Izraelskí odborníci: Omikron sa skončí vtedy, keď sa ním nakazia celé masy

SPRÁVY
7 /

Hoci okolitý svet hlási čoraz viac prípadov infinkovania sa  novým variantom koronavírusu omikron, na Slovensku bolo doteraz  identifikovaných len 20 prípadov. Úrad verejného zdravotníctva v pondelok k 11 doterajším  potvrdil ďalších deväť prípadov omikron variantu nového koronavírusu. Päť osôb nebolo zaočkovaných, štyri boli zaočkované dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu Covid-19.

Vedci a odborníci však dvíhajú varovný prst, pretože situácia je zrejme oveľa horšia. Variant omikron má na sebe naviazaných až 32 mutácii (delta mala 9). Napriek tomu, že omikron je infekčnejší a šíri sa omnoho rýchlejšie ako delta, mal by spôsobovať mierny priebeh ochorenia, ktoré by nemali znamenať taký nápor na nemocnice. To považujú kompetentní za dobré správy. Ako sa teda brániť pred omikronom? Treba sa ho obávať?

Izrael, ktorý má bohaté skúsenosti s jednotlivými variantmi koronavírusu,  neplánuje zastaviť vlnu nového variantu omikron, ktorá sa už prehnala krajinou. Niektorí odborníci sa domnievajú, že šírenie omikronu sa skončí len vtedy, keď sa ním nakazia celé masy, napísal denník The Jerusalem Post.

profesor Cyrille Cohen

profesor Cyrille Cohen

„Piata vlna sa môže skončiť vtedy, keď sa nakazí veľký počet ľudí. Len vďaka prirodzenému vystaveniu sa vírusu za ochrany vakcínami sa tento vírus stane endemickým,“

hovorí  profesor Cyrille Cohen, vedúci imunologického laboratória na Bar-Ilanovej univerzite.

„Keďže omikron je dosť nákazlivý, naše snahy zastaviť jeho šírenie sú pravdepodobne dosť zbytočné. Túto vlnu nezastavíme… To, čo by sme mohli a mali sa pokúsiť urobiť, je chrániť tých najzraniteľnejších, ako je to len možné,“

dodáva profesor Hagai Levine, predseda Izraelskej asociácie verejného zdravotníctva.

profesor Hagai Levine

profesor Hagai Levine

Podľa The Jerusalem Post nové štúdie ukazujú, že ľudia očkovaní proti koronavírusu v prípade, že sa ním nakazia, vyvinú si „super“ alebo „hybridnú“ imunitu, čo znamená, že produkujú veľmi vysoké hladiny protilátok schopných neutralizovať rôzne varianty koronavírusového ochorenia COVID-19 a iných vírusov.

Okrem toho, píše The Jerusalem Post, nerecenzovaná štúdia publikovaná na zdravotníckom portáli medRxiv uvádza, že ľudia, ktorí sa nakazia variantom omikron, sú chránení aj pred variantom delta.

„Veľký počet ľudí infikovaných omikronom, ktorý sa očakáva v Izraeli a na celom svete, môže výrazne zvýšiť úroveň imunity celej populácie a pomôcť zlikvidovať deltu a aspoň niektoré ďalšie varianty,“

uviedol v reakcii na štúdiu profesor Eran Segal, počítačový biológ z Weizmannovho vedeckého inštitútu v Rechovot.

profesor Eran Segal

profesor Eran Segal

Zdroj: TASR , Foto: ilustračné