Ako sme informovali, nehnuteľnosť bývalého Domu kultúry v marci skončila v konkurze na majetok spoločnosti Zvolenská investičná s.r.o. zo skupiny VAV bystrického podnikateľa Petra Valacha. Z toho je zrejmé, že v dohľadnej dobe tento objekt Mesto Banská Bystrica neodkúpi a neuskutoční sa tu rekonštrukcia s projektom Kultúrneho a kreatívneho centra z eurofondov.
Projekt kultúrneho a kreatívneho priemyslu
Pojmom kultúrny a kreatívny priemysel sa označujú tie oblasti, ktoré okrem samotnej kultúry vytvárajú ekonomickú hodnotu na základe individuálneho tvorivého vkladu či umeleckého nadania. Ide o sektor postavený na zhodnocovaní duševného vlastníctva, do ktorého možno zaradiť oblasti tvorivej činnosti, ako architektúra, dizajn, film, hudba, ale aj tvorba počítačových hier či reklama.
V zrekonštruovanom Dome kultúry sa plánovalo okrem priestorov pre kultúrne a spoločenské akcie, divadlo či koncerty vybudovať štúdiá a laboratóriá pre dizajn, nahrávacie štúdiá, multimediálnu sála, coworking, reštauráciu či obchody s výrobkami, ktoré by poskytovali služby začínajúcim podnikateľom v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu
Koordinátor projektu Kreatívneho centra v Banskej Bystrici Martin Pechovský o jeho budovaní povedal:
„Kreatívne centrum tvoríme pomocou koordinačného tímu profesionálov, relevantných hráčov z daných sektorov – umenie, dizajn, nové médiá a tiež za pomoci experta MK SR. Osobne som rozbehol spoločne s viacerými partnermi osvetu na školách a pripravujeme metodiku pre tvorbu vlastných nápadov a projektov už počas školy.“
Kaštieľ Radvanských
Pokiaľ banskobystrická samospráva považuje tento projekt za dobrý a životaschopný, mohla by ho uskutočniť aj v iných nevyužitých objektoch v našom meste, ktoré by sa dali zrekonštruovať s využitím mimorozpočtových zdrojov alebo v spolupráci so súkromným investorom, ako sa to podarilo napríklad pri novej autobusovej stanici.
Z tohto uhla pohľadu sa ponúka práve rekonštruovaný renesančný kaštieľ Radvanských, na ktorom bystrická spoločnosť Miroslav Kartik UNION VTK dokončuje kvalitnú rekonštrukciu strechy nad severným krídlom s novým podkrovím pre bystrického dodávateľa stavby Prima invest spol. s r. o.
Majiteľom kaštieľa Radvanských je Mesto Banská Bystrica a v dlhodobom prenájme ho má Akadémia umení. Aktuálne sa obidve inštitúcie snažia získať na dokončenie rekonštrukcie celého kaštieľa finančné zdroje. Bolo by žiaduce, aby naši stavbári mohli pokračovať v načatom diele s pomocou eurofondov či vládnych grantov.
Akadémia umení chce zrekonštruované priestory kaštieľa Radvanských využívať nielen na výučbu svojich študentov a praktickú prezentáciu činnosti troch fakúlt – dramatickej, hudobnej a výtvarnej, ale celý objekt aj so zrekonštruovaným parkom otvoriť občanom. Na základe podpísania memoranda o spolupráci s rodinou Anderle vznikne v kaštieli expozícia marionet a artefaktov zo života slávneho bábkara Antona Anderleho, aj s produkciou jeho hier.
Prestrešením nádvoria vznikne unikátny priestor pre kultúrne produkcie. Zrekonštruované historické priestory v interiéroch by mohli slúžiť na kreatívny priemysel s obslužným zázemím, pričom sa núka prepojenie so susednou modernou aulou s internátom Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Ďalšie využiteľné priestory na území mesta
Núkajú sa aj ďalšie možnosti. Napríklad neďaleko v Radvani na Námestí Ľ. Štúra sa nachádza opustená budova bývalého Tesca z ťažkého železobetónového skeletu s obrovským zastavaným priestorom a parkoviskom, ktorý by sa dal rekonštruovať na rôzne účely, kultúrny a kreatívny priemysel nevynímajúc.
Nový banskobystrický súkromný majiteľ – skupina PROFINEX holding hľadá možnosti, ako tento rozsiahly objekt využiť. Možno by stálo za to zo strany mesta preskúmať, či by sa tu v spolupráci s týmto investorom nedalo urobiť napríklad aj kreatívne centrum s priestormi pre kultúru. Samozrejme aj s použitím štrukturálnych fondov EÚ, pokiaľ sa mesto zmestí do príslušnej výzvy.
Podobných priestorov čakajúcich na svoju praktické využitie v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu by sme našli aj viac, možno aj s netradičným prístupom k veci. Spomeňme amfiteáter s vybavenosťou či bývalú nákladnú stanicu Cementáreň na Kostiviarskej s priemyselnou architektúrou, bývalé kino Hviezda – Urban Spot, historický priemyselný areál Medený Hámor, bývalá Slovenka a ďalšie zaujímavé priestory.
Je jasné, že nápadov by bolo dosť, len tá cesta k ich realizácii býva často zložitá a krivolaká. Toto vedenie mesta prinieslo do investícií v Banskej Bystrici svieži závan a bolo by veľmi užitočné, keby to pokračovalo ďalej. V meste pod Urpínom žije množstvo šikovných kreatívnych ľudí a pôsobí viacero schopných firiem aj investorov, ktoré by v spolupráci s mestom dokázali urobiť veľké veci.
Nehovoriac o tom, že sa nachádzame v poslednom období čerpania štrukturálnych fondov EÚ, ktoré by bolo hriechom maximálne nevyužiť. Obzvlášť keď napriek absencii BBSK má mesto pod Urpínom pri súčasnom personálnom obsadení výnimočne dobrú spoluprácu na vládnej úrovni a „ťah na bránku“, je tu priestor na hľadanie odvážnych riešení zaujímavých investičných zámerov.
Autor: Miro Toman, Foto: Mirka Chabadová a ilustračné