FOTO: Mesto Banská Bystrica má sochu svojho zakladateľa Bela IV.

SPRÁVY
5 /

V Banskej Bystrici odhalili v piatok 25. júna sochu panovníka Bela IV., ktorý v roku 1255 udelil osade Bystrica mestské výsady a povýšil ju na slobodné kráľovské mesto. Nachádza sa v hradnom areáli za Petermanovou vežou, ktorá je dnes súčasťou Barbakanu v centre mesta.

O umiestnení sochy kráľa v nadživotnej veľkosti, okolo ktorej vznikla v Banskej Bystrici  rozporuplná rozhodol banskobystrický Krajský pamiatkový úrad. Slávnostného odhaľovania sochy sa zúčastnili štátny tajomník Maďarskej republiky Árpád János Potápi,  primátor mesta Ján Nosko, iniciátor myšlienky  osadenia sochy zakladateľa mesta Stanislav Mičev a ďalší vzácni hostia.

Zľava Stanislav Mičev, Ján Nosko a Árpád János Potápi

Zľava Stanislav Mičev, Ján Nosko a Árpád János Potápi

 „Som rád, že po rokoch sa nám podarilo zreálniť osadenie sochy panovníka Bela IV., ktorému vďačíme za udelenie výsad a naštartovanie ekonomického rozvoja. Som presvedčený, že tento uhorský kráľ má nezastupiteľné miesto v histórii nášho mesta.Aj keď sa objavili pochybnosti, kde by mala byť socha umiestnená, práve výber lokality za Barbakanom je konsenzom Krajského pamiatkového úradu a Rady primátora pre architektúru a urbanizmus. Až život však ukáže, ako Belo IV. do tohto priestoru zapadne. Ďakujem všetkým, ktorí sa na vytvorení sochy podieľali a prispeli na jej realizáciu. Verím, že hradný areál sa aj vďaka tomuto dielu stane miestom, ktoré budú domáci i zahraniční návštevníci radi vyhľadávať,“

povedal primátor Ján Nosko.

Slávnostné odhalenie sochy

Slávnostné odhalenie sochy

Chcem sa poďakovať za podporu pri realizácii sochy Bela IV. Máme za sebou náročné obdobie. Dnešná slávnosť upriamilanašu pozornosť na to, že máme dôvod hľadieť do budúcnosti s dôverou. To, čo pred niekoľkými rokmi existovalo iba v snoch niektorých, bolo splnené a stalo sa skutočnosťou. Je nám veľkým potešením, že sme sa dnes mohli zhromaždiť bez ohľadu na národnú príslušnosť. Oplatí sa spomínať na naše spoločné dejiny a prejaviť vzájomnú úctu,“

dodal štátny tajomník Úradu predsedu Vlády Maďarska pre národnú politiku Árpád János Potápi.

Kráľ Belo IV.

Kráľ Belo IV.

Autorom návrhu sochy Socha Bela IV.  je akademický sochár Peter Gáspár. Autorom architektonického návrhu pamätníka  sochy kráľa Belo IV. je architekt Martin Somora. Vertikálna kompozícia postavy kráľa v nadživotnej veľkosti má vyjadrovať rozhodnú osobnosť panovníka. Postavu kráľa reprezentujú kráľovské atribúty: koruna na hlave, meč ako symbol slobodného mesta a ochrancu krajiny v pravej ruke či darovacia listina mestských práv v ľavej ruke.

Modelácia a tvaroslovie sochy vystihujú pevný postoj potvrdzujúci dôležitý historický akt v živote mesta a jeho obyvateľov. Postava kráľa v dobovom oblečení je kompozične jasne definovaná, výraz vyžaruje rozhodnosť a silu, drapéria svojou skladbou vhodne podporuje stavbu plastiky. Socha s výškou 230 cm je osadená na vertikálnom žulovom postamente v materiáli bronz s tmavošedou historizujúcou patinou.

Socha Bela IV.

Socha Bela IV.

Socha  Belo IV. vznikla z verejnej dobrovoľnej zbierky, do ktorej poskytla významnú sumu približne 14 940 eur aj spoločnosť Bethlen Gábor Alapkezelö Zrt. so sídlom v Budapešti, ktorá podporuje maďarskú menšinu žijúcu na Slovensku. Dokopy sa podarilo vyzbierať viac ako 50 000 eur.

Aktivity smerujúce k vytvoreniu a osadeniu sochy panovníka Belo IV. začala samospráva podnikať už v roku 2015 na podnet poslanca mestského zastupiteľstva a riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva.

Návrh

Návrh

„V tom období vyzval mesto, aby navrhlo, kde originál sochy kráľa Belo IV. umiestniť, zároveň aby bola vyhlásená verejná zbierka na realizáciu tohto diela. Oslovené boli tiež spoločnosti pôsobiace v Banskej Bystrici, ako aj Veľvyslanectvo Maďarska, aby prispeli finančnými prostriedkami a pomohli dielo zrealizovať,“

uviedla hovorkyňa primátor mesta Zdenka Marhefková s tým, že myšlienku osadenia sochy si osvojili viacerí banskobystrickí podnikatelia, ale aj nadácia Gábora Betlena z Maďarska.

Uhorský kráľ Belo IV. udelil osade Bystrica mestské výsady v roku 1255 a vyznamenal ju na slobodné kráľovské mesto. Základom rozmachu Banskej Bystrice sa tak stali získané privilégiá, ako napríklad vymedzenie hraníc, právo slobodnej voľby farára i richtára, povolenie hľadať a ťažiť zlato, striebro a ostatné kovy, právo užívať lesy, lúky a ďalšie.

Zdroj: Zdenka Marhefková a (tom), Foto: mesto BB, ET a ilustračné