Mesto Banská Bystrica aj BBSK reagujú na energetickú krízu a prijímajú potrebné opatrenia

SPRÁVY
12 /

Samosprávy na Slovensku sú pod tlakom energetickej krízy, neujasnenej daňovej politiky štátu a bez znalosti východísk štátneho rozpočtu na budúci rok, spolu s pokračujúcim zdražovaní. Situácia ich núti k prijímaniu opatrení zameraných na šetrenie s energiami.

Mesto Banská Bystrica

Banskobystrická samospráva  má vypracovaný plán šetrenia s energiami, ktorý sa aktualizuje podľa toho, ako sa vyvíja vývoja súčasná energetická kríza, ktorá zasahuje všetky segmenty národného hospodárstva.

Mesto Banská Bystrica sa zameriava na kontrolu v súvislosti s vykurovaním a prípadnou reguláciou dodávok tepla, aby sa dosahovala optimalizácia vykurovacích kriviek.

Najväčší objem elektrickej energie využíva samospráva mesta Banská Bystrica na verejné osvetlenie, kam smeruje aj najviac opatrení. Tie chceme realizovať tak, aby nebola znížená alebo ohrozená bezpečnosť obyvateľov. Mesto zabezpečilo nákup elektrickej energie na budúci rok vo výhodnej tarife, avšak aj napriek tomu patria úspory medzi naše priority,“

skonštatovala hovorkyňa primátora mesta Dominika Adamovičová.

Pripravované opatrenia  sú zamerané na drobné úspory v mestských budovách, výmenu technológií osvetlenia za efektívnejšie, účinnejšie izolácie, šetrný režim spotrebičov, termoregulačné hlavice a optimalizáciu svietenia.

„Mestský úrad súčasne pracuje na príprave krízového plánu pre nasledujúce vykurovacie obdobie pre prípad obmedzenia alebo výpadku dodávok jednotlivých energií. Nastavenia a intenzita opatrení budú závisieť od vývoja a regulácií stanovených na národnej úrovni,“

doplnila Adamovičová.

Z hľadiska dlhodobých opatrení samospráva uvádza do praxe projekty, ktorými sa zlepšuje energetická hospodárnosť v mestských budovách, pripravuje masívnejšiu rekonštrukciu verejného osvetlenia a smeruje k výrobe vlastnej elektrickej energie s využitím fotovoltických systémov v kombinácii so zelenými strechami.

Banskobystrický samosprávny kraj

BBSK pristúpil k plneniu desiatich okamžitých opatrení, ktorými chce znížiť energetickú náročnosť úradu a svojich organizácií s cieľom ušetriť 15 percent nákladov na energie.

Ako konštatoval riaditeľ Úradu BBSK Matúš Hollý, patrí k nim zníženie teploty vykurovania o jeden až dva stupne, skrátenie času kúrenia naplno a predĺženie času temperovania, rovnako vypnutie vonkajšieho nočného osvetlenia budovy úradu, zníženie počtu hodín, počas ktorých sa na úrade svieti, ako aj vypínanie počítačov namiesto stand-by režimu, tlačiarní a prístrojov na ohrev a chladenie vody mimo pracovného času a cez víkendy.

Ušetriť náklady na energie má aj modernizácia osvetlenia a výmena žiaroviek za úsporné, tiež inštalácia pohybových senzorov na vybraných miestach, kde sa často svieti, ale pohyb ľudí nie je tak frekventovaný.

Dlhodobé riešenia kraja, ktoré majú viesť k výraznejším úsporám energie, sú v rôznom stupni rozpracovania.

„Ide o zvýšenie energetickej sebestačnosti inštalovaním fotovoltických a fototermických panelov na strechách objektov vo vlastníctve kraja. Pripravujeme tiež projekt Energetický manažment BBSK a chceme zmeniť palivovú základňu, kde sa od našich kotolní budeme prikláňať skôr k napájaniu na centrálne zdroje tepla,“

uviedol Hollý.

Zdroj: (tom) a TASR , Foto: ilustračné