Mesto Banská Bystrica vyhlásilo verejnú anonymnú ideovú súťaž návrhov 8. februára 2023 v súlade so súťažným poriadkom Slovenskej komory architektov. Celkovo bolo prihlásených šesť návrhov.
Jeden návrh bol z posudzovania vylúčený z dôvodu nedodržania termínu podania. Odborná porota tak hodnotila a vyberala víťaza z piatich návrhov. Verejnosť si ich bude môcť do 12. mája tohto roka pozrieť v priestoroch historickej Radnice.
Petermanova veža tvorí súčasť opevnenia mestského hradu, objektu Barbakánu, na Námestí Štefana Moysesa. V súčasnosti je využívaná len na zvonenie. Nakoľko má potenciál pre rozvoj cestovného ruchu v meste, samospráva aj formou ideovej súťaže hľadá možnosti, ako ju môže sprístupniť pre širokú verejnosť.
„Vo veži a jej okolí je potrebné navrhnúť a vyriešiť sprístupnenie tretieho nadzemného podlažia. Taktiež i prevádzku a vytvorenie expozície hradného areálu a histórie mesta, ako aj riešenie blízkeho okolia veže,“
hovorí Tomáš Pastorok, vedúci Oddelenia cestovného ruchu MsÚ Banská Bystrica.
Jednotlivé súťažné návrhy hodnotila porota, ktorú tvorili autorizovaní architekti zo Slovenskej a Českej komory architektov a zástupcovia Krajského pamiatkového úradu v Žiline a Banskej Bystrici. Súčasne aj prizvaný expert zastupujúci cestovný ruch, ďalej archeológ a historik.
„Petermanova veža je významnou dominantou centra mesta. Práve vďaka svojej výške a polohe ponúka nádherné výhľady na mesto a okolie. Bola by škoda nevyužiť jej potenciál v podobe sprístupnenia pre všetkých Banskobystričanov a návštevníkov mesta. Súťažiaci mali naozaj ťažké zadanie pretože pochopiť zložité priestorové vzťahy okolia, a aj samotnej veže, v kontexte historického vývoja, nebolo vôbec jednoduché. Preto som rád, že ocenené návrhy predostreli viaceré možnosti a riešenia ako ďalej,“
dopĺňa architekt mesta Martin Pavelek.
Víťazom sa stala spoločnosť fram architekti s.r.o. z Bratislavy. Druhé miesto so svojím návrhom obsadila architektka Dominika Mikátová a tretiu pozíciu architektka Lucia Kurillová z Banskej Bystrice. Výsledky súťaže budú slúžiť ako jeden z podkladov pre budúcu diskusiu, aj ako úvahy o využití územia a následné obstaranie prípravnej a projektovej dokumentácie.
Pri samotnej realizácii bude nutné rešpektovať všetky hodnoty tejto národnej kultúrnej pamiatky. Súťažné návrhy budú vystavené v priestoroch historickej Radnice na Námestí SNP 1 od 2. do 12. mája 2023. Verejnosť si ich môže prezrieť počas pracovných dní, v čase medzi 8:00 až 17:00 hod.
Víťazný návrh fram architekti
Hodnotiaca komisia v zložení: Roman Turčan, Jaromír Chmelík, Vladimir Majtan, Peter Vodrážka a Peter Surovec rozhodla na zasadnutí dňa 21. apríla o výsledkoch súťaže nasledovne:
1. miesto (cena 3 000 €) – návrh „A“: FRAM Architekt
Autori: Ing. arch. Martin Kotrus, Ing. arch. Alexandra Kotrusová, PhD.
Návrh uvažuje so zrekonštruovaním časti hmoty kamenného hradobného múru do pôvodnej výšky a so sprístupnením veže na úrovni 3.NP otvorom na SZ fasáde veže. Prístup k tomuto otvoru je schodiskom vedúcim z objektu situovanom na mieste bývalého mýtneho domčeka popri zrekonštruovanom torze múru až na korunu jeho muriva, kde sa ponúka vyhliadka na hradný areál.
Nový vstupný objekt veže s recepciou je riešený v prijateľnom objeme, charakteristickom pre niekdajší strážny domček s pultovou strechou. Objekt je prístupný priamo z úrovne priľahlých spevnených plôch.
Otázne je nakladanie s prezentovanými základmi strážneho domčeka, resp. úpravou prístupu do objektu, prípadne úpravou nivelety priľahlých spevnených plôch. Objekt je navrhnutý ako murovaný, v súčasnom duchu s použitím moderných výrazových prostriedkov, jeho interiér je jednoducho čitateľný a pôsobí „čisto“. Má účelne riešenú dispozíciu a dobre komunikuje s okolím prostredníctvom pravidelne umiestnených vysokých presklených otvorov na fasádach.
Návrh dôsledne rieši prevádzkovú schému pohybu návštevníkov expozície vo veži, vrátane zjednosmernenia prehliadkových trás v 3. – 5. NP veže. Uvažuje aj s možnosťou využitia východu cez Barbakán na 4. NP veže i keď tento nie je zahrnutý do prehliadkovej trasy.
Porota kladne hodnotí návrh výmeny oceľovej zvonovej stolice za drevenú, ako aj prehliadkovú lávku nad nosnou konštrukciou zvonov. Nové stropy vo veži sú navrhnuté drevené trámové, schodiská oceľové s transparentným kovovým zábradlím (ťahokov).
Návrh pôsobí spomedzi všetkých návrhov najpriateľskejšie k okoliu a k pamiatke, prístavba (vstupný objekt) veže je navrhnutá primerane a citlivo. Predložené riešenie má potenciál sa rozvíjať, prístupy a prepojenia priestorov sú navrhnuté vhodne.
Odporúčania:
Murované konštrukcie vstupného objektu môžu mylne evokovať, že ide o pôvodné murivo strážneho domčeka – odporúča sa prípadne zvážiť materiálové stvárnenie jeho fasád.
Návrh znegoval existujúcu prezentáciu kamenných murív strážneho domčeka a novostavbu osadil na jeho miesto na úroveň priľahlého nádvoria v snahe o rekonštrukciu dobovej historickej situácie. Existenciu pôvodného domčeka by bolo vhodné prezentovať v rámci expozície. Otázne je či by mala byť realizovaná dostavba múru práve v takomto rozsahu a aké by malo byť jeho možné využitie.
Zdroj: Miroslav Strelec a Archinfo.sk, Foto: mesto BB, redakčné a návrh