Miliónové projekty v zariadeniach sociálnych služieb stopnuté bývalým županom sa dokončujú

SPRÁVY
0 /

Zariadenie sociálnych služieb Slatinka Lučenec prechádza od marca minulého roka rozsiahlou rekonštrukciou. Jej cieľom je upraviť priestory piatich objektov tak, aby tu klienti našli ubytovanie čo najviac podobné prirodzenému, domácemu prostrediu, a prispôsobené potrebám ľudí so zdravotným postihnutím. Na projekt deinštitucionalizácie sa zariadeniu podarilo získať takmer 2,3 milióna eur z európskych zdrojov.

Projekt deinštitucionalizácie

Kým v minulosti boli umiestnení v kaštieli na periférii Lučenca, už v priebehu tohto a budúceho roka sa klienti s mentálnym postihnutím presťahujú do piatich kompletne zrekonštruovaných rodinných domov v rôznych lokalitách  mesta Lučenec a obce Vidiná.

Zariadeniu DSS Slatinka, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, sa na projekt deinštitucionalizácie, teda prechodu od inštitucionálnych ku komunitným sociálnym službám, podarilo získať európske peniaze zo zdrojov IROP vo výške takmer 2,3 milióna eur. BBSK projekt spolufinancuje piatimi percentami.

Rozsiahla rekonštrukcia piatich objektov začala v marci 2021 a mala by byť ukončená do konca roka 2022. Projekt sa chýli k úspešnému koncu aj napriek prekážkam, ktoré mu pripravilo bývalé vedenie BBSK. Župan Marian Kotleba ešte v roku 2014 odmietol podpísať zmluvy, nevyhnutné na čerpanie eurofondov na tento projekt.

Sociálne služby v našom zariadení poskytujeme  85 prijímateľom. Téme prechodu ku komunitným službám sa venujeme dlhodobo. Už od roku 2008 sa klienti postupne začali z kaštieľa sťahovať do menších domov a vlastných bytov, v ktorých bývajú so svojimi partnermi a priateľmi, čím sa nesmierne zvýšila kvalita ich života. Tieto priestory však neboli prispôsobené pre potreby týchto ľudí. To má vyriešiť práve prebiehajúca rekonštrukcia,“

uvádza riaditeľka DSS Slatinka Renáta Šimová.

Renáta Šimová na stavbe

Renáta Šimová na stavbe

V súčasnosti sa ešte v budove v areáli kaštieľa poskytujú sociálne služby 14 prijímateľom s vysokou  mierou podpory. Hlavným cieľom procesu deinštitucionalizácie je podporiť občanov so zdravotným postihnutím  pri návrate do ich prirodzeného prostredia a spoločenského života, vytvoriť podmienky pre využívanie bežne dostupných verejných služieb a nadväzovanie sociálnych kontaktov v komunite.

„Prechod ku komunitným sociálnym službám a poskytovanie terénnych služieb v domácom prostredí patrilo aj medzi naše priority pred voľbami. Som veľmi rád, že projekty deinštitucionalizácie domovov na Slatinke a v Ladomerskej Vieske sa podarilo obnoviť po tom, ako ich bývalé vedenie župy zastavilo. V obidvoch prípadoch boli spracované nové žiadosti o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov. Obidva projekty boli úspešné a získali prostriedky na rekonštrukciu a výstavbu nových objektov sociálnych služieb,“

hovorí predseda BBSK Ján Lunter.

Ten upozornil aj na ďalšie novinky v oblasti sociálnych služieb – kraju sa vlani podarilo zriadiť tri centrá Integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti v Banskej Štiavnici, Vinici a Haliči a tiež začať projekt, ktorý umožní zostať seniorom čo najdlhšie v domácom prostredí, v regióne Tornale.

Ján Lunter

Ján Lunter

Rozsiahla rekonštrukcia

Výmena strešných konštrukcií, povál, striech, zateplenie objektov, zmena vnútorných dispozícií, výmena stropov a podláh, zmena rozvodov zdravotechniky, elektroinštalácií, prístavby schodísk s výťahom a bezbariérové prístupy. To je len časť rekonštrukčných prác, ktoré práve v jednotlivých budovách DSS Slatinka prebiehajú.

Po ich skončení budú priestory úplne bezbariérové a rozdelené tak, aby v jednom dome boli maximálne dve bytové jednotky, pričom v každej z nich nebude viac ako šesť osôb. Jeden dom tak bude obývať najviac dvanásť klientov zariadenia, jednotlivé objekty budú prispôsobené pre rôzne druhy sociálnych služieb.

„V súčasnosti zariadenie poskytuje sociálne služby: domova sociálnych služieb s celoročnou, týždennou a ambulantnou formou pobytu, zariadenia podporovaného bývania a terénnu sociálnu službu podpora samostatného bývania. Na tieto služby bude reflektovať aj rekonštrukcia jednotlivých objektov. Klientov aj takto podporíme v tom, aby v čo najväčšej miere využívali možnosť žiť bežným, nezávislým spôsobom života, o ktorom môžu sami rozhodovať,“

dopĺňa Ján Michalský, vedúci oddelenia sociálnych služieb Úradu BBSK.

Ján Michalský

Ján Michalský

Z kaštieľa do domov aj v Ladomerskej Vieske

V procese deinštitucionalizácie je aktuálne aj DSS Ladomerská Vieska, ktorý plánuje  klientov postupne presťahovať z priestorov tamojšieho kaštieľa do štyroch samostatných objektov. Aj im sa podarilo získať zdroje z IROP v celkovej výške takmer 3,3 milióna eur.

„Sociálne služby v Ladomerskej Vieske poskytujeme päťdesiatim mužom s duševnými poruchami.. Po transformácii zariadenia budú môcť vykonávať aktivity, ktoré rozvíjajú ich schopnosti a budú sa môcť tiež zapojiť do pracovného života a života komunity. Deinštitucionalizáciou sa zabezpečí integrácia ľudí so špecifickými potrebami do spoločnosti,“

uzatvára Michalský.

Zdroj: Lenka Štepáneková, Foto: ilustračné