Na Slovensku bolo k 6. októbra z dôvodu pandemického ochorenia COVID-19 úplne zatvorených 75 škôl, teda o niečo viac ako viac ako jedno percento zo všetkých škôl, ktorých je 6 898. Ďalších 188 škôl malo uzatvorenú niektorú z tried.
Zatvorené triedy aj celé školy
Celkovo bolo doposiaľ zatvorených 620 tried. Doma zostalo 29.082 detí, čo je 3,35 percenta z celkového počtu 868.860 žiakov.
Okrem Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici, ktorá je oranžová od minulého týždňa, sú oranžové aj Gymnázium Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici, SOŠ techniky a služieb v Brezne a SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene Vyučovanie v triedach, ktoré sa ocitli v karanténe, prebieha dištančným spôsobom, momentálne nie je v červenej fáze žiadna stredná škola zriaďovaná krajom.
V Banskej Bystrici je aktuálny stav zatvorených tried v školách nasledovný:
ZŠ Spojová – 1 trieda prvého stupňa
ZŠ s MŠ Radvanská – 3 triedy prvého stupňa
ZŠ Pieninská – 2 triedy prvého stupňa + 4 pedagógovia
ZŠ Ďumbierska – 1 trieda prvého stupňa
Najviac úplne zatvorených škôl je v okrese Bardejov (13), nasleduje okres Nitra (6), okresy Bratislava a Námestovo majú po päť úplne zatvorených škôl. Najviac detí je doma v okrese Bardejov (3602 žiakov), nasledujú okresy Bratislava (2194 detí), Nitra (1 980), Martin (1 968) a Prešov (1 947).
Rezort školstva inicioval mechanizmus, aby boli každý deň k dispozícii čerstvé informácie o tom, čo sa v školstve deje. Ide o platformu COVID – školský semafor na získavanie informácií od riaditeľov škôl a školských zariadení o vývoji epidemiologickej situácie.
Príklad z ZŠ a MŠ Radvanská
V tejto bystrickej škole sa potvrdil výskyt ochorenia COVID-19 u žiaka a vedenie školy bolo nútené na základe platných pokynov prerušiť školskú dochádzku v jeho triede až do doby určenia iného postupu zo strany RÚVZ Banská Bystrica.
Riaditeľka o tom upovedomila rodičov dotknutých žiakov uvedených v zozname s tým, aby sa čím skôr objednali na testovanie na linku: https://korona.gov.sk/poziadat-o-vysetrenie-na-covid-19/. Zároveň s prijatím žiadosti o testovanie by malo prísť rodičom aj vyrozumenie dôležité pre OČR.
Na základe vyplneného formulára budú osoby zo zoznamu objednané na COVID-19 testovanie, najskôr na 5. deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Po obdržaní esemesky z RÚVZ Banská Bystrica sa príslušné osoby musia dostaviť v určený čas na testovanie, ktoré prebieha na veľkokapacitnom odberovom mieste parkovisko Mičinská.
Osoby zo zoznamu, ktoré nevyplnia predmetný formulár, testované nebudú. Alternatívne môžu absolvovať 10 – dňovú domácu izoláciu, ktorá sa ukončí na 10. deň (vrátane), ak sa u nich nevyskytli klinické príznaky v posledných troch dňoch.
Osobám uvedeným v zozname bude zaslaná zápisnica o domácej izolácii. Podľa poslednej aktualizácie usmernenia hlavného hygienika SR v súvislosti s COVID-19 sa kontakt s pozitívnym podrobuje domácej izolácii 10 dní od dátumu posledného kontaktu s pozitívnou osobou a to aj v prípade negatívneho výsledku testu.
Domáca izolácia sa nevzťahuje na osoby v spoločnej domácnosti. Počas daných 10 dní platí pre ne prísnejšie dodržiavanie hygienických opatrení (nosenie rúška medzi ľuďmi, dôsledná hygiena rúk).
Treba povedať, že viacerí rodičia sa sťažujú na nedostatočnú komunikáciu s RÚVZ, keď si potrebujú ujasniť niektoré veci, ktoré nie sú pre nich celkom zrozumiteľné. To isté počuť aj od viacerých riaditeľov škôl nielen v Banskej Bystrici, ktorí majú problémy pri realizácii rozhodnutí hygienikov o zatvorení tried či celých škôl a poskytovaní presných informácií rodičom dotknutých žiakov.
Manuál pre školy
Ministerstvo školstva pripravilo pre školy aj manuál, ktorého cieľom je stanoviť základné prevádzkové podmienky základných škôl po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19, rovnako aj potreby dodržiavania protiepidemických opatrení a odporúčaní. Upravuje iba tie základné prevádzkové podmienky, ktoré sa líšia od štandardných podmienok vyplývajúcich zo školských, hygienických, pracovnoprávnych a ďalších predpisov.
Podľa manuálu môže podozrenie na koronavírus u žiaka alebo zamestnanca školy určiť len RÚVZ alebo všeobecný lekár. Manuál vysvetľuje platformu COVID – školský semafor, ktorý je rozdelený na tri fázy. Vo nich sú rozpísané odporúčania, podľa ktorých majú riaditeľ a učitelia v škole postupovať aj voči rodičom.
COVID – školský semafor
Školy postupujú pri zvládaní druhej vlny koronavírusu v novom školskom roku na základe opatrení ÚVZ SR a jeho regionálnych pobočiek, ale tiež odporúčaní protiepidemických manuálov ministerstva školstva.
„Vytvorili sme samostatný portál, kde môžu riaditelia nahlasovať v akom štádiu sa momentálne nachádzajú, aby sme mali každý deň aktuálne informácie a aby boli informovaní aj riaditelia,“
vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling.
Medzi nástroje, ktoré majú pomôcť krajine lepšie zvládnuť boj proti šíreniu ochorenia COVID-19 rezort školstva zaradil aj priamu informačnú linku medzi školami a ministerstvom školstva, ktorou je COVID – školský semafor s tromi fázami.
Autor: (tom), Foto: ilustračné