Mladíkovi hrozí za webové odkazy na sťahovanie filmov väzenie!

SPRÁVY
0 /

Na slovenské pomery neuveriteľný prípad. 18-ročnému mladíkovi z Hornej Ždane v okrese Žiar nad Hronom hrozí až päťročné väzenie za to, že na rôznych internetových serveroch zverejňoval odkazy na sťahovanie audiovizuálnych diel.

Mladík sa zaregistroval na diskusnom fóre a od mája 2008 dodnes na rôznych filehostingových serveroch zverejňoval odkazy na stiahnutie minimálne 150 chránených audiovizuálnych diel. Polícia ho obvinila z prečinu porušovania autorského práva. „Prostredníctvom týchto odkazov mohli návštevníci filehostingových serverov a diskusných fór zdarma sťahovať filmové tituly do svojich PC. Mladý muž tak porušil právo na vyhotovenie rozmnoženiny diela a právo na verejný prenos diela. V zmysle autorského zákona spôsobil držiteľom autorských práv škodu v celkovej výške 96 750 eur,“ informovala médiá hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Ide o ojedinelý prípad internetového pirátstva, ktorý v banskobystrickom regióne ešte polícia neriešila. Na mladíka zo Slovenska si posvietila Česká protipirátská unie, ktorá pôsobí v Českej republike od roku 1992 a zaoberá sa bojom proti pirátstvu v oblasti výroby a šírenia autorských diel. Jej členmi sú zväčša produkčné a distribučné spoločnosti vo filmovom priemysle. Mladíkovi v prípade dokázania spáchania trestného činu hrozí trest odňatia slobody od jedného do piatich rokov. Teraz ho stíhajú na slobode.

Obvinenie zo šírenia odkazov na server, kde sa dajú nelegálne bezplatne stiahnuť filmy a následný trest si slovenskí právnici nevedia predstaviť, pretože naše zákony sú v tejto oblasti nejasné. Česká protipirátská unie (ČPU) vraj podala na Slovensku od minulého roka desiatky trestných oznámení na páchateľov, ktorí podobným spôsobom cez internet neoprávnene sprístupňovali filmy. „V tomto prípade boli bez súhlasu nositeľov práv filmy umiestnené na servery HellShare, ShareRapid a EuroShare,“ povedala pre SME zástupkyňa ČPU Martina Varjassyová.

Slovenskí právnici poznajú tresty za nelegálne šírenie autorského obsahu, ako je nahrávanie filmov, hudby či software na rôzne servery, ale trestné stíhanie za šírenie odkazov na príslušné súbory s autorskými dielami je u nás ojedinelé a ťažko dokázateľné pred súdom. Obzvlášť keď nešlo o šírenie obsahu diel na komerčné účely. Navyše sťahovanie filmu či hudby zo serverov pre vlastnú potrebu ni e je protizákonné. Preto bude zaujímavé sledovať, ako dopadne tento takpovediac bezprecedentný prípad na Slovensku.

Polícia bežne rieši prípady porušenia Autorského zákona. Najčastejšie ide o nelegálne poskytovanie súborov na stiahnutie „V priebehu minulého roku sme odhalili 81 prípadov porušovania autorského práva, objasnenosť dosiahla takmer 30 percent,“ povedala hovorkyňa Prezídia PZ SR Denisa Baloghová.

Vo svete zaujal vlani záťah FBI na najväčšieho šíriteľa bezplatného sťahovanie filmov a iných diel – spoločnosť MegaUpload. USA aj Európska únia pripravili novú protipirátsku legislatívu ACTA obmedzujúcu voľné šírenie autorských diel na internete, čo vyvolalo masové protesty mladých ľudí na celkom svete. Faktické obmedzenie slobody na internete (zatiaľ) neprešlo cez zákonodarcov.

Naposledy vzbudil u nás verejnú pozornosť zásah Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) proti niekoľkým obciam z Horehronia za to, že na školských besiedkach deti spievali ľudové piesne známych autorov, za čo mali obce platiť zväzu autorské poplatky. Po medializácii tejto absurdnej situácie SOZA napokon tento nezmyselný konflikt so samosprávami urovnala.

Pri všetkej úcte k autorskému právu tvorcov filmových diel, podobný nádych absurdnosti má aj policajné stíhanie mladíka z Banskobystrického regiónu iba za umiestňovanie odkazov na bezplatné sťahovanie filmov, nie ich šírenie. Čert nikdy nespí…

Zdroj: Bystricoviny.sk