Anketa Radničných novín o 20 najväčších osobností mesta Banská Bystrica skončila 25.júla. Najviac hlasov získal maliar Dominik Skutecký.
Do redakcie prišlo viac ako 150 návrhov, z ktorých podľa počtu hlasov napokon vzišla finálová dvadsiatka. V prvej „trojke“ sa umiestnili maliar Dominik Skutecký, lekár Daniel Petelen a polyhistor Matej Bel.
Rozhodnúť o najvýznamnejších osobnostiach mesta mohol každý, kto do redakcie Radničných novín v stanovenom termíne osobne, e-mailom alebo poštou doručil svoj návrh na minimálne jednu a maximálne dvadsať významných nežijúcich osobností, ktoré preslávili Banskú Bystricu. „Dvadsať najvýznamnejších banskobystrických osobností vynikalo v umení, vede, ekológii, architektúre, zdravotníctve a ďalších oblastiach, no rovnako disponovalo morálnym rozmerom. A práve vzácna kombinácia talentu a ľudskosti môže byť pre nás inšpiráciou hodnou nasledovania,“ povedal na adresu výsledkov súťaže primátor Peter Gogola.
Hlasy čitateľov sú dôkazom toho, že najobľúbenejšou osobnosťou mesta pod Urpínom sa stal slovenský maliar Dominik Skutecký. Okrem výtvarného umenia čitatelia ocenili aj majstrov hudobnej múzy, ku ktorým bezpochyby patria Viliam Figuš Bystrý či Ján Cikker.
Náklonnosť hlasujúcich získali aj skutoční majstri slova, ako Jozef Gregor Tajovský, Andrej Sládkovič, Ján Botto či Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský, ktorý bol povolaním lekár. Ďalším lekárom, tentokrát z odboru chirurgie, bol Daniel Petelen. Jeho meno sa spája rovnako so slovenským zdravotníctvom ako aj s obdobím Slovenského národného povstania. V tomto období pôsobili aj Ján Golian, Rudolf Viest a Ladislav Sára.
Čitatelia navrhovali známych ľudí z dávnej i nedávnej histórie. Medzi dvadsať osobností patrí priekopník slovenského osvietenstva – polyhistor Matej Bel, ktorého menom sa pýši aj tunajšia univerzita, rovnako ako bábkoherec Anton Anderle, ktorý nás opustil pred tromi rokmi.
V rebríčku nechýbajú ani ľudia, ktorí svoj život zasvätili vede a technike, stačí spomenúť slovenského vynálezcu a priekopníka bezdrôtovej telekomunikácie Jozefa Murgaša. Svojimi patentmi získal uznanie doma i v zahraničí. S architektúrou sa spája meno Ladislava Hudeca, ktorý zmenil tvár Šanghaja. Ochrana a zveľaďovanie lesov v okolí Hrona bolo zase celoživotným poslaním lesníka Jozefa Dekreta Matejovie. Obetavú prácu na národnom poli možno pripísať Štefanovi Moysesovi a Karolovi Kuzmánymu.
Medzi dvadsiatku najlepších právom patrí aj slovenský literárny vedec a kritik Alexander Matuška, ako aj jediná zástupkyňa nežnejšieho pohlavia – slovenská spisovateľka a redaktorka Terézia Vansová. Tesne za dvadsiatkou osobností, na 21. mieste, zostala ďalšia dáma, nedávno zosnulá poetka a autorka rozprávok pre deti Zlata Solivajsová, ale aj iní známi ľudia, akými boli podnikateľ Ján Thurzo či filmový režisér a herec Paľo Bielik, ktorý stvárnil legendárneho Jánošíka.
Zo života Dominika Skuteckého (* 14. februára 1849 Gajary – † 13. marca 1921 Banská Bystrica): Volali ho tiež David, Domenico, Döme, Skutezky, Skuteczky, Skutetzky. Bol veľkým slovenským maliar židovského pôvodu. Otec Šalamún Skutecký, matka rod. Ehrenreichová, s manželkou Cecíliou rod. Lévyovou mali syna Alexandra a dcéru Karolu vydatú Karvašovú.
Od roku 1853 žil vo Viedni, tu začal študovať na nižšej reálke, učil sa u sochára J. Meixnera, v prípravnej maliarskej škole v triede historického maliarstva (1865-1866), v škole rovnakého zamerania (1866-1867) a tento odbor študoval aj v Benátkach (1867-1870).
Bol autorom žánrovej maľby, krajinomalieb a portrétov. Pôsobil v Mníchove, Benátkach a vo Viedni. Počas prvého pobytu v Banskej Bystrici vytvoril viacero krajinomalieb zo Stredného Slovenska a žánrových scén (1884-1886). Po pobyte v Benátkach sa od roku 1889 natrvalo usadil v Banskej Bystrici. Portrétoval významné osobnosti mesta a svojich príbuzných, maľoval prostredie medených hámrov v Banskej Bystrici.
Pričinil sa o rozvoj kultúrneho života Banskej Bystrice. Organizoval výstavy, najvýznamnejšou s počtom vyše 120 umeleckých diel bola tá v roku 1902. Jeho obrazy sú v zbierkach Slovenskej národnej galérie a v iných slovenských a zahraničných galériách resp. v súkromných zbierkach. Od roku 1994 je jeho dielo vystavené v stálej expozícii Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici na Hornej 55.
Konečné výsledky ankety RN 20 osobností mesta B.Bystrica
Zdroj: Radničné noviny