Mesto Banská Bystrica venuje pozornosť ľuďom bez domova celoročne, pripravené je aj na tohtoročnú zimu

SPRÁVY
0 /

Banskobystrická samospráva poskytuje sociálne služby krízovej intervencie nepretržite a v spolupráci aj s inými subjektmi pracuje s ľuďmi bez domova systémovo počas celého roka. Tí môžu v meste pod Urpínom počas mrazivej zimy využiť nocľaháreň Večierka a ohrevňu, ktoré sa nachádzajú v objektoch mesta Pod Urpínom 6, v zriaďovateľskej pôsobnosti Slovenského Červeného kríža, Územný spolok Banská Bystrica.

Hoci ich kapacity dlhodobo postačujú, mesto pripravilo aj ďalšiu alternatívu. Počas mínusových teplôt v noci sprístupní pre ľudí bez domova v prípade potreby aj priestory v bývalej ZŠ Magurská, ktoré samospráva využívala pre túto zraniteľnú skupinu počas pandémie.

Červený kríž Pod Urpínom 6

Červený kríž Pod Urpínom 6

Mesto Banská Bystrica bolo pred viac ako tridsiatimi rokmi jedným z prvých miest na Slovensku, ktoré na svojom území zriadilo nocľaháreň pre ľudí bez domova a začalo sa venovať krízovej intervencii v sociálnych službách na profesionálnej úrovni. V rámci nocľahárne Večierka dodnes funguje ohrevňa – vykurovaný priestor, ktorý je v zimných mesiacoch sprístupnený pre ľudí bez domova.

Práci s ľuďmi bez domova sa venujeme spolu so Slovenským Červeným krížom systémovo 365 dní v roku, nielen v zimných mesiacoch. Pripravení sme aj na tohtoročnú zimu. Stále platí, že ak príslušníci mestskej polície, na základe vlastných obhliadok v teréne alebo podnetov od obyvateľov, nájdu osobu v ohrození, stotožnia ju a oboznámia, kde môže prečkať zimu. V prípade, že bude vystavená zlému počasiu, nebude si vyžadovať hospitalizáciu v nemocnici a bude súhlasiť s prevozom do ohrevne, aj tento rok spolupracujeme so zdravotnou dopravnou službou, ktorá zabezpečí jej prevoz,“

hovorí Karol Langstein, vedúci Oddelenia sociálnej a krízovej intervencie MsÚ v Banskej Bystrici.

Nocľaháreň Večierku a ohrevňu Pod Urpínom 6 môžu využívať len tie osoby bez domova, ktoré vedia dodržiavať pravidlá.

Pri náleze človeka na území mesta Banská Bystrica bez zjavných vonkajších poranení, ktorý prejaví záujem o pomoc, je možné ho doviezť do našich zariadení na adrese Pod Urpínom 6. Takýto človek môže byť aj pod vplyvom alkoholu, v žiadnom prípade však nesmie byť fyzicky agresívny. Bude mu poskytnutá možnosť dočasného pobytu vo vyhriatej miestnosti, prístup k sociálnym zariadeniam a teplý nápoj.“

objasňuje Lukáš  Longauer, koordinátor pre krízové riadenie a humanitárnu pomoc zo Slovenského Červeného kríža.

Okrem mesta pôsobia v Banskej Bystrici neštátne a dobrovoľnícke subjekty, ktoré ľuďom bez domova takisto pomáhajú. Samospráva spolupracuje so všetkými subjektmi v tejto oblasti, čo deklaruje aj variabilnosť služieb pre cieľovú skupinu. Okrem Slovenského Červeného kríža ide napr. o Slovenskú katolícku charitu – diecéza Banská Bystrica,  Misijné hnutie, komunitu  Sant´Egidio či CKO.

Práve so zástupcami Sant´Egidio a CKO sme sa stretli, pretože z ich strany odznieva požiadavka na posilnenie kapacít pre ľudí bez domova počas zimy a vybudovanie vyhrievaného nízkoprahového stanu na území mesta. My vieme zabezpečiť materiálno-technické vybavenie a na základe ich vyjadrení na mestskom zastupiteľstve sme očakávali, že nám budú nápomocní s vykonávaním dohľadu nad režimom a fungovaním stanu. Na spoločnom stretnutí sme zistili, že na takúto pomoc sa  spoľahnúť nemôžeme. Napriek tomu sme našli spôsob, ako prevádzku nízkoprahovej dočasnej nocľahárne zabezpečíme. Urobíme tak aj napriek tomu, že Slovenský Červený kríž má dostatočné kapacity v nocľahárni Večierka a ohrevni. Ľuďom bez domova  vytvoríme ďalšiu možnosť, kde budú môcť prečkať noc, hoci aj pod vplyvom alkoholu. V prípade, že budú zariadenia Pod Urpínom 6 plne obsadené, sprístupníme priestor v bývalej ZŠ Magurská, ktorý slúžil pre túto cieľovú skupinu počas pandémie,“

objasňuje primátor Ján Nosko. 

Karol Langstein a Ján Nosko medzi bezdomovcami

Karol Langstein a Ján Nosko medzi bezdomovcami

Miestnosti v niekdajšej ZŠ Magurská dnes pracovníci Podniku medzitrhu práce upratujú, následne do nich príslušníci mestskej polície navozia potrebné vybavenie – deky, matrace a podobne.

V prípade sprístupnenia týchto priestorov bude dohľad nad dodržiavaním poriadku vykonávať mestská polícia.

Bývalá ZŠ Magurská na sídlisku Sásová

Bývalá ZŠ Magurská na sídlisku Sásová

Zdroj: Zdenka Marhefková , Foto: mesto BB a ilustračné