Mesto Zvolen nesúhlasí so zmenou komplexnej regionálnej nemocnice na komunitnú

SPRÁVY
0 /

Zvolenskí mestskí poslanci odmietajú, aby sa podľa plánu ministerstva zdravotníctva na optimalizáciu site nemocníc z ich komplexnej regionálnej nemocnice stala komunitná.

Zvolenskí poslanci s primátorkou sú proti plánovanému okliešteniu nemocnice Agel

Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci vyzvali primátorku Zvolena Lenku Balkovičovú, aby v tejto veci požiadala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o prehodnotenie tohto zámeru.

Zmena na komunitnú nemocnicu by podľa zvolenských poslancov znamenala to, že by prevádzkovala len  polikliniku, rehabilitáciu a doliečovacie lôžka doliečenia. Ľudia zo Zvolena a blízkeho okolia by prišli o včasnú zdravotnú starostlivosť, hoci komplexná nemocnica v ich okresnom meste bola pre nich oporou aj počas pandémie koronavírusu.

Riaditeľka zvolenskej nemocnice Agel  Ľudmila Veselá  upozornila,, že pôrodnicu bude môcť komunitná nemocnica prevádzkovať len ako doplnkový program, hoci sa v nej narodí 1 200 až 1 300 detí za rok:

„Zvolenské zdravotnícke zariadenie ročne hospitalizuje približne 16 000 ľudí.  Je spádové pre približne 130 000 ľudí zo Zvolena a okolitých miest, ktorými sú Krupina, Detva, Hriňová a aj časť Banskej Štiavnice.“

Ľudmila Veselá

Ľudmila Veselá

Poslanec Peter Košík v reakcii na tieto slová vyhlásil:

„Ak by ministerstvo zrušilo pôrodnicu vo Zvolene, narodia sa Banskobystričania žijúci vo Zvolene. Trvám na tom, aby nemocnica ostala v takom stave, ako je v súčasnosti. Všetko je v nej obnovené, vyzerá to tam perfektne a teraz ju chcú zrušiť?“ 

Poslanca Dušana Hrušku rozčúlil deklarovaný zámer ministerstva zdravotníctva, preto plne podporuje  zachovanie komplexnej nemocnice vo Zvolene, ktorá poskytuje občanom kvalitné zdravotnícke služby. Ďalší poslanec Ľubomír Zdút-Šťastný k tomu dodal:

„Je to výborné a kvalitné zariadenie, ktoré si zaslúži, aby sa vyvíjalo a nie aby sa brzdilo v jeho rozvoji. Veľakrát sú v ňom akútne stavy. Fakultná nemocnica v susednej Banskej Bystrici je preplnená a táto náhrada pre Zvolen by nebola adekvátna.“

Poslankyňa Martina Mészáros Bariaková zdôraznila, že zvolenská pôrodnica je dôvod, pre ktorý si mesto nemôže nechať nemocnicu redukovať:

„Som vďačná za prácu pôrodníkov vo zvolenskej nemocnici, ktorá nikdy žiadneho pacienta neodmietla, čo sa ukázalo aj počas druhej vlny pandémie.“

Poslanec Miroslav Kusein ju doplnil:

„Musíme spojiť všetky sily, aby sme tomuto zámeru zabránili. Mnoho personálu odíde do zahraničia a našim ľuďom nebude mať kto poskytovať zdravotnú starostlivosť. Vytvorme aktivity a aj tlak.“

Primátorka Lenka Balkovičová  sa stotožnila s názormi poslancov:

„Číselné údaje sú to, čo môže zavážiť. Ak zrušia ešte nemocnicu Brezno, Rimavskú Sobotu, Banská Bystrica to nezvládne. Musíme spojiť argumentácie.“

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii pre TASR obhajovala zámer svojho rezortu:  

„Slovensko sa bude musieť vyrovnať so starnutím populácie a jej vplyvom na potreby pacientov, oproti minulosti klesá dopyt po gynekologicko-pôrodníckych lôžkach v dôsledku poklesu pôrodnosti. Naopak, dopyt po dlhodobých či geriatrických lôžkach bude rokmi narastať.“

Podľa Rašiho chce vláda de facto zrušiť 22 plnohodnotných regionálnych nemocníc

Člen zdravotníckeho výboru a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši ešte v júni ako prvý upozornil na materiál, ktorý unikol z ministerstva zdravotníctva. Hovoril o zmene 22 komplexných regionálnych nemocníc na komunitné, pričom sa v nich má rušiť 10 729 lôžok (čo je 38 % všetkých akútnych lôžok v slovenských nemocniciach). Podľa poslanca Rašiho s pomocou nemocniciam v regiónoch už nepočíta ani plán obnovy.

O komplexné nemocnice po ich transformácii na komunitné by mali prísť pacienti v Brezne Dolnom Kubíne, Kežmarku, Komárne, Kráľovskom Chlmci, Krompachoch, Levoči, Liptovskom Mikuláši, Malackách, Myjave, Rimavskej Sobote, Snine, Svidníku, Trebišove, Veľkom Krtíši, Vranove nad Topľou, Zlatých Moravciach a vo Zvolene.

Hoci rezort zdravotníctva sa ohradil voči slovám poslanca Rašiho, štátna tajomníčka Jana Ježíková predstavila zástupcom nemocníc plán optimalizácie akútnych lôžok s tým, že tento materiál má politickú podporu v koalícii. Slovenské nemocnica by mali byť rozdelené do piatich stupňov – od národných po komunitárne. V komunitárnych sa bude poskytovať iba forma urgentnej starostlivosti na mieste, jednodňová starostlivosť, stacionáre a následná resp. rehabilitačná starostlivosť, teda nie urgentná akútna.

Reforma podľa MZ SR bude a prinesie to, že lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, by sa transformovali v horizonte niekoľkých rokov na základe veľmi presných analýz a dát na iný typ lôžka, s lepším manažmentom pacienta. O všetkých reformných krokoch bude rezort postupne informovať.

Richard Raši

Richard Raši

Otázkou zostáva, prečo sa o takýchto dôležitých zásahoch do zdravotnej starostlivosti ľudí v regiónoch nediskutuje na odbornej úrovni aj so samosprávami skôr, ako sa vypracuje konkrétny materiál.

Potom nečudo, že predstavitelia dotknutých miest, kde sa majú rušiť akútne lôžka a transformovať komplexné regionálne nemocnice na komunitné, zaujmú obranné postavenie a vyjadria svoj nesúhlas s navrhovaným riešením, chrániac záujmy svojich občanov. Presne to sa stalo vo Zvolene.

Vladimír Lengvarský vľavo

Vladimír Lengvarský vľavo

Autor: TASR a (tom), Foto: ilustračné