Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke informuje, že od štvrtka poludnia až do odvolania môže v Banskej Bystrici nastať smogová situácia pre častice PM10. Ide o jemné prachové častice – drobný prach rozptýlený vo vzduchu, ktorý sa môže dostať do dýchacích ciest.
Podľa vyjadrenia Mgr. Martiny Brozmanovej z odboru starostlivosti o životné prostredie, Okresného úradu v Banskej Bystrici, za dôvod mimoriadneho prekročenia limitných hodnôt častíc PM10 v Banskej Bystrici na Štefánikovom nábreží považujú výstavbu autobusovej stanice a dopravnej situácie, ktorá kvôli tomu vznikla na danom mieste, a to zúžením vozovky.
„Okresný úrad v tomto smere vydal nariadenie podľa Všeobecne záväznej vyhlášky č.1/2013 z 20. 2. 2013. Ďalej budeme túto vec riešiť s mestom Banská Bystrica a s odbornom cestnej dopravy a pozemných komunikácií,“
dodala Brozmanová.
Hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová pre TASR uviedla:
„Meracia stanica SHMÚ sa nachádza v blízkosti rozostavanej autobusovej stanice. Ide o lokalitu, v ktorej je v súčasnosti najväčší stavebný ruch, dôsledkom čoho je práve zvýšená prašnosť. Ďalším faktorom je i počasie a poveternostné podmienky. V zmysle akčného plánu si mesto plní svoje povinnosti. Informácia bude zverejnená na úradnej tabuli mesta a webovej stránke,“
Mesto zabezpečuje lokálne čistenie miestnych komunikácií v majetku mesta, ktoré sa nachádzajú v blízkosti stavby. Stavebný úrad sa zúčastňuje pravidelných kontrolných dní na stavenisku novej autobusovej stanice a overuje, či si stavebník plní svoje povinnosti a dočisťuje príjazdovú cestu.
Signály upozornenia a výstrahy SHMÚ pre častice PM10 nasledujú po nameraní prekročenia prahu dva po sebe nasledujúce dni a zároveň je za posledných šesť hodín na automatických monitorovacích staniciach v zóne alebo aglomerácii rastúci trend hodinových koncentrácií častíc PM10 aspoň na polovici počtu staníc.
Prachové častice PM10 sú drobné pevné častice s aerodynamickým priemerom 10 µm a menším. Tieto častice môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, malé deti a tehotné ženy.
Zdroj: SHMÚ, Foto: Mirka Chabadová a ilustr.