Aktualizované : Bruselom otriasli teroristické výbuchy

SPRÁVY
2 /

Štyri dni po zadržaní Salaha Abdeslama, hlavného strojcu vlaňajších teroristických útokov v Paríži, otriasla v utorok ráno bruselskou metropolou séria výbuchov. Najskôr na letisku Zaventem  a potom v metre.

K prvým výbuchom došlo tesne pred ôsmou ráno v odbavovacej letiskovej hale. Jeden zo svedkov opísal situáciu slovami:

„Stál som práve v check-in rade, keď som započul výbuch a uvidel dym. Ľudia začali panikáriť a bežali smerom k východu. Onedlho nastala druhá explózia.“

Z letiska, ktoré úplne uzavreli, hlásili 14 mŕtvych a takmer sto zranených ľudí.  Všetkých cestujúcich evakuovali. Zaventem sa nachádza asi 11 kilometrov od centra Bruselu a ročne ním prejde 23 miliónov pasažierov.

Podľa policajných vyšetrovateľov o 7:58 hod. pri prepážkach leteckých spoločností American Airlines a Brussels Airlines vybuchli dve nálože. Svedkovia potvrdili, že pred výbuchom sa ozvali  arabské výkriky a streľba. Následne sa odpálili dvaja samovražední útočníci, jeden mal po zlyhaní výbušného systému ujsť. Polícia pátra po podozrivých.

Na mieste výbuchu našli kalašnikov a nevybuchnutý samovražedný pás. Najmenej jedna z výbušnín použitých pri útoku na bruselskom letisku obsahovala množstvo klincov, čo dosvedčujú zranenia ľudí prevezených do nemocníc.

Slováci sú v poriadku

V Bruseli je množstvo slovenských diplomatov, europoslancov a zamestnancov. Skontaktovali sme sa s naším europoslancom Vladimírom Maňkom, ktorý pre náš portál uviedol:

„Vraciam sa zo Schwechatu, neodletel som.“

Medzi obeťami a zranenými v Bruseli podľa všetkého nie sú žiadni Slováci. Ministerstvo zahraničných vecí SR na svojom Facebooku informovalo:

„Letisko Brusel je často využívané našimi občanmi a najmä expertmi, diplomatmi a úradníkmi, ktorí denno-denne chodia na pracovné zasadnutia EÚ do Bruselu. Momentálne zisťujeme, či sa v čase explózie nachádzali na letisku slovenskí občania a sme v intenzívnom kontakte s miestnymi bezpečnostnými a záchranárskymi zložkami. Informácie budeme počas dňa aktualizovať. V čase výbuchu sme mali niekoľko zamestnancov, ktorí práve leteli do Bruselu, ich let bol následne odklonený do Frankfurtu.“ 

Ďalší teroristický útok v metre 

Hodinu a pol po teroristických útokoch na letisku hlásili z Bruselu výbuchy aj v metre. K ďalším explóziám došlo v okolí stanice metra v bruselskej štvrti Maelbek, ktorá sa nachádza neďaleko európskych inštitúcií. Výbuch zdemoloval jeden celý vagón, zahynulo 20 ľudí a vyše sto bolo zranených.

Miestne úrady vzápätí uzavreli celé metro. Cestujúci sa presúvali do staníc po koľajniciach. Policajní špecialisti museli následne likvidovať nevybuchnuté nálože, ktoré zostali na mieste po teroristoch. Ľudia nachádzajúci sa v čase výbuchov v ich okolí, našli útočisko v susedných budovách EÚ.

V uliciach sa objavili vojaci. Belgická vláda vyhlásila stupeň najvyššieho ohrozenia. V pohotovosti sú všetky bezpečnostné sily a nemocnice.  Podľa expertov išlo o dlho pripravovaný teroristický útok. Polícia na kamerových záberoch zachytila podozrivé osoby.

Protiteroristické bezpečnostné opatrenia sa posilňujú aj v ostatných štátoch EÚ, vrátane Slovenska. Premiér Robert Fico v súvislosti s teroristickými útokmi v Bruseli vyhlásil:

Mám obavu, či dokážu demokratické režimy, ktoré sú typické svojou politickou korektnosťou, reagovať na podobné javy. Preto som presvedčený, že to, čo robíme, je správne. Len silné a stabilné vlády sú schopné reagovať na hrozby.”

Americký prezident Barack Obama ponúkol  Belgicku pomoc pri vyšetrení útokov v Bruseli. Tie podľa neho opäť pripomínajú, že svet sa musí zjednotiť v boji proti terorizmu. K utorkovým útokom sa prihlásila teroristická organizácia „Islamský štát“.

Autor: (tom), Foto: zahraničné agentúry