Ledecký z SaS zaútočil na Daškov Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, ten sa bráni faktami

SPRÁVY
2 /

Poslanec NR SR Vladimír Ledecký (SaS) nečakane zaútočil na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK), ktorý vedie Bystričan Alexander Daško, za údajne slabé výsledky a  akčné plány inklúzie Rómov na roky 2025 – 2027, ktoré vraj neriešia ich reálne problémy. Vládny splnomocnenec však poskytol verejnosti dôkazy, ktoré jednoznačne vyvracajú tvrdenia opozičného poslanca.

Účelová kritika vládneho splnomocnenca zo strany opozičného poslanca

Najnovšia kritika zo strany opozičného poslanca Ledeckého prekvapuje v čase, keď Európska komisia hodnotí Daškov úrad ako jeden z najlepších v oblasti čerpania eurofondov na riešenie konkrétnych problémov rómskej komunity na Slovensku. V konfrontácii s realitou budí skôr dojem politickej účelovosti ako relevantného hodnotenia práce splnomocnenca a jeho úradu.

V niečom to pripomína útoky Vladimíra Ledeckého z roku 2021, vtedy ešte štátneho tajomníka Za ľudí na Remišovej Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), na banskobystrického primátora Jána Noska kvôli vytvoreniu dvoch samostatných území  udržateľného mestského rozvoja (UMR) na prijímanie eurofondov v novom programovom období v okolí po dohode Banskej Bystrice a Zvolena.

Mestá Banská Bystrica a Zvolen

Mestá Banská Bystrica a Zvolen

Ledecký presadzoval jedno spoločné územie aj proti vôli oboch samospráv, dokonca pod hrozbou neudelenia financií z EÚ. Zastavila to napokon až Európska komisia, ktorá dala za pravdu obom mestám – Banskej Bystrici a Zvolenu, čo podporili aj Únia miest Slovenska so združením krajských miest SK8. Krátko potom Ledecký skončil ako štátny tajomník MIRRI, neskôr prestúpil do SaS.

Aktuálne podľa Ledeckého vláda zlyháva v oblasti marginalizovaných rómskych komunít,  pričom  Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity neplní ani svoju koordinačnú úlohu, ani nie je garantom zásadných rozhodnutí. Opozičný politik tvrdí, že v súčasnosti má tento úrad asi 290 zamestnancov a množstvo „dohodárov“, pričom sú výsledky úradu veľmi chabé.

Vladimír Ledecký ako štátny tajomník MIRRI reprezentujúci stranu Za ľudí

Vladimír Ledecký ako štátny tajomník MIRRI reprezentujúci stranu Za ľudí

V súvislosti s akčnými plánmi, ktoré vláda schválila vlani 18. decembra, Ledecký hovorí o premrhaných miliónoch eur. Peniaze majú ísť podľa neho na nezmyselné projekty a aktivity, ktoré Rómom nijako nepomôžu. Ako príklad uviedol približne 20 miliónov eur pre Rómsky mediálny dom, vysádzanie stromov v blízkosti rómskych osád za 51 miliónov eur či poradenstvo pre samostatne zárobkovo činné osoby.  Reálne však ide o zamestnávanie Rómov v oblasti životného prostredia.

Pán Ledecký si asi nevšimol, že v období, keď bol štátnym tajomníkom na MIRRI a neskôr koaličným poslancom NR SR, pracovalo na úrade splnomocnenca ešte viac ľudí ako teraz, ale vtedy mu to nevadilo.  Zabudol tiež povedať, že počas ich vlád nemal  ÚSVRK žiadnu koncepciu, ale nikto si to nevšímal. A teraz, keď ju úrad má, to považuje za zbytočné. A to bol pred vstupom do veľkej politiky starostom obce Spišský Hrhov…

Vladimír Ledecký s Veronikou Remišovou na MIRRI

Vladimír Ledecký s Veronikou Remišovou na MIRRI

Podľa Ledeckého sa peniaze pre Rómov minú vo virtuálnom svete, za zbytočné považuje  vynakladanie financií na rôzne štúdie. Za dôležité považuje zabezpečenie prístupu k pitnej vode či riešenie nezamestnanosti Rómov, podporu nájomného a prestupného bývania, ako aj jednozmenné prevádzky škôl, aby mali deti zabezpečené teplé jedlo. Pán Ledecký asi nevie, že v dnešnej dobe sú projekty koncipované nielen pre samotných Rómov, ale pre celé sídelné oblasti.

