Mesto Banská Bystrica pokračuje vo svojom rozvoji aj v ekonomicky ťažkých časoch

SPRÁVY
10 /

V utorok sa na mestskom úrade stretlo vedenie mesta Banská Bystrica v zložení primátor Ján Nosko, viceprimátori Jakub Gajdošík, Martin Majling a prednostka MsÚ Marica Koreňová s novinármi, aby informovali o hospodárení mesta za rok 2023 a plánoch rozvoja v novom roku 2024.

Vďaka zodpovednému hospodáreniu počas uplynulých rokov sa dokáže mesto Banská Bystrica rozvíjať aj v čase krízy. Samospráva aj napriek nepriaznivej ekonomickej situácii pokračuje v rozbehnutých projektoch, ako aj v príprave nových investičných zámerov. Pracuje sa na projektových dokumentáciách v rôznych oblastiach, od obnovy ciest, chodníkov, školských zariadení cez budovanie cyklistickej infraštruktúry, parkovísk, oddychových zón i zelených projektov.

Za posledný rok sa podarilo ukončiť prvú etapu budovania polopodzemných kontajnerov, zrekonštruovať rozsiahly úsek cesty v nevyhovujúcom stave na Poľnej ulici, a zároveň obnoviť mnoho miestnych ciest a chodníkov v rôznych častiach mesta, o výbere ktorých rozhodujú priamo jednotlivé občianske rady. Motoristi, cyklisti i peší už môžu bezpečne jazdiť po ďalšom opravenom moste, tentoraz na Mládežníckej ulici na Fončorde.

Ďalším skvalitnením vybavenia si prešli mestské Rozprávkové jasličky, komplexnou rekonštrukciou sa môže pochváliť Materská škola na Šalgotarjánskej, ale aj odborné učebne, jedálne a telocvične vo vybraných základných školách. V skúšobnej prevádzke sú po komplexnej rekonštrukcii aj nové kremačné pece.

K ďalším investičným akciám patrilo vybudovanie cyklomosta vedúceho ponad R1-ku či modernizácia svetelných križovatiek na I/66-ke popri Hrone. V uplynulom roku došlo k nákupu nových vozidiel MHD, ako aj k získaniu eurofondov na vybudovanie cyklotrasy v Sásovej. Samospráva získala kvalitné návrhy revitalizácie mestského parku i Námestia slobody, ktoré vzišli z krajinársko-architektonickej súťaže a súťažného dialógu.

Mesto pokračuje aj v príprave najväčšieho zeleného projektu vo svojej histórii – Zelené sídliská, ktorý je zameraný  na obnovu verejných mestských plôch so zavádzaním zelených a modrých opatrení zmierňujúcich negatívne dopady súvisiace so zmenou klímy. V neposlednom rade išlo o odkúpenie Domu kultúry v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom či o aktivity smerujúce k záchrane NKP Medeného hámra.

Okrem investičných zámerov Banská Bystrica v posledných mesiacoch upriamila pozornosť aj na transformáciu Školského úradu, prijala  referenta školskej krízovej intervencie a otvorene hovorí o súčasných problémoch na školách, medzi ktoré patria najmä drogy a šikana.

V histórii mesta sa nikdy nepripravovalo také množstvo projektov, ako je tomu v súčasnosti. Vďaka tomu, že sme v uplynulých rokoch hospodárili zodpovedne, môžeme aj v ekonomicky ťažkých časoch využiť na prípravu projektových dokumentácií úverové zdroje, ktoré nám v prípade získania financií z eurofondov budú refundované. Poďakovanie patrí zamestnancom naprieč všetkými odbornými útvarmi mestského úradu, bez ktorých by sme nič nedokázali,“

povedal primátor Ján Nosko.

Mesto má rozpracované projektové zámery vo výške viac ako 100 miliónov eur, pričom 60 miliónov je možné získať z eurofondov, ktoré sú priamo vyčlenené pre Banskú Bystricu a 18 okolitých obcí. O zvyšné zdroje sa bude uchádzať z dopytových výziev z Programu Slovensko alebo Plánu obnovy a odolnosti.

Intenzívne pracujeme aj na projekte hokejbalového ihriska a skejtparku na Tajovského ulici. Významný pokrok sme za posledný rok urobili aj v oblasti budovania cyklotrás. Okrem získania takmer 1,5 milióna eur na  realizáciu časti sásovskej cyklotrasy sme po náročnom procese dokončili aj projektovú dokumentáciu na cyklotrasy v Radvani, na Fončorde a trasu spájajúcu Sásovú s centrom mesta. Verím, že v budúcom roku sa nám na ich budovanie podarí získať mimorozpočtové zdroje z vyhlásených výziev,“

uviedol Jakub Gajdošík, prvý  zástupca primátora.

Samospráva  pripravuje do ďalšieho obdobia aj projekty budovania zariadení pre seniorov na Malachovskej a Rudlovskej ceste, výstavbu nájomných bytov na Ďumbierskej ulici, obnovu základných škôl, modernizáciu verejnej osobnej dopravy, revitalizáciu verejných priestranstiev, budovanie fotovoltických elektrární na strechách mestských budov a pod.

Mnohé z projektov sú zamerané na zvyšovanie kvality životného prostredia a zavádzanie opatrení súvisiacich so zmenou klímy. V uplynulom období bola úspešná aj mestská organizácia ZAaRES a vďaka získaným grantom sa vysadilo v Sásovej a Radvani-Kráľovej takmer sto kusov drevín. V budúcom roku bude Banská Bystrica hostiť Majstrovstvá Európy juniorov v atletike do 18 rokov. Po EYOF-e ide o najväčšie športové podujatie, aké sa v našom meste za posledné desaťročia konalo,“

doplnil 2. zástupca primátora Martin Majling.

Vedenie mesta otvorene hovorí aj o projektoch, ktoré sa doposiaľ nepodarilo zrealizovať a boli presunuté do ďalšieho roka. Ide napríklad o dobudovanie oddychovej zóny Tajovka či slepej ulice na Poľnej ulici. K ďalším patrí výstavba parkovísk na Tatranskej i Poľnej ulici č. 11 až 17. Samospráva plánuje od budúceho roka vo vybraných častiach mesta postupne zaviesť novú reguláciu parkovania.

Základným pilierom pre dosahovanie našich cieľov je kvalitný tím ľudí, bez ktorého by sa nám nič nepodarilo zrealizovať. V dnešnej dobe, keď je náročné nájsť kvalifikovanú pracovnú silu vo všetkých oblastiach sa postupne snažíme o to, aby sme vytvorili  také pracovné podmienky, vďaka ktorým sa pre našich zamestnancov stane práca atraktívnou. Aj v ďalšom období bude našou ambíciou získavať zdroje zapájaním sa do mäkkých projektov, ktorých cieľom je budovanie kapacít mestského úradu,“

poznamenala na záver prednostka MsÚ Marica Koreňová.

Zdroj: Zdenka Marhefková mesto BB a redakčné, Foto: mesto BB a redakčné