K záchrane Medeného hámra v Banskej Bystrici sa stretli fundovaní odborníci

SPRÁVY
0 /

V spolupráci s OZ ZA! Medený hámor sa Mestu Banská Bystrica minulý týždeň podarilo zorganizovať odborné fórum. V Cikkerovej sieni historickej Radnice sa stretli architekti, archeológovia, pamiatkari, sociológovia, ale aj znalci histórie, spracovatelia výskumov, plánovania či technických pamiatok.

Stretnutie odborníkov

Svoje zastúpenie na odbornom fóre mal Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, Slovenská technická univerzita, Slovenská komora architektov, Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici, Banskobystrický samosprávny kraj, ľudia zaoberajúci participáciou, ale aj odborníci na cestovný ruch.

„Ako mesto sme spravili všetko, čo bolo v našich silách, aby sme dokázali nájsť finančné prostriedky na záchranu a oživenie sídla významného metalurgického podniku na spracovanie medi,“

uviedol primátor Ján Nosko.

Primátor s odborníkmi v Cikkerovej sieni

Primátor s odborníkmi v Cikkerovej sieni

Je však dôležité vytvoriť víziu, postupnosť krokov smerujúcich k získaniu partnerov vo Vláde SR, na Ministerstve kultúry SR či Pamiatkovom úrade SR tak, aby mesto dokázalo nastaviť mantinely a možnosti financovania, ktoré sú, k akejkoľvek ďalšej ceste, kľúčové.

„Keď som koncom januára tohto roka navštívil štátneho tajomníka Ministerstva kultúry SR Radoslava Kutaša, hovorili sme o možnostiach finančnej i personálnej podpory, a zároveň som žiadal, aby bol Medený hámor preradený do kategórie národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany,“

dodal Ján Nosko.

Zľava Jaroslav Kutaš a Ján Nosko

Zľava Jaroslav Kutaš a Ján Nosko

Samospráva si uvedomuje environmentálne záťaže, preto potrebujeme objekt riešiť komplexne. Aj kvôli tomu mesto zorganizovalo fórum, aby či už v jednotlivcoch alebo subjektoch získalo partnerov, ktorí pomôžu banskobystrickej samospráve narysovať cestu revitalizácie. Mnohí ju aj prisľúbili.

„Hoci je pred nami dlhý a náročný proces, verím, že spoločne sa nám podarí vrátiť Medený hámor na miesto, ktoré mu na mape technických kultúrnych pamiatok patrí,“

povedal primátor Nosko.

Viac informácii, vrátane vyjadrení výskumníkov Ľubice Fillovej a Michala Šimkovica, generálneho riaditeľa Pamiatkového úrade SR Pavla Ižvolta či architekta a 1. podpredsedu Slovenskej komory architektov Kornela Kobáka, nájdete na:

https://www.banskabystrica.sk/…/k-zachrane-medeneho…/.

Medený hámor

Medený hámor

Medený Hámor

Nachádza sa len desať minút chôdze od centra Banskej Bystrice, z Námestia SNP cez Lazovnú ulicu smerom na Kostiviarsku. Po Kremnickej mincovni bol druhým najstarším podnikom na území Slovenska a pracovalo sa v ňom nepretržite skoro 500 rokov, v rokoch 1496 – 1991.

Postavila ho na základoch staršieho komplexu roku 1496 Thurzovsko – Fuggerovská spoločnosť. Stroje v hámri poháňala voda z potoka Bystrica. Tmavé miestnosti, rozžiarené vyhne v Medenom hámri, si dnes vieme lepšie predstaviť vďaka obrazom významného slovenského maliara Dominika Skuteckého.

Z rozsiahleho komplexu dnes zostalo len jadro. Prvé objekty zbúrali za komunizmu, ďalšie -oveľa hodnotnejšie v roku 1997 po privatizácii. Časť objektov sa nešťastne prestavala. Napriek tomu ešte dva cenné objekty stoja aj v súčasnosti a ich záchrana vyžaduje okamžitý zásah.

„Celý areál Medeného hámra sa už určite nepodarí zachrániť. Preto sa treba sústrediť na reálnu záchranu objektov, ktoré by boli premostením medenej cesty z Banskej Bystrice na Španiu Dolinu, kde sa nachádza Múzeum medi. Pre mesto Banská Bystrica by to prinieslo určite viacej pozitív,“

hovorí  historik a jeden z iniciátorov záchrany technickej pamiatky Medeného hámra Vladimír Sklenka.

Vladimír Sklenka

Vladimír Sklenka

Dnes aj vďaka pozitívnemu vzťahu súčasných majiteľov Medeného hámra k minulosti mesta Banská Bystrica sa naskytla výnimočná príležitosť skutočnej záchrany časti areálu Medeného hámra, tvorenej dvomi historickými budovami z obdobia 17. – 19. storočia.

Pozitívne je, že tejto myšlienke sú okrem jej iniciátorov vrátane OZ OZ ZA! Medený hámor naklonení aj poslanci MsZ s primátorom Jánom Noskom.

Autor: (tom), Foto: mesto BB a ilustračné