Príspevková organizácia Záhradnícke a rekreačné služby má v správe približne 3,3 milióna m² zelených plôch a verejných priestranstiev v Banskej Bystrici. Objem celkovej kosby však na základe minulých rokov odhaduje na približne 6 milión m².
Ako informoval vedúci údržby verejnej zelene organizácie Záhradnícke a rekreačné služby (ZAaRES) Adrián Kostúr, kosby začali tento rok hneď po Veľkej noci v utorok 22. apríla:
„Verejnú zeleň sme začali štandardne kosiť na ôsmich lokalitách, a to na štyroch v oblasti Fončordy a Radvane, kde je najrýchlejší vývoj rastu vegetácie, na dvoch lokalitách v centre mesta a na dvoch lokalitách v Sásovej. Na tieto práce sú nasadení naši kmeňoví zamestnanci, externí dodávatelia a oddiel odsúdených z Ústavu na výkon trestu v Kráľovej. Pre špecializované oblasti, ako sú škôlky, detské ihriská a cintoríny, sú vyčlenené špeciálne tímy.“
Sídlisková zeleň sa podľa jeho slov bude kosiť štyrikrát ročne, podľa potreby. Plochy v centre mesta budú kosené intenzívnejšie, podľa potreby a vývoja vegetácie, šesť až osemkrát. Intenzívnejšie budú kosené detské ihriská, a to podľa potreby štyri až osemkrát. Kosenie materských škôl sa bude realizovať v štandardnom režime, podľa potreby štyri až päťkrát. Takisto bude zabezpečené aj kosenie cintorínov podľa potreby. Prícestná zeleň bude kosená na základe vývoja vegetácie a priamej potreby.
„Mesto Banská Bystrica zaobstaralo pre potreby organizácie štyri širokozáberové kosačky, ktoré zefektívnia kosby. Pri ručnom náradí sme už od roku 2023 začali prechádzať na náradie s elektrickým pohonom, v čom mienime naďalej pokračovať. Znižujeme tým prevádzkové náklady aj uhlíkovú stopu našej organizácie,“
uviedol Martin Porubský, vedúci ekonomického úseku v ZAaRESe.
ZAaRES má v správe aj plochy so zníženou frekvenciou kosenia, tzv. extenzívne plochy.
„Vyčlenených je 28 takýchto plôch. Prebieha na nich mozaikové aj štandardné kosenie, pričom celá plocha sa pokosí maximálne dvakrát ročne. Prírode blízkou údržbou týchto plôch sa nám darí zabezpečiť v mestskom prostredí efektívne ochladzovanie priestoru počas horúcich letných dní. Efektivitu pri údržbe týchto extenzívnych lokalít nám zvýši svahový nosič náradia, ktorý sa nám podarilo získať z mimorozpočtových zdrojov a príspevku od mesta Banská Bystrica. Vďaka tejto metóde údržby sa darí znižovať prašnosť, zadržiavať vodu v krajine a súčasne zvyšovať biodiverzitu prostredia,“
dodal vedúci údržby verejnej zelene Kostúr.
Rekultivácia trávnikov prebieha podľa Adriána Kostúra štandardne, podľa potreby, po monitoringu plôch formou terénnych kontrol:
„Poškodenie trávnikov vzniká najčastejšie kvôli parkovaniuči sústavnému rozjazďovaniu vozidiel. Zväčša ide o trávniky v blízkosti miestnych komunikácií. Tieto plochy prechádzajú rekultiváciou. Parky a parčíky, kde je zvýšená koncentrácia obyvateľov a dochádza k degradácii a zašľapávaniu, sa dosievajú.“
Organizácia tiež monitoruje invázne druhy rastlín, k čomu Kostúr poznamenal:
„V Banskej Bystrici evidujeme 18 plôch, ktoré sú pravidelne kontrolované. Tieto plochy o výmere 41 600 m² kosíme pravidelne podľa potreby, pričom na plochách s výskytom krídlatky (Fallopia) zabezpečujeme pred kosbou chemické ošetrenie územia.“
Novinkou v manažmente kosenia mesta je prevzatie lokality so vzácnymi druhmi rastlín v Laskomerskej doline do správy ZAaRESu.
Zdroj: Silver Jurtinus , Foto: ZAaRES a ilustračné