„Keď bude toto vyriešené, potom sa možno dám presvedčiť aj o iných opatreniach z akčného plánu. Aby sa nestalo to, že stovky miliónov, ktoré máme určené na Rómov, sa rozplynú a naše vylúčené rómske osady budú v takom stave ako sú teraz,“

vyhlásil Vladimír Ledecký.

Zabudol pripomenúť, že audit činnosti Úradu splnomocnenca pre rómske komunity týkajúci sa najmä rokov 2021 až 2023, ktorý vykonal Národný kontrolný úrad (NKÚ), odhalil, že „nejasné kompetencie, prehnaná byrokracia pri schvaľovaní dotácií, netransparentnosť v oblasti ľudských zdrojov a chýbajúca vnútorná kontrola spôsobujú, že vynaložené prostriedky neprinášajú očakávané výsledky“. Bola to teda kritika činnosti ÚSVRK za bývalých vlád, v ktorých istý čas pôsobil aj pán Ledecký.

Poslanec SaS asi zabudol, že kritická správa NKÚ hodnotí obdobie 2021-23, teda vlády Matoviča, Hegera a Ódora. Dnes musí Daškov úrad splnomocnenca naprávať chyby, ktoré nespôsobil, ale to pán Ledeckého vôbec nezaujíma.

Vladimír Ledecký (SaS) v strede

Vladimír Ledecký (SaS) v strede

Reakcia splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity

Splnomocnenec ÚSVRK Alexander Daško, ktorý nastúpil do tejto funkcie  v novembri 2024, v reakcii na kritiku poslanca SaS  uviedol, že jeho úrad pracuje primárne pre marginalizované rómske komunity (MRK), pričom na Slovensku žije 500 až 700 tisíc. Rómov. V nadväznosti na personálne zabezpečenie pripomenul, že implementuje národné a dopytovo orientované projekty, rieši náhle krízové situácie a má aj regionálne štruktúry.

„ÚSVRK sa teší napríklad v implementácii Programu Slovensko prvým priečkam, je úspešný vo vyhlasovaní výziev, kontrahovaní a čerpaní finančných prostriedkov z Európskej únie, pričom v roku 2024 vyhlásil 13 výziev a zazmluvnil takmer 480 projektov za viac ako 199 miliónov eur, v rámci ktorých poskytol viac ako 95 miliónov eur,“

skonštatoval vládny splnomocnenec Alexander Daško.

Splnomocnenec ÚSVRK Alexander Daško

Splnomocnenec ÚSVRK Alexander Daško

Faktom je, že Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) za uplynulý rok zazmluvnil približne 480 projektov za takmer 200 miliónov eur, v rámci ktorých na podporu Rómov a rozvoj infraštruktúry poskytol vyše 95 miliónov eur. ÚSVRK v roku 2024 vyhlásil 13 výziev určených na podporu Rómov a budovanie infraštruktúry v obciach s rómskym obyvateľstvom.

Vďaka aktivitám úradu sa v uplynulých mesiacoch podarilo zamestnať približne 3 100 ľudí, z toho asi 2 500 Rómov a Rómok. Naplno rozbehnúť sa podarilo aj národný projekt Rozvojové tímy, ktorý v pilotnej fáze funguje v 60 obciach naprieč Slovenskom.

Alexander Daško a Ingrid Zubková

Alexander Daško a Ingrid Zubková

„V týchto obciach máme zatiaľ zamestnaných okolo 800 ľudí, z tohto počtu je asi 75 percent zamestnaných Rómov. Približne 200 z nich dostalo vo svojom živote prvýkrát prácu,“

hovorí generálna riaditeľka sekcie európskych programov ÚSVRK Ingrid Zúbková.

Čo sa týka vybraných aktivít akčných plánov, v prípade podpory pestovania a ochrany lesa je podľa Daška cieľom podporiť zamestnanosť a skvalitniť životné prostredie. Aktivita má medzirezortný charakter a jej financovanie bude zabezpečené v rámci viacerých partnerstiev.

