Na celom Slovensku sme si už po šiesty krát pripomenuli Týždeň mozgu. Aj v Banskej Bystrici viaceré sprievodné podujatia upriamovali našu pozornosť upriamiť na fungovanie ľudského mozgu a jeho racionálne využívanie až do neskorej staroby.
„Prioritou takýchto osvetových akcií je hovoriť o možnostiach, ako si zachovať dobré fungovanie mozgu do vysokého veku. Podobne ako fyzickú silu a svaly, aj mozog je potrebné precvičovať, najlepšie v každej etape ľudského života. Naučme sa udržiavať mozog v takej kondícii, aby bol v stálej pohotovosti,“ uviedla vedúca Odboru podpory zdravia RÚVZ v Banskej Bystrici MUDr. Silvia Kontrošová.
Čo vieme o ľudskom mozgu?
Váži približne 1,5 kg a aj keď váži len 2 percentá našej hmotnosti, spotrebuje až 20 percent všetkej energie organizmu. Ukrýva asi 100 miliárd nervových buniek, ktoré sú najdokonalejšími bunkami ľudského tela. Výkonnosť mozgu zabezpečuje 10 miliárd neurónov a pol milióna kilometrov nervových vlákien.
Ich hlavnou úlohou je prijímať a spracovávať informácie z okolia. Každá ľudská činnosť (pohyb, sociálne kontakty, čítanie a ďalšie) spracovávať informácie z okolia. Každá ľudská činnosť podporuje vytváranie výbežkov nervovej bunky, vďaka čomu sme schopní sa učiť a pamätať si. Ľavá hemisféra mozgu riadi posudzovanie, analytické myslenie, verbálnu komunikáciu. Pravá hemisféra má na starosti emócie, intuíciu a priestorové vnímanie. Vedeli ste, že v bdelom stave využívame len desatinu mozgovej kapacity?
Mozog zjednodušene rozdeľujeme na predný mozog (najväčšia časť mozgu), medzimozog, stredný mozog, zadný mozog, predĺženú miechu. Mozog je riadiacim centrom organizmu, umožňuje a riadi pohyb človeka, vnímanie dotyku, tepla, chladu a bolesti, zabezpečuje schopnosť udržania rovnováhy, umožňuje hovoriť a rozumieť hovorenému slovu. Hovorí sa, že mužské zmýšľanie je iné ako ženské. Môže za to stavba mozgu. Mužský mozog má zhruba o 4 % viac buniek, ako ženský a je o 100 gramov ťažší.
Ženský mozog má však väčšiu časť mozgu, ktorá spája obe hemisféry (korpus kallosum). Táto časť mozgu pomáha ženám pri prenose signálov z jednej hemisféry mozgu do druhej, čo umožňuje ženám použiť obe mozgové hemisféry pri tvorbe jazyka. To je dôvodom, prečo sa ženy ľahšie naučia znovu rozprávať po mŕtvici. Muži pre reč využívajú iba dominantnú hemisféru – pre väčšinu ľudí ľavú.
Od mozgu závisí aj naše emočné prežívanie, ktoré je pri pohlaviach rozdielne. V ženskom mozgu je väčší limbický systém, ktorý riadi ľudské emočné pochody a správanie. Preto sú ženy vo všeobecnosti citlivejšie, niektorí tvrdia, že aj iracionálnejšie aj zraniteľnejšie. Ženy častejšie trpia duševnými poruchami, depresiami. Podľa štatistík však dokonávajú menej samovrážd – muži totiž volia agresívnejší spôsob samovraždy.
Zdroj: RÚVZ BB