajdošík.
Podháj
Priestory sídliskovej štruktúry vonkajšieho urbanizovaného územia mesta Podháj o výmere 6,1 hektára tvoria predovšetkým bodové a doskové bytové domy, parkovacie plochy (samostatné menšie parkoviská, parkovanie pozdĺž obslužných a prístupových ciest) chodníky – hlavné pešie trasy, stretávacie priestory, chodníky, vzrastlá a krovitá zeleň.
Chodníky sú aj v „parkovom“ prevedení, mnohé pešie trasy sú „vychodené“ cez trávniky. Územie dopĺňajú objekty vybavenosti na severnom okraji. Terén je pomerne rovinatý, v západnej časti je v sklone na východ.
Vstupy do bytových domov obyvatelia upravujú. Jadrom spoločného priestoru „vnútrobloku“ je spevnená hracia plocha, väčšina priestoru je nečlenená a zatrávnená. V severnej časti sa pri vstupe do zeleného koridoru nachádza drevená socha. V lokalite sa nachádza niekoľko plôch s novovysadenými rastlinami – tráv a kvetín, krovitej a aj stromovej zelene.
Špecifikom lokality je pomerne samostatné ucelené prostredie s redukovanými pešími väzbami na okolie (rodinné domy, športová plocha mestského významu, dopravná tepna). Známe limity v súčasnosti predstavujú inžinierske siete, ochranné pásmo Letiska Sliač.
Autor: (tom), Foto: mesto BB a ilustračné