Financie na mediálny dom obhajuje ÚSVRK tým, že spolu s národnostným vysielaním ide o jednu z foriem, ako dosiahnuť vyššiu informovanosť a vzdelanosť. Tiež má priniesť viac priestoru na prezentovanie pozitívnych tém o MRK, čo môže prispieť k zlepšeniu spoločenského vnímania Rómov.

Európska komisia

Európska komisia

Národný projekt Rozvojové tímy a ďalšie aktivity Daškovho úradu

ÚSVRK v roku 2024 vyhlásil 13 výziev určených na podporu Rómov a budovanie infraštruktúry v obciach s rómskym obyvateľstvom. Vďaka aktivitám úradu sa v uplynulých mesiacoch podarilo zamestnať približne 3 100 ľudí, z toho asi 2 500 Rómov a Rómok. Naplno sa rozbehol aj národný projekt Rozvojové tímy, ktorý v pilotnej fáze funguje v 60 obciach naprieč Slovenskom.

Projekt je zameraný na mäkké aktivity v oblasti vzdelávania, bývania, dlhového poradenstva či protirómskeho rasizmu, na ktoré nadväzujú infraštruktúrne projekty. Rozvojový tím funguje približne rok aj v obci Šumiac na Horehroní, kde žije približne 650 Rómov. Jednou z aktivít je napríklad práca s malými deťmi a ich rodičmi za pomoci mentoriek z rómskej komunity. S rodinami pracujú na vývine jemnej i hrubej motoriky, deti učia farby či abecedu i slovenský jazyk.

Rozvojový tím v obci Šumiac

Rozvojový tím v obci Šumiac

ÚSVRK v uplynulom roku prostredníctvom rôznych výziev podporoval aj vysporiadanie pozemkov a bývanie Rómov, vyhlásená bola tiež výzva na podporu vzdelávania. Medzi dlhoročné projekty podporené úradom patrí obnova hradov či miestne občianske a preventívne služby. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško považuje takzvané občianske hliadky za mimoriadne úspešné a dúfa, že budú pokračovať aj v budúcnosti.

Aj mesto Banská Bystrica vníma problémy ľudí z marginalizovaných rómskych komunít. Samospráva má spracovanú koncepciu s najakútnejšími potrebami v lokalitách s prítomnosťou rómskych komunít, na ktoré sa chce zamerať v nasledujúcom období. Na riešenie mnohých problémov však  v predchádzajúcom období chýbala súčinnosť aj zo strany štátu.

Alexander Daško na Šumiaci

Alexander Daško na Šumiaci

„Spolu so svojím tímom úrad splnomocnenca v súčasnosti nastavuje víziu smerovania v oblasti marginalizovaných rómskych komunít podľa  potrieb samospráv. Splnomocnenec Alexander Daško nás informoval o tom, že chcú byť nápomocní a poskytovať kompletný servis pri príprave a implementácii projektov, na ktoré budeme môcť čerpať mimorozpočtové zdroje,“

uviedol primátor Ján Nosko po stretnutí so splnomocnencom Alexandrom Daškom.

Štatutár mesta pod Urpínom verí, že vďaka týmto financiám a potrebnej súčinnosti s ÚSVRK sa podarí pohnúť s investičnými zámermi, ktoré by skvalitnili marginalizovaným rómskym komunitám podmienky na bývanie v Banaskej Bystrici a okolí. Zároveň sa banskobystrická samospráva chce zamerať na potrebné vysporiadanie pozemkov, odstraňovanie havarijných stavov, riešenie odkanalizovania jednotlivých lokalít, budovanie prístupových ciest, chodníkov a osvetlenia.

Z vymenovaných aktivít Daškovho úradu za minulý rok vyplýva, že spomínaný útok poslanca Ledeckého možno považovať nielen za politicky účelový, ale zároveň  navodzujúci dojem, akoby sa na financiách z EÚ určených k riešeniu problémov rómskej komunity chcel priživiť niekto iný…

Zľava Alexander Daško a Ján Nosko

Zľava Alexander Daško a Ján Nosko

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné