Kraj spustil ukrajinsko-slovenské call centrum, pre utečencov pripravil kurzy slovenčiny

SPRÁVY
0 /

Banskobystrický samosprávny kraj dnes predstavil ďalšie systémové kroky na pomoc utečencom z Ukrajiny. K ich integrácii prispeje kurzami slovenčiny, spúšťa aj dvojjazyčné ukrajinsko – slovenské call centrum, kde môžu odpovede na svoje otázky získať okrem utečencov aj samosprávy či jednotlivci. Pripravil tiež webovú stránku s informáciami pre cudzincov, ktorí sa rozhodnú na území kraja zotrvať.

Call centrum pre utečencov z Ukrajiny

Utečenci z Ukrajiny, ale aj jednotlivci, inštitúcie či samosprávy, ktoré im podávajú pomocnú ruku. Pre týchto všetkých dnes Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) spustil call centrum, ktoré im zodpovie na základné otázky a pomôže zorientovať sa v legislatíve i novom zákone Lex Ukrajina.

K dispozícii bude call centrum v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00 hod. na telefónnom čísle 0800 221 041.

„Vojna v Ukrajine trvá už viac ako dva mesiace a za ten čas sa aj potreba našej pomoci vyvíjala. Poradiť dnes navyše potrebujú nielen utečenci, ale aj tí, ktorí im pomoc poskytujú. Či už súkromné osoby, podnikatelia alebo mestá a obce, ktoré ich napríklad ubytovali a je pre nich komplikované zorientovať sa v aktuálnej legislatíve. Ich otázky zostávajú často nezodpovedané, zodpovedané až po dlhej dobe, prípadne nevedia, na koho ich adresovať – práve preto Banskobystrický samosprávny kraj prišiel so službou call centra,“

uviedol na utorkovej  tlačovej konferencii podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Zároveň upresnil, že call centrum poskytne utečencom odpovede na otázky v oblastiach štatútu dočasného útočiska, ubytovania, humanitárnej pomoci a vzdelávania. Pre osoby a inštitúcie, ktoré pomáhajú alebo by radi pomohli, to bude poradenstvo v oblastiach Lex Ukrajina, možnosti pomôcť a špecificky poradenstvo pre mestá a obce.

„Verím, že táto služba prispeje k lepšej informovanosti a väčšiemu komfortu všetkých, ktorí museli utiecť pred vojnou, alebo utečencom pomáhajú. Zároveň som veľmi rád, že v call centre sme mohli zamestnať priamo dve dámy z Ukrajiny, ktoré našli svoj nový domov v našom internáte vo Zvolene. Napriek tomu, že vojna hrozným spôsobom vtrhla do ich života, nevzdávajú sa a sú pripravené pomáhať svojim krajanom aj touto formou,“

doplnil vicežupan Lunter.

Nataliya je vedkyňa – fyzička, ktorá pred vojnou pracovala v Národnom vedeckom centre v Charkove a Anna riadila eventovú a reklamnú agentúru.

„Chcem poďakovať všetkým, vám, aj celému Slovensku. Prijali ste nás ako priatelia, pomáhate nám s prácou, máme tu bezpečie, stravovanie, je tu pokoj. Všetci sa o nás starajú a cítime sa tu naozaj veľmi dobre. Sme radi, že aj takto môžeme aj my pomôcť,“

povedala Ukrajinka Anna.

Výnimočný web pre cudzincov

Okrem call centra dnes Banskobystrický samosprávny kraj spustil novú webovú stránku, zameranú na cudzincov – nielen utečencov pred vojnou, ale pre všetkých, ktorí by sa radi v kraji etablovali. Dostupná je na linku www.bbsk.sk/vitajte alebo v anglickej mutácii na www.bbsk.sk/welcome.

Webovú stránku pripravila kancelária predsedu BBSK  a pomôže všetkým cudzincom zorientovať sa v zákonoch a jednotlivých životných situáciách.

„Stránka je unikátna tým, že všetky informácie tu nájdu cudzinci na jednom mieste, priamo s preklikom na konkrétne formuláre či inštitúcie – nič podobné v takejto podobe doposiaľ neexistovalo. Stránka je zameraná na najdôležitejšie sféry života, ktoré musí cudzinec riešiť po schválení akéhokoľvek druhu pobytu v Slovenskej republike,“

uviedla Denisa Čatovićová z kancelárie predsedu, ktorá na príprave stránky pracovala.

Ponúka napríklad odpovede na otázky kde a ako hľadať zamestnanie, ako si založiť účet v banke, o aký druh pobytu požiadať či k nárokom na sociálne a zdravotné poistenie.

Kurzy slovenčiny

K integrácii utečencov z Ukrajiny prispeje župa aj zabezpečením kurzov slovenského jazyka. Priamo na jazykové vzdelávanie vyčlenila takmer 15 tisíc eur a kurzy pripravuje v spolupráci s jazykovou školou Speak z Banskej Bystrice.

„Jazyková bariéra je tou prvotnou, ktorú musia utečenci prekonať a po ktorej zdolaní sa omnoho jednoduchšie uchytia aj na pracovnom trhu. Od dnešného dňa sa môžu prihlasovať prostredníctvom prekliku z hlavnej stránky www.bbsk.sk na intenzívny jazykový kurz určený pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov či základný jazykový kurz určený pre ostatných záujemcov,“

informoval Ondrej Lunter.

Kurzy sa podľa záujmu budú konať prezenčne, online formou alebo zmiešanou formou, primárne na vzdelávanie kraj využije lektorov jazykovej školy, v prípade, že by bol záujem väčší ako ich kapacity, prípadne by bol záujem o prezenčný kurz v odľahlejších častiach kraja, v župnej databáze je aj 26 učiteľov z krajských stredných škôl – slovenčinárov a slovenčinárok, ktorí budú vedieť takéto kurzy zastrešiť.

Zdroj: Lenka Štepáneková, Foto: BBSK