Minulý týždeň sme uverejnili zaujímavý rozhovor s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Kúpeľov Sliač, a.s. Ing. Mgr. Martinom Beňuchom o aktuálnej situácii v kúpeľoch, o plánoch na ich komplexnú obnovu i o víziách rozvoja slovenského kúpeľníctva v budúcnosti.
V rámci nedávnej návštevy predsedu NR SR Petra Pellegriniho a ministrov novej vlády (vrátane ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej) za Hlas v Banskej Bystrici sa predseda parlamentu zastavil v kúpeľoch Sliač, kde mu riaditeľ Beňuch predstavil svoju víziu celkovej rekonštrukcie štátnych kúpeľov aj s novým zameraním, vrátane ďalšieho rozvoja kúpeľníctva na Slovensku, čo bolo prijaté s veľkým porozumením.
Vznik novej vlády SR a poslaneckého zboru NR SR otvára príležitosť nielen pre lepšie a komplexnejšie zakotvenie úlohy kúpeľníctva v systéme manažmentu pacienta, ale aj pre adekvátne financovanie komplexných zdravotníckych služieb a individuálnych zdravotných výkonov poskytovaných v prírodných liečebných kúpeľoch.
Zároveň je to šanca na vytvorenie strategického dokumentu, ktorý bude výsledkom medzirezortnej spolupráce Ministerstva zdravotníctva SR a pripravovaného Ministerstva športu a cestovného ruchu SR.
„Kúpeľníctvo a liečivé prírodné pramene našej krajiny si vyžadujú viac pozornosti zo strany štátu. Ich úloha možno na prvý pohľad nie je tak vysoko významná, ale je skutočne dôležitá z viacerých aspektov – od prvotnej liečby, cez ochranu prírodného bohatstva a dedičstva, rozvoj regiónov prostredníctvom cestovného ruchu, až po podporu zamestnanosti či exportu služieb prostredníctvom incomingu návštevníkov zo zahraničia. Je určite mnoho tém a problematických bodov, ktoré sú väčšou prioritou aj v zdravotníctve, o tom nepochybujem, no pri správnom nastavení systému, môžeme byť významnou oporou v prevencii a významnými subjektmi v poskytovaní rehabilitácie v širokom spektre indikácií,“
hovorí riaditeľ štátnych Kúpeľov Sliač Martin Beňuch.
Na tieto príležitosti, ktoré kúpeľníctvo ponúka, upriamovala pozornosť aj odborná konferencia Vizionári v kúpeľníctve, ktorá sa konala priamo na pôde Kúpeľov Sliač. Zástupcovia politických strán a vtedajší tieňoví ministri venujúci sa problematike zdravotníctva diskutovali o možnostiach, ako zlepšiť postavenia kúpeľníctva na Slovensku a ako vychádzať z príkladov dobrej praxe, napríklad zo zahraničia.
„V týchto dňoch sa oboznamujeme so strategickým dokumentom novej vlády – programovýmvyhlásením. Som nesmierne rád a vďačný, že sa v ňom vyskytuje prísľub novej vlády, zamerať sa na rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a zvýšenie unikátneho potenciálu prírodných zdrojov Slovenska. Môžem skonštatovať, že zástupcovia kúpeľov majú konkrétnu predstavu o tom, ako by sme mohli dosiahnuť efektívnejšiu spoluprácu s rezortmi a ich úradmi a najmä zlepšiť starostlivosť o pacienta. Naše predstavy sú adekvátne hodnote prírodného bohatstva, o ktoré sa dlhodobo staráme, no zatiaľ stále nedostatočne využívame jeho potenciál v zdravotníctve i cestovnom ruchu,“
tvrdí Beňuch.
K tomu, aby sa procesy zlepšili a agenda naštartovala, by podľa riaditeľa štátnych kúpeľov Sliač pomohlo zriadenie špeciálnej medzirezortnej pracovnej skupiny, ktorej úlohou by bol vznik strategického dokumentu pre dlhodobý rozvoj a uplatnenie služieb prírodných liečebných kúpeľov a liečební v Slovenskej republike.
Dôležité je tiež venovať pozornosť financovaniu výkonov a služieb v kúpeľoch a liečebniach, podpore budovania lôžkových kapacít na rozšírenie rehabilitačných pracovísk, obnove vedeckotechnických kapacít v oblasti balneológie a balneoterapie.
V neposlednom rade je tu oblasť infraštruktúry a znižovanie investičného dlhu, ktorá vplýva na kvalitu poskytovaných služieb v kúpeľníctve a úroveň starostlivosti, údržby a rozvoj prírodných liečivých zdrojov.
„V Kúpeľoch Sliač významne pociťujeme spomínaný investičný dlh, ktorý spôsobil uzavretie niektorých liečebných domov. Mnohé z nich, nielen u nás, sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Máme ambíciu rozvíjať toto územie a poskytovať adekvátnu úroveň služieb pre klientov. Aj preto intenzívne pracujeme na projekte obnovy a cítime, že nájdeme oporu aj v novom vedení našich akcionárov,“
dodáva riaditeľ Martin Beňuch.
Kúpele Sliač môžu byť podľa neho príkladom, ako sa dajú postaviť na nohy či ďalej rozvíjať aj ďalšie kúpele, kúpeľné liečebne a kúpeľné miesta na Slovensku.
Kúpeľníctvo má u nás historicky ešte z čias Československa obrovskú tradíciu. pätnú väzbu z histórie, ktorou sa treba inšpirovať spätnou väzbou z histórie a pozrieť sa, ako fungovalo kúpeľníctvo vtedy. To je aj prioritou na Sliači, vrátiť do týchto kúpeľov všetko, čo tu fungovalo s moderným vybavením.
Zdroj: Black Apple a (tom) , Foto: Peter W. Haas a ilustračné