Nad sásovským sídliskom krúžil majestátny orol skalný

SPRÁVY
1 /

V stredu popoludní nám do redakcie volal jeden z našich čitateľov zo Starohorskej, že nad sásovským sídliskom dobrú polhodinku krúži vo väčšej výške orol skalný. Pretože nemal pri sebe foťák s optikou, unesený týmto javom sledoval dravca ďalekohľadom.

Keďže išlo o nie každodenný jav v Banskej Bystrici, zavolali sme  známemu prírodovedcovi Miroslavovi Sanigovi, či je takáto prítomnosť orla skalného v našich končinách blízko obydlí prirodzená. „Nie je to nič neobvyklé, lebo orol skalný žije aj v oblasti medzi Kremnickými vrchmi a horami nad  Banskou Bystricou, takže mohol vo veľkej výške zaletieť aj nad sídlisko“ informoval nás pán Saniga.

Nevedno, čo prilákalo orla skalného nad najväčšie banskobystrické sídlisko, ale kto ho objavil v utorok na oblohe a mohol sledovať jeho let, tak to bol celkom zaujímavý zážitok. Napokon už aj v minulosti sme zaregistrovali na tomto sídlisku iné dravce, ktoré si dokonca urobili hniezdo rovno na jednom z panelákových balkónov.

Orol skalný patrí k najväčším zástupcom rodu orlovité. Samček sa výrazne odlišuje od samičky veľkosťou, rozpätím krídel a hmotnosťou. Samička dosahuje dĺžku tela 90-100 cm, pričom samec je o 10 cm menší. Rozpätie krídel sa u samcov pohybuje medzi 190-210 cm, u samičiek, ktoré sú o niečo ťažšie, až 200-230 cm. Orly pri útoku strmhlavým letom dosahujú rýchlosť až 150 km/h.

Hlavnými územiami s výskytom orla skalného na Slovensku sú Malá a Veľká Fatra, Orava, Chočské vrchy, Západné, Vysoké a Belianske Tatry, Nízke Tatry, Slovenské rudohorie, Pieniny, Levočské vrchy, Muránska planina, Čergov, Spišská Magura.

Orly skalné sa vo voľnej prírode dožívajú pravdepodobne 15 až 30 rokov. Doložený vek jedincov chovaných v zajatí je až 55 rokov. Naši ornitológovia  monitorujú približne 100 párov orla skalného, celkový počet populácie sa odhaduje na 200-250 jedincov.

Zdroj: Bystricoviny.sk